Článek
Zdravému dospělému člověku při kousnutí či bodnutí běžnými druhy hmyzu nic zásadního nehrozí. Pokud ale trpíte alergií, pak v ohrožení jste, může vám jít i o život. Alergická reakce na štípnutí hmyzem se v průměru objevuje přibližně u 4 % obyvatelstva. Na pozoru by ale měli být i ti, kteří doposud žádné alergické reakce nepozorovali.
Na který hmyz si dát pozor?
Alergie na hmyzí bodnutí se může projevit kdykoliv během života. Proto i dospělý člověk, který doposud alergií na bodnutí hmyzem netrpěl, by měl vědět, jak případnou alergickou reakci rozeznat.
Nejnebezpečnější je z hlediska alergií blanokřídlý hmyz, který bodá a vstřikuje jed – včely, čmeláci, vosy a sršně. Jejich jed je podobný, takže alergické reakce můžete mít na všechny. Nejvíce jich způsobují včely a vosy. Naopak i alergici mohou většinou zůstat klidní, pokud je kousne mravenec, komár nebo ovád. Sice se na kůži může objevit větší a svědivější kousanec, ale reakce je jen lokální s minimálním rizikem.
Jaký štípanec je normální
Za normální se považuje, pokud se v místě štípance objeví zarudnutí, pálení, puchýř kolem štípance, bolestivý otok, svědění a cítíte tam horkost. Otok kolem štípance může mít i deset cm v průměru. Někdy můžete mít i lehce zvýšenou teplotu. Reakce může trvat pár minut, pár hodin, ale třeba i pár dní. Takový kousanec stačí ochlazovat, lze ho ošetřit přípravkem proti svědění.
„Výjimkou je situace, kdy došlo k bodnutí včelou, vosou a dalšími v oblasti krku, jazyka nebo dutiny ústní. Kvůli případnému otoku může i u nealergiků dojít k zablokování horních cest dýchacích a následnému dušení. Doporučuje se vzít si co nejrychleji lék na alergii a následně vyhledat lékařskou pomoc,“ varuje Michal Závacký z portálu ProAlergiky.
Jak poznat alergickou reakci?
V případě alergiků jsou reakce různorodější. Oblast kolem vpichu může zarudnout a opuchnout v rozsahu až několik centimetrů, vyrážka se může rozšířit na další části těla, trvá více dní. Pokud se otok či zarudnutí šíří, pozorujete změnu barvy kůže nebo hnisavou reakci nebo pokud je svědění a pálení obtěžující, jděte se poradit k lékaři.
Na bodnutí hmyzem může ale i zareagovat celý organismus. Pak mluvíme o systémové alergické reakci. K otokům kůže a sliznic se přidávají i další potíže, které mohou vyústit až v takzvaný anafylaktický šok.
Jak poznáte anafylaktický šok?
Anafylaktické reakce většinou postihují pacienty nečekaně. Příznaky se dostaví během několika sekund až několika minut po bodnutí. Může se jednat o kopřivku a svědění po celém těle, otoky, pocity oteklého krku, pacient může chraptit či mít sípavý dech. Potíže s dýcháním provází kýchání, návaly horka, zrychlený tep a bušení srdce, nevolnost, zvracení, může dojít i k pokles krevního tlaku, mdlobám, ztrátě vědomí nebo zástavě dechu.
V tomto případě je zapotřebí reagovat velmi rychle. Pokud se po píchnutí včelou a dalším podobným hmyzem začnou projevovat takové příznaky, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc, případně zavolejte záchranku.
Výbava alergika
Bouřlivá reakce se může objevit nejen u lidí alergických na hmyzí jed, ale i u těch trpících jiným druhem alergie, případně u pacientů s atopickým ekzémem. Alergii lze potvrdit laboratorním vyšetřením. „Ze dvou kapek krve lze identifikovat více než sto různých alergenů a předpovědět také možné riziko anafylaktického šoku,“ říká Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří.
Člověk s potvrzenou alergií na hmyzí bodnutí by u sebe měl mít balíček první pomoci, který předepisuje lékař. Obsahuje injekční pero s adrenalinem, antihistaminika, kortikosteroidy v tabletách a inhalační léky. Pokud ho nemá, pak je nutné po bodnutí volat okamžitě záchranku. Rozhodně se vyplatí volat lékaře i poté, co musel balíček použít.