Hlavní obsah

Za cukrovku si nemůžete sami! Velkou roli hrají geny, říká odborník. Ovlivnit se dá, kdy nemoc vznikne

O cukrovce se mluví jako o metle lidstva. Jen u nás dopadá na životy víc než milionu lidí a i kvůli zprvu nenápadnému průběhu může končit velmi špatně: slepotou i amputacemi. Na druhou stranu se v posledních letech udály skutečné zázraky, pokud jde o léčbu. Na co tedy dávat pozor a jak diabetikům pomáhá umělá inteligence?

Článek

Cukrovce se často přezdívá tichý zabiják. Mnoho lidí o své chorobě ani neví nebo ji podceňují. To ale bývá cesta do pekel. Navíc je zcela zbytečná – moderní medicína umí nemocným dobře pomoci. O cukrovce mluví v dalším dílu podcastu MUDrování s Danielou přední český diabetolog Jan Šoupal ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Diabetes neboli cukrovka je na vzestupu a odborníci už řadu let bijí na poplach. Její zákeřnost spočívá i v tom, jak nenápadně se může řadu let vyvíjet. Někdy tělo volá o pomoc různými signály, které jsou ale poměrně přehlédnutelné. Sucho v ústech, velká žízeň, časté močení, únava – to vše člověka může, ale také nemusí nasměrovat do ordinace. >>>Jak se projevuje cukrovka druhého typu

Nemůžete si za to sami!

Cukrovka 1. typu vzniká na autoimunitním základě a často se projeví v nižším věku. Cukrovku 2. typu – což je nejčastější druh tohoto onemocnění – ovlivňuje životní styl. Jak ale diabetolog Jan Šoupal upozorňuje, rozhodně to není tak, že si za ni pacient „prostě může sám“, jak se často (nejen mezi laiky) říkává.

„Slýchám to dnes a denně, že si za to diabetik může sám. Není to tak. Nepochybně může do určité míry něco ovlivnit, ale ne všechno,“ vysvětluje lékař. Velkou roli hraje to, co bylo každému dáno do vínku, tedy geny.

„Jestliže má jeden z rodičů diabetes 2. typu, tak potomek má asi 50% riziko, že nemoc během života získá. Lidé ale mohou ovlivnit třeba to, kdy diabetes vznikne. Je velký rozdíl, pokud se glykemie zvýší okolo 40. roku, nebo v 85 letech,“ popisuje lékař.

Jak oddálit nástup cukrovky

Aktivní životní styl a zdravá strava bohatá na vlákninu, celozrnné produkty, zdravé bílkoviny i tuky, to je cesta, jak se cukrovce dlouhodobě dobře bránit. Vynechávat by se neměly ani pravidelné preventivní kontroly u praktických lékařů, kde se díky krevním testům diabetes snadno odhalí.

Bohužel stále existují lidé, kteří se kvůli dlouhodobě zvýšeným hladinám krevního cukru potýkají s vážnými zdravotními komplikacemi. Známá je třeba diabetická noha, kdy se ucpávají cévy v končetině a hrozí amputace. Časté je i vážné postižení oční sítnice – diabetická retinopatie.

S kým jsme si povídali

MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., je přední český diabetolog. Působí na III. interní klinice – klinice endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze. Zabývá se využíváním moderních technologií při léčbě diabetu. V roce 2018 jako první v České republice implantoval podkožní glukózový senzor, který pacientům s cukrovkou umožňuje kontinuální monitorování hladiny cukru v krvi.

Foto: Proženy.cz

Diabetolog Jan Šoupal mluvil v podcastu MUDrování s Danielou Přádovou o hrozbě diabetu a o tom, jak se díky technologiím změnil život nemocnýchFoto: Proženy.cz

Nenápadní strážci pod kůží

Jak ale upozorňuje Jan Šoupal, pokrok, který se v léčbě diabetu i jeho komplikací udál v posledních letech, je téměř zázračný. Životy nemocných od základů změnily zejména glukózové senzory.

Nejčastěji vypadají jako malá bílá kolečka přilepená na paži. Jsou to nenápadní strážci: neustále monitorují hladinu cukru v krvi a v případě potřeby zalarmují pacienta přes jeho vlastní telefon. Zatím je vzhledem k úhradám využívají zejména diabetici 1. stupně, právě v těchto dnech se ale rozhoduje o rozšíření úhrad i na diabetiky 2. stupně.

Dnes u nás také běžně kontroluje oči nemocných umělá inteligence. „Už před lety jsme zavedli screening diabetické retinopatie – tedy poškození očí, které často vede ke slepotě. Dnes je u nás přes 100 tisíc lidí ročně vyšetřeno umělou inteligencí, což skvěle doplňuje oční lékaře,“ dodává.

Podcast MUDrování s Danielou

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.

Načítám