Hlavní obsah

Které každodenní návyky ničí vaše nohy? Pozor na došlapy na patu při chůzi i boty, které nesedí

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Nohy vás celý život nosí, umožňují pohyb a vzpřímené držení těla a musí se vyrovnávat s každodenní zátěží. Přesto jim spousta lidí nevěnuje tolik péče, kolik si zaslouží. Na co se vyplatí dávat pozor a proč nepodceňovat zdánlivé maličkosti, poradí fyzioterapeut.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pokud jde o nohy, i na první pohled nenápadné zranění nebo drobný problém, který se snažíte nějaký čas ignorovat, může významně zkomplikovat život. Jakmile není s vašimi chodidly cokoli v pořádku, okamžitě to pocítíte při každém kroku. Ať už jde o malý puchýř, nepříjemné kuří oko, ostruhy, deformity prstů, bolesti palců nebo pokles nožní klenby.

Mnoha obtížím je možné předcházet, když víte, čím své nohy šetřit a jak se o ně starat, aby zůstaly v dobré formě. Kloubům, kostem, šlachám i svalům mohou škodit i některé běžné každodenní návyky, nad kterými možná vůbec nepřemýšlíte. A těsné lodičky na vysokém podpatku nejsou zdaleka jediným rizikem. Co (ne)dělat a jak o své nohy pečovat, aby vám sloužily bez bolestí co nejdéle?

Kondice nohou ovlivní i další orgány

Nohy ničí vše, co je deformuje nebo narušuje či mění jejich funkci – tedy úzké špičky u bot, podpatky, příliš velké zpevnění, nedostatečná ochrana… „Noha se tím nejen oslabí a  deformuje, ale mění se i celý pohybový program, který ji ovládá. Navíc vzhledem k tomu, že je celé tělo velmi úzce provázáno, má toto vše vliv i na vzdálené části a orgány. Jinými slovy, způsob stoje a chůze má většinou zásadní vliv rovněž na to, jak dýcháme, na funkci vnitřních orgánů a dokonce i na psychickou kondici,“ vysvětluje Lukáš Klimpera, fyzioterapeut a zakladatel společnosti Ahinsa shoes.

Dobré boty musí být flexibilní

Absolutním základem prevence potíží a bolesti je dopřát svým nohám kvalitní obuv. Pokud bota semkne nohu jako do dlahy, musí mozek najít jiný pohybový vzor, jinak řečeno program pro pohyb, který ale není fyziologický. Pokud tímto špatným způsobem chodíte delší dobu, program si tělo „uloží“ jako normální, a chodíte tak pak i po vyzutí. Ideální obuv by měla nechat fungovat nejen vaše nohy, ale celé tělo co nejvíce přirozeným způsobem, jako byste byli naboso a nazí.

Měli byste mít plný prostor pro prsty, bota by měla být lehká a plně flexibilní, aby se chodidlo mohlo při chůzi odvíjet. Ideální je samozřejmě bota bez podpatku, který negativně mění nastavení a funkci nejen nohy, ale i celého zbytku těla,“ uvádí Lukáš Klimpera.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Dávejte si pozor, abyste při chůzi nedopadali tvrdě na paty.Foto: New Africa, Shutterstock.com

Jak chodit zdravě

Zdravá chůze by měla vycházet z nohy, přímo od prstů a odrazová síla by se měla postupně a plynule šířit do celého těla. Kromě posunu vpřed by měla celé tělo zcela přirozeně centrovat, stabilizovat a napřimovat.

„Plosku byste měli vědomě a citlivě klást na podložku, postupně odvíjet chodidlo a odrážet se vpřed postupně od všech prstů. Vyhýbejte se tvrdému dopadu na patu a „klasickému“ způsobu chůze, kdy dolní končetiny „házíte“ vpřed z oblasti pánevního pletence a kyčelních kloubů a tvrdě na ně dopadáte. Není divu, že se objevují různé potíže, od artrotických poškození kloubů, bolestí páteře, a to i zdánlivě nesouvisející krční páteře, přes potíže s funkcí vnitřních orgánů,“ říká Lukáš Klimpera.

Zkontrolujte si, jak jste na tom

Na závěr fyzioterapeut doporučuje vyzkoušet si, jak na tom jste: zacpěte si uši a zkuste se projít naboso po tvrdé podlaze. Se zacpanýma ušima uslyšíte nejen svůj dech, ale i došlapy, které byste ale ideálně slyšet neměli. Pokud je slyšíte, zkuste chůzi zpomalit, zjemnit, zkrátit krok, citlivě klást plosku „jako kočička“. Když se to naučíte v nízké rychlosti, zkuste postupně zrychlit, třeba i přidat nějaké schody.

5 návyků, které škodí nejen chodidlům

  • sportujete v nevhodné obuvi, která neposkytuje nohám potřebnou oporu a stabilitu a netlumí dostatečně nárazy
  • nevěnujete příliš pozornost domácí obuvi a přezůvkám, nosíte je takzvaně „do roztrhání,“ i když jsou již velmi opotřebované a „rozšmajdané“ nebo se při chůzi vyzouvají
  • chodíte v obuvi, která vám úplně nesedí, tedy je příliš těsná nebo o číslo menší, než je potřeba a neposkytuje dostatek prostotu pro prsty (škodí i nošení příliš velkých bot, ve kterých se noha volně pohybuje a klouže)
  • podceňujete a včas neřešíte s odborníkem obtíže, jako jsou zarůstající nehty na nohou, kuří oka, otlaky, otoky a bolesti kloubů či vbočených palců nebo deformace prstů, které se postupně zhoršují
  • neberete si do tenisek, sportovních bot nebo polobotek ponožky – bosé nohy uvnitř uzavřené neprodyšné boty jsou velmi náchylné k tvorbě puchýřů, mozolů, pohmoždění nehtů a plísní, také ale ke zranění

Načítám