Článek
Tlak ve společnosti je silný, na nic není čas, už vůbec ne na zpomalení a řešení osobních problémů. Místo hledání skutečných příčin se problém jen zapouzdří a po potlačení důsledků se přehlíží. „Pokud v situaci, jež vás trápí, dlouhodobě setrváváte a nezařídíte se tak, aby se pozitivně vyřešila, potom můžete onemocnět. Jedna z forem nemoci je například deprese,“ vysvětluje psychoterapeutka Eva Růžičková z portálu Psychologickapece.cz.
Ideální zaměstnanec? Flexibilní a zvládající stres
„Dnešní uspěchaná doba a firemní kultura – nejen – velkých korporací může zanechávat zejména v mladých lidech dojem, že je výhodné a žádoucí podávat stále vyšší výkony,“ uvádí osobní koučka a kinezioložka Eva Smile z portálu Osobníporadna.
A k problematice dále uvádí: „S tím souvisí nedostatek volného času, který si je jedinec ochoten pro sebe ponechat. Preference vydělávání peněz a kariéry před vybalancovaným životním stylem vede pak často k syndromu vyhoření a depresím. Užívání antidepresiv je následně bohužel další volbou takového člověka – protože i přes tyto problémy jeho prioritou zůstává výkonnost.“
Stoupá počet spolykaných pilulek
Na jedné straně je známý fakt, že dříve byla onemocnění duše podceňována a lidem s těžkými depresemi se nedostávalo adekvátní péče. A psycholožka Eva Růžičková upozorňuje, že věnovat se relaxaci je jistě užitečné a důležité, ale samo o sobě to k odvrácení deprese vždy nestačí. Lidé trpící těžkými formami deprese patří vždy do rukou lékařů a terapeutů.
Na straně druhé odborníci varují, že stoupá počet uživatelů antidepresiv, kteří jimi řeší spíše povrchní a momentální problémy, které by bylo možné řešit alternativně, například změnou životního stylu. Pohodlnější je ale nechat si předepsat léky, nic nezměnit, jen si do telefonu přidat připomínku: „Antidepresiva“.
Za posledních deset let tak stoupla spotřeba těchto léků v Česku přibližně trojnásobně. Svou dávku pilulek štěstí tak každý den spolkne pět procent Čechů a Češek. V USA podle National Center for Health Statistics dokonce 11 procent populace. Nejvíce spotřebitelů přibývá mezi mladými, kdy je na vině často právě přetěžování a stres z práce.
Jak si pomoci sám? Důležitá je rovnováha
V duchu toho, že vše souvisí se vším, je právě pak důležité stanovit si priority a nestavět například právě zmíněnou kariéru a pracovní povinnosti na úplný vrchol svých hodnot. Dříve nebo později se to někde projeví.
„Když se podíváte na svůj energetický účet, kde je položka výdeje energie například v pracovní oblasti či rodinných vztazích, a následně to porovnáte s tím, kolik energie přijímáte ve formě odpočinku, prožitků radosti, smíchu, dojdete k tomu, jak jste na tom,“ komentuje psycholožka Šárka Vávrová.
„Každé jednostranné přetížení s sebou přináší určité stavy, kterým tělo a mysl vyjadřuje svůj nesouhlas. Může to pak být právě v podobě depresí, nebo psychosomatických onemocnění,“ dodává Šárka Vávrová. Ale to se nemusí týkat vás...
Jak správně vypnout?
- V práci si dávejte přestávky, a to nejen na svačinu, nebo oběd. Občas se zastavte a jděte třeba ven před budovu, nebo do jiné místnosti a uvědomte si, jak se právě cítíte.
- Najděte si čas na svou rodinu a také nezapomínejte na přátele.
- Mějte své koníčky, na které budete chodit pravidelně a žádná práce vám je nevezme.
- Naučte se mít pozitivní vztah k odpočinku.
- Důležitý je i dostatek spánku. Nejlépe pokud spíte osm hodin denně. V případě, že to nezvládnete přes pracovní týden, tak vše dospěte přes víkend.
- Když jste unaveni, vypínejte si telefon.
- Zpívejte si a pouštějte si hudbu.
- Naučte se nicnedělání bez práce. Jen tak občas „odložte" své tělo a nic nedělejte.
Jak jste na tom vy? Žijete svůj život v rovnováze?