Hlavní obsah

Trápí vás na jaře lupy? 3 důvody, proč se to děje. Plus tipy na cílenou péči

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Zima dokáže dát vlasové pokožce pořádně zabrat. Suchý vzduch z topení, teplotní výkyvy i nedostatečná hydratace se snadno projeví nejen v kvalitě vaší pleti, ale i vlasů a vlasové pokožky. Často v podobě nevzhledných lupů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

S odchodem zimních měsíců mizí bílá z venkovní krajiny, ale vám se to znenadání začalo bělat ve vlasech? Původcem lupů mohou být časté nešvary, kterým se vystavujete právě v zimě. S příchodem jara je vlasová pokožka unavená a přetížená a začíná se regenerovat jen pozvolna. Cílenou péčí ji v tom můžete podpořit.

1. Suchý vzduch a přetopené interiéry

Jedním z hlavních důvodů, proč se po zimě objevují lupy, je nedostatek vlhkosti ve vzduchu během zimních měsíců. Pokožka celého těla se intenzivněji vysušuje a olupuje. Ve vlasech mohou být výsledkem drobné bílé šupinky, tzv. suché lupy. Mnoho lidí si je plete s lupy způsobenými kvasinkami, ty jsou ale žluté a mastné. U suchých lupů bývá jejich příčina čistě mechanická.

2. Nošení pokrývek hlavy

Ani mastné lupy nejsou po zimě neobvyklé. Napomáhají jim čepice a klobouky, které sice chrání před zimou, ale také mohou omezovat cirkulaci vzduchu a vytvářet vlhké a teplé prostředí. To je pak ideální pro množení kvasinek, zodpovědných za vznik mastných lupů doprovázených svěděním.

3. Změna životního rytmu

Do kvality vlasové pokožky se promítá i vaše životospráva. Pokud v zimě jíte méně čerstvého ovoce a zeleniny, holdujete tučnějším jídlům nebo alkoholu, může se to odrazit i na kvalitě vlasové pokožky. Nejvíc háklivá je na nedostatek vitaminů skupiny B, zinku nebo omega-3 mastných kyselin.

Na tvorbu lupů má vliv i psychika a míra stresu. Pokud jste zimu přečkali v depresivním rozpoložení, není divu, že se to projevuje i na vašem zevnějšku.

Tipy na cílenou péči proti lupům

S příchodem hřejivých dnů dopřejte vlasům volnost, vhodnou péči a zaměřte se i na výživu. Pečujte komplexně a nepříjemného estetického problému se rychle zbavíte.

Pusťte do vlasů vítr a slunce

Hřejivé čepice konečně můžete uložit, důkladně je předtím ale vyperte a vyvětrejte, aby v nich nezůstaly nežádoucí mikroorganismy nebo zbytky nečistot. Snažte se střídat rozpuštěné vlasy s vyčesanými účesy, ať může vlasová pokožka větrat, nepotí se a rychleji se vyhojí. Rozhodně vyrazte na slunce. To působí protizánětlivě, hubí kvasinky a působí blahodárně i na psychiku.

Nepřehánějte to s mytím

Časté mytí vlasovou pokožku vysušuje a zhoršuje její přirozenou rovnováhu. Stačí si mýt vlasy obden nebo dvakrát týdně, podle typu vlasů. Vlasovou pokožku nijak nedrhněte, zaměřte se také na složení vlasových přípravků.

„Lupy jsou velmi rozšířený problém, v některé fázi života jimi trpí až každý druhý dospělý člověk. Pro lidi trpící lupy je důležité používat vhodnou a šetrnou vlasovou kosmetiku, aby se pokožka hlavy ještě víc nedráždila. V případě chronických problémů je vhodné konzultovat situaci s lékařem,“ radí dermatoložka Helena Zdobinská Reisingerová.

Hledejte složení s kyselinou salicylovou, zinkem, ketokonazolem nebo čajovníkovým olejem. Tyto látky bojují jak proti suchým, tak mastným lupům.

„Je vhodné volit péči obsahující například kopřivový extrakt pro snížení produkce mazu, panthenol, alantoin nebo také kyselinu undecylenovou s přirozenými antifungálními účinky. V případě rozsáhlejší seborey je potřeba vyhledat produkty, které jsou přímo určené na řešení tohoto onemocnění. Měly by regulovat tvorbu kvasinek, obnovovat přirozenou rovnováhu a přinášet úlevu od svědění a zarudnutí,“ vysvětluje dermatoložka Jana Míková.

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Vlasy si nemyjte příliš často a používejte vhodné přípravky určené na problémy s lupyFoto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Zvlhčujte pokožku hlavy

Při péči se zaměřte nejen na vlasy, ale i na samotnou pokožku hlavy. Používejte hydratační séra nebo olejové zábaly s kokosovým, arganovým nebo jojobovým olejem. Pomáhají obnovit kožní bariéru a zklidnit podráždění.

Změňte jídelníček

Zařaďte do své stravy více zinku (dýňová semínka, luštěniny, sýry), vitaminy skupiny B (játra, kvasnice, celozrnné pečivo) a omega-3 mastné kyseliny (např. lněné semínko, ryby). Lupy po zimě nejsou nic neobvyklého, s trochou cílené péče se jich dá rychle zbavit. Sledujte signály své pokožky, pečujte o ni nejen zvenčí, ale i zevnitř a dejte jí čas na regeneraci.

Načítám