Článek
Děkujeme, že jste ochotni svěřit nám své hospodaření a popsat, jak jako rodina vycházíte s příjmy. Chcete se také přidat? Popis finanční situace a vyplněný dotazník posílejte na e-mailovou adresu redakce.prozeny@firma.seznam.cz. Vše zůstává zcela anonymní.
Podcast Mluvte o penězích!
Seriál pro ženy o financích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Podcast vychází každé úterý na Proženy.cz a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts.
Vychovala dceru, rekonstruovali dům
Helena (51) z Benešova si v prvním manželství musela hodně utahovat opasek. Muž chtěl mít vše: vlastní bydlení, auto, maso každý den. Sice toho dosáhli, ale na její malé radosti už nezbývalo. Když se rozvedli a zůstala sama s malým dítětem, byla pro ni na prvním místě dcera a volné prostředky investovala do jejího vzdělání, kroužků, budoucnosti. Dnes žije v novém vztahu a konečně může myslet i na sebe.
Helena má vyřešené bydlení – s druhým manželem žije ve větším rodinném domě. On v něm vyrůstal, pak žil v jedné části s první rodinou a „na vejminku“ byli jeho rodiče. Nyní žijí ve větší části Helena s manželem a v menším bytě mužův syn s manželkou a dítětem. V posledních letech prošel dům velkou rekonstrukcí, Helena si dala práci, aby bylo bydlení podle jejích představ: topení v podlahách, sauna, bazén. Mysleli i na úspory energií, a tak nechybějí soláry, šetrnější kotel, sběr dešťové vody nebo venkovní rolety. Stálo to hodně práce i úspor, do přestavby investovali zhruba tři miliony. Doufají ale, že do konce jejich života už větší zásah potřeba nebude.
Helena má v Praze ještě vlastní byt, který pořídila s prvním manželem, a při rozvodu se dohodli, že zůstane jí s tím, že jednou připadne dceři. Ta v něm nyní skutečně bydlí. I tento byt nechala Helena zrekonstruovat, aby dceři zajistila bezproblémový start do samostatného života. Aby mladá vysokoškolačka neměla velké náklady a nemusela při studiu na brigádu, bydlí v něm ještě s kamarádkou, která přispívá na energie a další poplatky. Helena studující dceru stále podporuje. Na víkendy jezdí často k nim, odváží si kapesné i zásoby jídla.
Nevlastní synové potřebují pomoc
Helena má konečně čas a peníze i na sebe. Chodí cvičit, užívá si pravidelně holiče i masáže, s kamarádkami či dcerou cestuje po světě. Jako účetní vydělá dost, kolem šedesáti tisíc měsíčně, i když před rokem snížila úvazek. Už chce trochu klidu a nehonit se. Jenže cítí tlak od nevlastních synů, které vyvdala v druhém manželství.
První potřebuje čas od času finančně podpořit v podnikání, které je trochu nestabilní, a do jeho startu manžel investoval už asi milion. Větší starosti mají s mladším synem. Jeho žena trpí poporodními depresemi a je dlouhodobě na nemocenské kvůli depresím a úzkostným stavům. Proto musel mladý tatínek opustil kariéru učitele a je na rodičovské, jejich příjem je tak velmi nízký. Otec jim tedy nabídl dočasný azyl v části domu, samozřejmě bezplatný. Mladá rodina k nim chodí dennodenně také jíst.
Manžel je po úraze
Helenin o jedenáct let starší manžel je po ošklivém úrazu už rok v invalidním důchodu, jeho příjem se smrskl asi na deset tisíc měsíčně a pracovat už nebude. Hodně úspor spolkla investice do domu a do zbytku moc sahat nechtějí.
Helena zatím vydělává dost, ale ráda by si své peníze užila také sama, případně s dcerou. Obě je baví cestovat, dcera je momentálně nezadaná a zatím ochotná jezdit s maminkou, takže si užívají i několik výletů do zahraničí ročně. Jenže nevlastní synové se stále hlasitěji ozývají, že by měla víc šetřit, že dceru zbytečně rozmazluje, případně že by mohla podpořit finančně také je. Helena to tak necítí. Synové jsou dospělí, podporu od otce dostávají víc než obvyklou (podpora podnikání, bydlení i stravování zdarma), ona je ze svého rozhodně platit nehodlá. Ví, že muž to cítí jinak, ale teď je živitelem rodiny ona a nechce si do toho nechat mluvit.
FINANČNÍ DOTAZNÍK ÚČETNÍ HELENY
Rodinný stav a počet dětí: 51 let, vdaná, dospělá vlastní dcera, dva nevlastní dospělí synové
Povolání: Účetní
Celkové rodinné příjmy měsíčně: 70 000 Kč
Náklady na bydlení: 14 000 Kč
Náklady na jídlo: 23 000 Kč
Náklady na oblečení: Podle potřeby, není to každý měsíc.
Náklady na drogerii a další větší položky: 1 000 Kč, telefony 1 300 Kč
Úspory na horší časy: Do půl milionu korun
Kolik můžu investovat do dovolené: Řádově desítky tisíc
Moje finanční zlozvyky: Doháním cestování po světě.
Moje finanční cíle nebo přání: Mít vždy rezervu a jistou finanční svobodu.
Moje finanční obavy: Aby spory o peníze nerozeštvaly rodinu.
Jak hodnotím celkovou finanční situaci: Konečně nemusím mít strach utrácet.
Cestování je fajn, ale je čas myslet i na důchod
„Paní Helena se po letech odříkání ocitla v životní fázi, kdy si konečně může zaslouženě dopřávat a věnovat se sobě i svým zájmům. Je skvělé, že má zajištěné bydlení a k financím přistupuje s rozvahou. Pokud by však začala systematicky myslet i na důchod, mohla by si současnou finanční svobodu udržet i do budoucna,“ doporučuje David Fogad, obchodní ředitel Fondu firemního nástupnictví Adax. Pro Helenu má několik praktických doporučení:
- Představa, že rekonstruovaný dům a byt v Praze nebudou dalších 20–30 let vyžadovat větší investice, je spíš optimistická. Helena by měla začít tvořit „fond oprav“ – rezervu určenou na budoucí výdaje spojené s údržbou nemovitostí (např. výměna kotle, spotřebičů apod.).
- Podpora dětí, byť dospělých, může čas od času znamenat nenadálý finanční výdaj. Je dobré být na takové situace připravená – a zároveň si nastavit jasné hranice, co je ještě pomoc a co už ohrožuje vlastní stabilitu.
- Zcela klíčové je začít myslet na důchod. Aktuální úspory ve výši půl milionu korun nebudou při dnešní délce dožití stačit. Kdyby si paní Helena začala pravidelně odkládat například 5 000 Kč měsíčně do penzijního spoření nebo DIP, za 13 let může mít k dispozici přibližně další milion korun. Tento finanční polštář by jí v důchodu umožnil udržet si stávající životní standard, pokračovat v cestování a být nezávislá na případné podpoře od dětí či státu.
S kým jsme si povídali o penězích?
Mluvíme se skutečnými ženami o jejich skutečných příjmech, výdajích a finančních problémech.
- Prodejkyně letenek Jana: Trápí ji nedostatek úspor. Jak na finanční polštář?
- Asistentka Ivana: Chce jít dřív do důchodu. Má na to prostředky?
- Kantýnská Stanislava: Je sama s malou dcerou. Jak vyjít, když muž neplatí?
- Žena v domácnosti Jindra: Jak na vyrovnaný rozpočet s jedním platem?