Článek
Kdykoli se vám podaří úspěšně vyléčit nemoc i bez antibiotik, je to malý úspěch: nedojde totiž ke zbytečnému narušení imunitního systému. A nadužívání antibiotik bohužel patří k věcem, kterými svou obranyschopnost oslabujete.
Příznaky angíny
Podezření na angínu určitě není radno podceňovat. „Hlavními příznaky angíny jsou bolest v krku a potíže při polykání, zduřené mandle s žlutobílým či šedobílým povlakem, bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšená teplota, celková únava. Antibiotika jsou však třeba pouze v případě, kdy se jedná o bakteriální původ nemoci, s virovým onemocněním si příliš neporadí,“ popisuje Jiří Stabla, odborník na zdravou výživu z Konopných lékáren. Angína neboli tonzilitida je totiž zánět krčních mandlí a ten může být způsoben nejen bakteriemi, ale i viry či kvasinky.
Jak léčit angínu bez antibiotik
I v případě bakteriálního původu onemocnění platí, že když s léčbou začnete již v počáteční fázi, antibiotikům se možná vyhnete. Jaká opatření je potřeba zavést?
1. Odpočinek a klid
„Hlavním bodem léčby by měl být zejména klid a odpočinek. Když chcete zastavit nemoc hned na začátku a zabránit komplikacím nebo přechodu nemoci do chronicity, je to nevyhnutelné,“ říká Štefánia Ebenová, vedoucí lékařka kliniky tradiční čínské medicíny Meridian.
Energie, kterou díky dlouhému spánku a nižší stresové zátěži načerpáte, přispěje k rychlejší a efektivnější léčbě. Během odpočinku je taky velmi vhodné pravidelně větrat a zvlhčovat vzduch v místnosti, abyste si lépe ulevili od bolesti a škrábání v krku.
2. Pijte bylinky
Nezbytnou součástí léčby je zodpovědné dodržování pitného režimu. „Nepříjemné škrábání v krku, které angínu doprovází, pomáhají utlumit především vlažné tekutiny. Voda či bylinné nálevy a čaje jsou při nachlazení, rýmě i angíně ideálním doplňkem. Například nálev z konopných lístků má významné antibakteriální účinky, které jsou při angíně hodnotné,“ uvádí Jiří Stabla. Recept na konopný čaj – nálev: zalijte jednu až dvě čajové lžičky konopných lístků 250 mililitry vroucí vody a nechte přibližně deset minut louhovat.
3. Česnek a cibule
„Nejlepším přírodním domácím antibiotikem stále zůstává česnek, eventuálně v kombinaci s cibulí. Žvýkejte ho a snažte se ho pomalu polykat, můžete přidat i trošku medu. Na zesílení účinku popíjejte česnekový nápoj,“ doporučuje Štefánia Ebenová. A jaký je recept na léčivý česnekový čaj? Do hrníčku horké vody dejte čajovou lžičku nastrouhaného česneku, čtvrt lžičky skořice a špetku kajenského pepře. Co se stane, když začnete jíst česnek každý den?
4. Zakázaná a povolená jídla
Přírodní léčba spočívá především v posílení obranyschopnosti. V této souvislosti je velmi důležitý i zdravý jídelníček s dostatečným příjmem důležitých živin. „V případě angíny se vyhýbejte všem ostrým a mastným pokrmům. Zato ředkvičky, rajčata, okurky, čínské zelí, fazole mungo, amarant či meloun naopak pomáhají pročistit takzvané vnitřní horko a podporují léčbu,“ uvádí Štefánia Ebenová. Udělejte si třeba teplý salát z fazolí mungo.
5. Kloktání
Během nemoci využijte vhodných přírodních kloktadel: zmírňují bolest i zánět. Jak využít vodu a sůl jako kloktadlo? „Rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 ml vlažné vody. Nebo si ke kloktání připravte nálev z fenyklu či lékořice – před použitím je nechte zchladnout na pokojovou teplotu,“ radí odborník na výživu Jiří Stabla.
Kdy jít k lékaři
Pokud budete důsledně dodržovat všechna opatření, která zavedete již v počátku nemoci, existuje vysoká pravděpodobnost, že ji překonáte i bez antibiotik. Když se však po třech dnech této léčby situace nezlepší, případně se přidají další potíže, je čas stav zkonzultovat s odborníkem.
Angína
- Popis - Tonzilitida: akutní zánět mandlí. Způsobují ji bakterie, viry i kvasinky, někdy doprovází celková onemocnění (mononukleóza, leukemie, syfilis, spála, záškrt).
- Příznaky - Silná bolest v krku, teplota či horečka, schvácenost, zduření krčních uzlin.
- Inkubační doba - Záleží na mikroorganismu, který je původcem nemoci, většinou se jedná o pár dní.
- Léčba - Odvíjí se od příčiny: na bakteriální anginy se užívají antibiotika.
- Prevence - Posilování imunity, časté mytí rukou, kvalitní ústní hygiena, nepoužívání společného nádobí s nemocnými.