Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na první pohled může vztahová pauza působit jako ideální způsob, jak si od sebe na chvíli odpočinout, získat nadhled, nechat odeznít emoce a v klidu přemýšlet. Najednou máte prostor věnovat se sami sobě, ujasnit si, co od života, lásky a vztahu vlastně očekáváte. Přemýšlíte nad tím, co byste mohli dělat jinak a lépe vy – a co by mohl změnit váš partner. Zároveň si vyzkoušíte, jaké to je být bez sebe. Ať už vám ten druhý chybí, nebo naopak ne, je to cenné zjištění.
Jenže pozor – i když vztahová pauza může vztah posílit a přinést nový začátek, nese s sebou i určitá rizika. Místo uklidnění může nastoupit zmatek, nejistota, žárlivost a další emoce, které vztah spíš oslabí, než posílí. Pauza tedy může pomoci, ale jen tehdy, když se k ní přistoupí správně.
1. Nenazývejte to pauzou
Když se řekne vztahová pauza, může to pro řadu lidí znít strašidelně. Jsou to sbalené kufry, stěhování, velká životní změna a možná tak trochu alibismus, jen snaha, jak oddálit nevyhnutelný rozchod. Co spíš říkat něco ve smyslu, že si na čas vzájemně dopřejete prostor.
Může se to zdát jako slovíčkaření, ale odborníci to vidí jinak. „Jazyk, který používáte, vám pomůže k situaci přistupovat s větší jasností. Pauza ve vztahu může vyvolávat dojem, že je něco hodně rozbité, což ve vás vyvolá negativnější emoce,“ říká americká terapeutka Liz Higgins. Naopak slovo prostor zní mnohem neutrálněji. „Signalizuje, že si dopřáváte prostor se nadechnout. To je něco, co občas potřebují i ty nejzdravější páry,“ dodává Higgins.
2. Řekněte si, proč
Proč chcete být chvíli jeden bez druhého, co je cílem odloučení? Chcete zjistit, zda se vám bude stýskat? Nebo se potřebujete zamyslet nad tím, zda si odpustíte nevěru? Ať už řešíte cokoli, je dobré vědět, co hledáte. Když budete mít jasný cíl, ke kterému má vztahová pauza směřovat, je větší šance, že půjdete správným směrem. V opačném případě hrozí, že budete oba jen tak čekat, až ten druhý NĚCO udělá. Aniž byste tušili, co to má být.
3. Stanovte si časový rámec
Jak dlouho má vztahová pauza trvat, samozřejmě nikdo neví. Někomu postačí pár dní bez partnera, jiní mohou potřebovat týdny či měsíce. Zásadní je ale dopředu si říct, od kdy do kdy bude trvat, protože tím si vlastně vzájemně dáváte nějaký časový limit, který máte na přehodnocení vašeho vztahu. V opačném případě se vaše shledání odkládá na neurčito a jde opravdu spíš o oddalovaný rozchod.

Ať už se rozhodnete pro udržení vztahu, nebo rozchod, v obou případech si o tom musíte otevřeně promluvitFoto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com
4. Mějte jasná pravidla
Co je a co naopak není během vztahové pauzy povoleno, je jen na vás dvou. Vy dva si musíte určit, zda si budete věrní, nebo je třeba randění s někým jiným v pořádku. Zda si budete pravidelně volat a psát, nebo kontakt opravdu striktně přerušíte. „Velmi často lidé impulzivně vyhlásí vztahovou pauzu, aniž by si tato pravidla ujasnili. Výsledkem je pak zmatek, spousta nedorozumění, žárlivost, zášť a pocity ublíženosti či zrady,“ vysvětluje americká vztahová a sexuální terapeutka Kongit Farrell.
5. Využijte ten čas na maximum
Je to čas, který jste si vzájemně dali, abyste ho v ideálním případě nakonec investovali do vás dvou. Tak ho využijte na maximum a nenechte si ho zaplnit rušivými prvky, jako je bezcílné procházení seznamovacími aplikacemi, maratonem večírků, přesčasy v práci a podobně.
Snažte se být sami se sebou, abyste zjistili, co vy chcete, po čem toužíte. Pracujte na sobě, na svém zdravém sebevědomí, na seberozvoji a podobně. V zásadě platí, že čím více budete tento prostor využívat k tomu, abyste se znovu spojili se svými potřebami, cíli a hodnotami, tím lépe se budete moci rozhodnout, co přijde dál.
6. Upřímný „návrat“
Jakmile pauza skončí, měli byste oba mít dostatek odvahy na to si upřímně sdělit, na co jste během té doby přišli. Ať už to je cokoli, třeba i zpráva, o které víte, že vašeho partnera nepotěší.
Možná jste zjistili, že jeden druhého potřebujete a s určitými změnami budete silnější a spokojenější pár, než kdy předtím. Nebo jste zjistili, že vaše životní touhy už se bohužel s touhami vašeho partnera neshodují a vaše životní cesty se rozejdou. V obou případech si o tom musíte ale otevřeně promluvit.
Život píše různé scénáře a ne vše končí happy endem. Ale pravdou je, že většinou skutečně platí, že vše špatné je k něčemu dobré. Jak zvládnout rozchod a nezhroutit se: Dejte si čas na všechny fáze a nechtějte po sobě odpuštění