Článek
Tuto nemoc poprvé popsal anglický lékař James Parkinson v roce 1817 jako třaslavou obrnu, která později dostala jméno po něm. Jen v Evropě choroba sužuje více než 1,2 milionu lidí, v České republice s ní žije více než dvacet tisíc nemocných.
Příčiny nemoci jsou neznámé
I když medicína kráčí rychle kupředu, ani dnes se přesně neví, co je původem Parkinsonovy choroby. Jisté je, že při ní postupně odumírají buňky ve střední části mozku, vyrábějící dopamin, který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. „Zatím není jasné, proč se tyto buňky ztrácejí,“ připouští MUDr. Libor Musil, primář rehabilitačního oddělení Rehabilitační kliniky Malvazinky.
Příznaky se obvykle objevují až poté, když dojde ke zničení 60–80 procent buněk produkujících dopamin. „První symptomy bývají vcelku nenápadné, patří mezi ně rychlejší únava, pocity tuhosti a těžkosti končetin, třes, křeče, zpomalení chůze a zvýšená sekrece slin, slz a potu. Většina nemocných jim ale nepřisuzuje větší význam, dokud se onemocnění nezhorší natolik, že začne pacienta výrazněji omezovat v pohybu a soběstačnosti,“ uvádí Libor Musil.
„Navíc Parkinsonova choroba není zcela jasně prokazatelná žádným vyšetřením a její příznaky se vyskytují i u jiných onemocnění,“ dodává Libor Musil.
Před jakými faktory byste se měli mít na pozoru, zjistíte, když si zkusíte zodpovědět několik jednoduchých otázek.
Test: Mohu mít Parkinsonovu nemoc?
Odpovíte-li ano na více než tři otázky, zvažte, zda nenavštívit odborného lékaře, neurologa.
- Třese se vám jedna nebo obě ruce?
- Je tento třes výrazný v klidu?
- Všimli jste si zhoršení obratnosti prstů, například při zapínání knoflíků?
- Pozorovali jste, nebo jste byli upozorněni okolím na to, že se u vás změnila přirozená koordinace pohybu paží při chůzi?
- Máte při chůzi pocit neobratnosti nebo ztuhlosti jedné, nebo obou dolních končetin?
- Máte lehce šouravou chůzi nebo táhnete nohu za sebou?
- Začali jste se při chůzi ohýbat, hrbit?
- Všimli jste si změny hlasu? Je monotónní a tišší než dříve nebo chraptivý?
- Povšimli jste si zmenšení písma?
- Je pro vás obtížné vstát ze sedu, vykročit ze stoje?
- Trápí vás pokles vlastní iniciativy a ztrácíte zájem o podněty z okolí?
- Cítíte se nevýkonní, zpomalení, brzy unavení i jednoduchou prací?
Zdroj: http://parkinson-help.cz
Správná a včasná diagnóza neurologa je klíčová. „Parkinsonova choroba je progresivní a nevyléčitelné onemocnění. V současné době dokážeme úspěšně a často i dlouhodobě ovlivnit pouze ty příznaky nemoci, jež se objevují v důsledku úbytku hladiny dopaminu v těle, nedokážeme ale nemoc zastavit ani vyléčit,“ říká prof. MUDr. Jan Roth z Neurologické kliniky 1. LF UK v Praze.
„Pokud se ale pacient dostane k odborníkovi včas a je správně léčen, jsme schopni prodloužit jeho soběstačný a kvalitní život a předejdeme zbytečně časnému úpadku jeho psychických i fyzických sil,“ dodává.
Co pomáhá?
Kromě nasazení vhodných léků a pravidelné rehabilitace, je potřeba pozměnit i mnoho faktorů každodenního života.
- Je třeba odstranit překážky v práci i v bydlišti a okolí – pacientům se ztíženou chůzí, koordinací pohybu a třasem mohou dělat potíže obyčejné kliky či dveře na fotobuňku.
- Pro zmenšení rizika pádu je třeba uklízet drobné předměty z podlahy, jako jsou boty či nářadí.
- Vhodné je umístění protiskluzových podložek na dlaždice i do vany a pořízení stabilních křesel a židlí s opěrkami pro ruce, aby se zamezilo pádu.
- Pokud nemocný trpí depresemi, což je časté, měl by kontaktovat psychiatra a pracovat se skupinou lidí se stejnými obtížemi.
- Pravidelně trénovat mozek a procvičovat paměť, vědomosti i orientaci a věnovat se novým zájmům...
Máte v rodině vlastní zkušenosti s Parkinsonem?