Článek
Dnes, 12. dubna, uplynulo 80 let od narození Karla Kryla. Básník a písničkář byl rodák z Kroměříže a jeho rodina vlastnila tiskárnu, knihy tedy byly součástí jeho dětství. Možná i to mělo vliv na jeho pozdější tvorbu – o některých jeho písních se mluví jako o poetických dílech. Však mu také bylo občas přezdíváno „básník s kytarou“.
Sám se ale nevydal ve stopách svého otce, chtěl se stát hrnčířem jako jeho pradědeček. Láska k hudbě a poezii ale nakonec zvítězila. Už v roce 1966 se jeho písně, jako například Salome nebo Anděl, objevily v rozhlase, kde měl svého velkého zastánce, hudebního publicistu Jiřího Černého. Ten Krylovy písně pouštěl v hitparádě Čtrnáct na houpačce.
Jenže v březnu 1969 byl pořad zrušen, protože Jiří Černý odmítal uposlechnout vedení rozhlasu, které chtělo Krylovy písně stáhnout. Karel Kryl pak na podzim téhož roku odjel do německého Waldecku na písničkářský festival a tam získal politický azyl. Ačkoli si nikdy nezažádal o německé občanství, do své rodné vlasti se už nikdy natrvalo nevrátil, ani po revoluci.
3. března 1994 v Mnichově zemřel na infarkt myokardu, letos to tedy je 30 let, co nás tento geniální bard opustil. Jeho protestsongy, které psal (nejen) jako vyjádření nesouhlasu s okupací Československé republiky vojsky Varšavské smlouvy, jsou vám určitě známé, zejména pak ten hlavní – Bratříčku, zavírej vrátka. Jak dobře ale znáte další zpěvákovu tvorbu? Otestujte se!