Článek
Akné v dospívání má jednoho primárního viníka, a tím jsou hormony. V dospívání se tělo vyvíjí a hormony doslova bouří, což se mimo jiné projevuje výrazně právě na kvalitě pokožky.
„Akné vzniká většinou v důsledku hormonální nerovnováhy. Viníkem bývají mužské hormony androgeny nebo kolísavá hladina estrogenu, která vede k tomu, že se póry ucpávají kožním mazem, následně se na nich množí bakterie a dochází k zánětu," vysvětluje MUDr. Petra Samková, dermatoložka z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.
Hormony mohou být příčinou, i když už máte pubertu dávno za sebou. Není od věci nechat si zkontrolovat štítnou žlázu, a pokud užíváte hormonální antikoncepci, probrat s lékařem, zda by na trhu nebyl typ, který by měl kromě antikoncepčního účinku pozitivní vliv i na léčbu problematické pleti.
Jídlem proti vyrážkám
Vznik akné v dospělém věku ovlivňuje ale celá řada dalších faktorů. „Například užívání některých léčiv, stres, nezdravá strava založená na živočišných potravinách s převahou tuků, konzumace alkoholu, ale i časté mytí. Svoji roli pochopitelně hraje i dědičnost,“ vyjmenovává Petra Samková.
Hlídat je vhodné i potraviny s ohledem na jejich glykemický index. Ty s vysokým GI, jako je pečivo nebo rýže, způsobují zvýšení hladiny cukru v krvi. To má ve svém důsledku vliv na funkci hormonů, které mohou za činnosti mazových žláz v kůži.
Akné se může objevit jen jednou za čas: jako projev menstruace, po stresujícím týdnu v práci, prohýřené noci plné alkoholu a cigaret. Pokud ale hyzdí zarudlé zanícené vřídky vaši tvář, ale i záda nebo zadek dlouhodobě, vyplatí se ozdravit životní styl. Vsaďte na pitný režim, stravu bohatou na ovoce a zeleninu, vyhněte se konzervantům a smaženému, omezte alkohol.
Myslete hlavně na čištění
Kosmetiku vyměňte, pozor zejména na příliš vysušující přípravky či zbytečnou parfemaci. Trápit vás může i prací přípravek – zejména pokud máte ložiska vyrážek i jinde než na tváři. V boji s akné se zaměřte především na čištění pleti. Akné sice není nemocí ze špíny, ale ucpané póry a zbytky make-upu na tváři zaníceným vřídkům spíše přihrávají.
MUDr. Petra Samková ke kosmetické péči dále doporučuje: „Ženy po třicítce, které mají problémy s akné, by pleť měly čistit antibakteriálními přípravky, k denní péči by pak měly volit kosmetické produkty bez olejovitých přísad – tedy fluidy či gely. Doporučují se i séra a roztoky. A pozor, zásadně se vyhýbejte produktům s obsahem alkoholu, které pokožku vysušují, a tím ještě tvorbu kožního mazu nastartují!“
Naopak můžete otestovat některé přírodní přípravky. Dezinfekční účinky má čajovník, s regenerací pleti zas pomáhá konopná kosmetika. „Výtažky z konopí zajišťují v pokožce významné regenerační účinky. Spouští opravné fyziologické funkce v organismu, tady i opravy povrchu pokožky,“ vysvětluje kosmetická poradkyně Jana Gibišová ze společnosti Ryor. „Konopí vůbec ovlivňuje a napomáhá řešit většinu zásadních problémů pokožky,“ dodává odbornice.
Jestliže změna životního stylu ani správná kosmetická péče nepomáhají, pak je ideální navštívit dermatologa, který posoudí stav pokožky a nasadí vhodnou léčbu. Petra Samková prozrazuje: „Akné se léčí speciálními krémy s obsahem účinných látek: retinoidů, benzoylperoxidů, antibiotik. Někdy se nasazuje i hormonální antikoncepce, doporučuje se laserová terapie a někde chemický peeling.“
Trápí i vás v dospělosti akné? Jak s ním bojujete?