Článek
Nežijete ve sterilním prostředí, každý musí doma občas uklízet. Alergici jsou na přítomnost prachu a dalších částic ale mnohem citlivější. Proto je pro ně kvalitní vysavač nezbytností.
Základní typologie
Jsou přístroje sáčkové a bezsáčkové. „Oba typy vysavačů mají své výhody i nevýhody, například sáčkové vynikají maximální účinností čištění. Pro rodiny s alergiky doporučuji vybírat vysavače sáčkové,“ radí Martin Kameníček ze společnosti Electro World.
Typů vysavačů je celá řada, v posledních letech se více mluví o robotických, možná jste také slyšeli o přístrojích pracujících s UV-C zářením, multifunkčních vysavačích, vodních...
Podle čeho vybírat?
Příkon, objem sáčku, délka šňůry nebo hlučnost jsou sice potřebné parametry, ale alergika by mělo zajímat něco jiného. „Důležitý je sací výkon, ale také schopnost zadržení nečistot ve vysavači a eliminace jejich návratu zpět do vzduchu. Na to má vliv prachový sáček, účinnost HEPA filtru, vzduchotěsnost přístroje a konstrukce sací hubice,“ upřesňuje Dobroslav Šanda ze společnosti Philips.
Zatímco sací hubici (nástavec trubice vysavače) lze vyzkoušet a i laicky posoudit, jak pracuje – jak se „přisaje” k podlaze nebo koberci a lape nečistoty, se vzduchotěsností to je horší, tu na pohled nepoznáte.
Myslete i na sáček
Prachových sáčků je na trhu mnoho druhů, ty s označením pro alergiky velmi dobře zadržují i alergeny, jako jsou roztoči, pylová zrnka nebo spory plísní. Navíc se sáčky vnímají jako další filtr. Některé značky nabízejí i multifunkční sáčky, vhodné i do jiných než jimi vyráběných vysavačů, například Philips S-bag Clinic Anti Allergy, ETA Unibag, Electrolux E 206 B.
Teorie super hospodyňky nabádá měnit sáček po každém použití, avšak praxe je poněkud jiná. A od toho se odvíjí i cena, kterou za sáčky vydáte (průměrná cena 4–5 sáčků se pohybuje kolem 200 korun).
Stokrát zmiňovaný HEPA filtr
Zkratka HEPA znamená high efficiency particulate air filter – vysoce účinný filtr vzduchových částic, který poprvé použila NASA. Většinou se tento filtr aplikuje jako výstupní, za motorem. HEPA filtry zvládnou zachytit mikročástice od 0,01 mikrometru do 100 mikrometrů, a podle účinnosti se dělí do několika tříd, přičemž pro alergiky se doporučují filtry HEPA 12 nebo 13. „Dvanáctka“ zachytí mikročástice z 99,5 procent, „třináctka“ z 99,95 procent.
Máte v rodině alergika? Napište nám, jaký typ vysavače se vám osvědčil!