Článek
Pokud chcete zjistit, jak vznikla slavná legenda Saint Tropez, ideální je začít na náměstí Place Blanqui, u četnického muzea Musée de la Gendarmerie et du Cinéma, na jehož pozadí se blýská nově pozlacená socha Brigitte Bardot alias BB. Město tak vzdává symbolickou poctu výjimečné ženě a jedinečné herečce. Sochař Adolfo Agolini se nachal inspirovat Botticelliho Zrozením Venuše, a tak se postava herečky ve slunci blýská na mořské mušli. Všechno je tady na místě. BB a četníci (Četník ze Saint Tropez a další díly s Louis de Funèsem) vytvořili z této rybářské osady místo, které nepřestává fascinovat návštěvníky z celého světa.
Četnická sága
V budově muzea prozkoumáte prostřednictvím filmu mýtus Saint Tropez i samotnou historii budovy muzea, která až do roku 2003 hostila skutečnou četnickou stanici města. I když se díky natáčení četnických filmů s Louis de Funèsem stala místním symbolem, interiéry filmu se ve skutečnosti natáčely ve studiích Victorin v Nice.
Návštěva muzea vás zavede do historie kinematografie v Saint Tropez s ukázkami z filmů, replikou filmové šatny BB, kostýmů i dobových fotografií. A pro dokonalou dobovou iluzi se nakonec můžete posadit do stylového auta a před promítacím plátnem zažít prázdninovou atmosféru Středozemního moře padesátých let.
Tarte tropézienne
Do žijícího dědictví legendy se můžete rovnou zakousnout. Na začátku 50. let začal cukrář polského původu Alexandre Micka v Saint Tropez nabízet dort inspirovaný jeho babičkou: briošku rozkrojenou na polovinu a naplněnou vanilkovým krémem. Je to hodně podobné pražskému koláči. A v roce 1955 se během natáčení filmu ...a Bůh stvořil ženu do tohoto lehkého zákusku zamilovala Brigitte Bardot. Chodila ho o přestávkách mlsat a to je začátek sladkého mýtu, který cukrář nazval Tarte tropézienne.
Brigitte Bardot a její dům u moře
Každý cestovatel v Saint Tropez nevyhnutelně skončí v přístavu. Nervovém centru městečka, kde se rozkládají slavné bary, restaurace i obchůdky. I když se Bardot již před mnoha lety uzavřela světu za zdmi svého domu v La Madrague na pobřeží poloostrova Ramatuelle, můžete si vyrazit lodí a z dálky možná zahlédnete i legendu. Poplujete kolem vily Leonarda DiCapria, Billa Gatese i Mohameda Al-Fayeda, kde trávila princezna Diana svoje poslední prázdniny.
A pak kolem Les Canebiers, slavné pláže, kde Louis de Funès alias Ludovic Cruchot pořádal hon na nudisty, až konečně připlujete k domu Brigitte Bardot. Poznáte ho podle dvou bílých kruhových věžiček. Šestaosmdesátiletá herečka tu v domě, který pořídila v roce 1958, žije v míru a bezpečí ve společnosti svých psů, koček a nejméně 200 holubů.
Restaurace Club 55 a Bůh stvořil ženu
Celý poloostrov Ramatuelle stojí kromě lodi také za objížďku na kole či autem. Se svými půvabnými vesnicemi v kopcích (Ramatuelle, Gassin, Grimaud, La Croix-Valmer), mezi vinicemi, nedotčenou přírodou a nekrásnějšími písečnými plážemi ve Francii má rozhodně co nabídnout.
Na pláži Pampelonne vítá Patrice de Colmont již více než šedesát let hosty ve své restauraci Club 55. Jako dítě byl u vzniku legendy, když se v roce 1955 Brigitte Bardot se štábem filmu ...a Bůh stvořil ženu usídlila nedaleko domku na pláži jeho rodičů, kde se natáčela jedna z nejerotičtějších scén filmového světa. „Brigitte byla divoká, inteligentní a nespoutaná jako krásné zvíře,” vzpomíná Patrice.
V Clubu 55 se pod slaměnou střechou v diskrétním prostředí schází celebrity, šlechtici s modrou krví i běžní hosté. Luxus tu ale není v módě. Spíš nadčasové lehké arte de vivre – umění žít. „Zákazník zde není králem, protože je naším přítelem,“ rád opakuje Patrice de Colmont. A na otázku, kdo ze slavných nepatří mezi jeho zákazníky, odpoví: „Nebyl tu snad jenom papež, a rád bych ho tu viděl.”