Hlavní obsah

Jak odstranit plíseň v květináči a substrátu: nejlepší babské rady

Foto: matuska, Shutterstock.com

Foto: matuska, Shutterstock.com

Občas se stane, že se v truhlíku nebo květináči objeví plíseň, která pak může postupně napadnout i rostliny. Přečtěte si, proč se to stává, jak se proti tomu bránit a jak rychle zasáhnout. A také, jak poznáte, že se skutečně jedná o bílou plíseň a ne o něco docela jiného.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Plíseň můžete v truhlíku, květináči či na substrátu objevit nejen na jaře, když je vytahujete po zimě ze sklepa či garáže, ale klidně v průběhu celého roku. Ať se to stane kdykoli, reagujte ihned, aby se infekce nerozšířila i na rostliny a nezničila květy nebo úrodu. Jestliže se objeví na listech, zhoršuje se fotosyntéza, odumírání kořenů zase snižuje schopnost přijímat vláhu a živiny… Proto je třeba rostliny pravidelně prohlížet.

Tip: Pokud sázíte či přesazujete rostliny do truhlíků nebo květináčů, které byly skladovány v temnu a vlhku, rozhodně z nádob nejdřív odstraňte všechnu starou zeminu, důkladně je vymyjte a vypláchněte octovou vodou, nasákavé materiály (dřevo, neglazovaná keramika) ošetřete protiplísňovým nátěrem a teprve po této údržbě do nich dejte nový substrát a rostliny.

Proč vzniká plíseň v květináči

Příčiny napadení plísní jsou různé, ale obvykle se objevuje především kvůli nadměrné vlhkosti a nedostatečné cirkulaci vzduchu.

  • Málo slunce: Na květináče a truhlíky má dopadat dostatek přirozeného světla a vyplatí se je sice mít bohaté, ale současně hlídat, aby porost nebyl příliš hustý a k substrátu i nádobě mohl vzduch.
  • Přílišná zálivka a vlhkost: Rostlinám obecně nesvědčí přelití, proto je zalévejte správně. Dohlédněte na to, abyste při sázení použili nejen vhodný druh substrátu, ale abyste dopřáli rostlinám i řádnou drenáž. Zajistí, aby voda odtékala a kořeny neuhnívaly. Důležitý je drenážní otvor v nádobě a také drenážní vrstva (např. kamínky nebo keramzit).

Jak vyrobit postřik proti plísni: babské rady

Je jen na vás, zda sáhnete po volně prodejné chemii, nebo po osvědčených domácích prostředcích, které proti plísni s úspěchem používaly minulé generace.

  • Octová voda: na vymývání zasažených květníků užijte ocet s vodou v poměru 1 : 1; na postřik substrátu a rostlin vyrobte roztok z 5 lžic jablečného octa a 4–5 litrů vody.
  • Slaná voda: jako postřik lze použít roztok 2 lžiček soli v 1 litru vody.
  • Roztok jedlé sody: postřik vyrobte z 1 lžičky sody a 1 litru vody.
  • Mletá skořice: posypejte jí zeminu či substrát anebo ji přidejte do zálivky (asi 1–2 lžičky na 1 litr vody).
Foto: Alona Siniehina, Shutterstock.com

Objevili jste na nádobách nebo na zemině plíseň? Odstraňte ji dřív, než napadne rostliny!Foto: Alona Siniehina, Shutterstock.com

Jak odstranit plíseň krok za krokem

Co dělat, když objevíte plíseň v truhlíku, v květináči, ale i na záhoně, ve skleníku nebo u pokojových rostlin? Jako první oddělte všechny napadené rostliny nebo jejich části a podle situace postupujte následovně:

  • Je-li plíseň jen na povrchu, stačí plesnivou vrstvu odebrat a nahradit čerstvým substrátem. Většinou však jsou viditelné projevy jen „špičkou ledovce“ a nákaza může bujet v kořenovém systému. Proto je lepší obsah nádoby vždy opatrně vysypat, jednotlivé rostliny vyjmout, oklepat zeminu a případně ostříhat uhnívající kořeny a všechny napadené části.
  • Nádobu je zapotřebí vymýt a poté vypláchnout například slabou octovou vodou a nechat dobře vyschnout. Než ji znovu naplníte novým substrátem, dejte na dno drenážní vrstvu.

Jde opravdu o bílou plíseň?

Ne každý bílý povlak v květináči nebo truhlíku musí být plíseň. Může jít o zbytky po odpaření vody ze zálivky, kterým se někdy říká solný květ. Je suchý a drolivý, kdežto plíseň je vlhká a mazlavá. Neplísňový povlak stačí sebrat, zeminu nakypřit a víc neřešit.

Načítám