Hlavní obsah

Jak sepsat závěť podle odborníka: Co musí poslední vůle obsahovat a proč je kolem vydědění zbytečný humbuk

Foto: Amnaj Khetsamtip, Shutterstock.com

Foto: Amnaj Khetsamtip, Shutterstock.com

I když o tom většina lidí neuvažuje, anebo si to dokonce nechce ani připustit, je dobré napsat závěť. A to nejen ve stáří či v situaci, kdy vážně onemocníte. Proč je vhodné pořídit poslední vůli a jak na to, jsme si povídali s odborníkem na rodinné a dědické právo.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Vy nejlépe znáte členy své rodiny i blízké a podle toho můžete rozhodnout, kdo z nich se po vaší smrti nejlépe postará o dům a kdo ocení spíš peníze nebo auto. Aby to ale dopadlo, jak si přejete, musíte své přání vyjádřit například formou poslední vůle. Nejčastější otázky zodpověděl advokát David Němeček, spoluzakladatel služby Poslední věta, která provádí krok za krokem přípravou závěti z pohodlí domova.

Jakou formu musí mít závěť, aby byla platná?

Závěť musí být vždy písemná, v listinné podobě. I v případě, že využijete online služby, je nutné ji vlastnoručně podepsat a zajistit podpis dvou svědků. Stejné to je i při sepisování závěti u advokáta. Pokud se vydáte sepsat poslední vůli k notáři, bude mít podobu notářského zápisu.

Zásadní je, aby byla závěť písemná a podepsaná. Nebojte se, pokud třeba uděláte překlep nebo nějaké slovo škrtnete. To její platnost v zásadě neohrozí. Zákon totiž stanoví, že se má závěť vykládat tak, aby bylo co nejvíce vyhověno vůli zůstavitele. Je ale třeba dobré hlídat datum, kdy byla závěť sepsána a podepsána, zvlášť v případě, že se jich najde víc: pak většinou platí ta poslední.

Foto: Archiv Davida Němečka

Advokát David Němeček je spoluzakladatel projektu Poslední věta, který se snaží mimo jiné zvyšovat povědomí lidí o rodinném a dědickém právuFoto: Archiv Davida Němečka

Musí závěť vždy myslet na manžela a děti?

Je na vás, jestli zanecháte vše jen jedné osobě, nebo více lidem – zákon vás v tom nelimituje. Ale je pravda, že děti jsou nepominutelnými dědici, a pokud jim nic neodkážete, mohou se od ostatních dědiců domáhat vyplacení takzvaného povinného dílu. U nezletilých dětí to jsou tři čtvrtiny, u zletilých čtvrtina jejich zákonného dědického dílu.

  • Pro příklad: Pokud máte dvě děti a manžela/manželku, pak by si majetek měli rozdělit tak, že každý dostane třetinu. Jestliže jedno dítě pominete, může se v rámci dědického řízení zjednodušeně řečeno přihlásit a žádat svůj povinný díl. Jestliže bude mít celé dědictví hodnotu milion korun, jeho zákonný dědický díl by byl třetinou této částky – 333 333 Kč, ale dožadovat se může jen čtvrtiny, tedy 83 333 Kč. A ostatní dědicové ho budou muset vyplatit, nedomluví-li se jinak.

Je nutné v závěti rozdělit všechen majetek?

V závěti můžete rozdělit majetek zcela dle své vůle. Můžete odkázat pouze část majetku, nebo jen jedinou věc.

Patří mezi neopominutelné dědice i nesezdaní partneři?

Nesezdaní partneři po sobě nedědí. Ti mohou vzájemně dědit částečně v případě, že partner žil se zesnulým v jedné domácnosti alespoň jeden rok před smrtí, staral se o domácnost, případně byl na zůstaviteli existenčně závislý.

Lze sepsanou závěť měnit?

Závěť můžete měnit, kdykoli budete chtít.

Koho a za co lze vydědit?

Vydědění je zajímavé téma, ale je kolem něj větší humbuk, než by bylo nutné. Týká se totiž pouze nepominutelných dědiců. Potíž ale je, že zákon přesně stanoví, kdy je možné někoho vydědit. Většinou se to týká dítěte, které vede trvale nezřízený život, neposkytlo zůstaviteli potřebnou pomoc v nouzi nebo o něj neprojevuje opravdový zájem. Vyděděné dítě ale může platnost vydědění napadnout v rámci dědického řízení a mnohdy uspěje.

Kolik stojí sepsání závěti?

Cena je různá podle toho, s kým závěť sepisujete. Částka začíná zhruba na dvou tisících, ale pokud ji budete chtít změnit, tak (s výjimkou Poslední věty) budete platit znovu.

Mohu dědictví odmítnout?

Dědictví je vaše právo – nikoli povinnost. Pokud ho přijmete, pak přijímáte aktiva i dluhy. A jestli bude dluhů víc, než je hodnota majetku, je vhodné ho odmítnout. V komplikovanějších případech je dobré se v rámci dědického řízení obrátit na právníka, aby vám s tímto rozhodováním pomohl.

Co bude s majetkem, pokud zemřelý závěť nesepsal a dědicové se nenajdou?

Propadne státu. Ze statistik Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových tímto způsobem v roce 2024 stát získal majetek v hodnotě až 300 milionů korun.

Načítám