Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Výjimkou ze zajetých tradic oslav Velikonoc v britské královské rodině byl pouze loňský rok, kdy princezna Kate i král Karel III. podstupovali léčbu rakoviny. Manželka následníka trůnu trávila tehdy velikonoční svátky zcela v ústraní jen v kruhu rodiny a krále při tradiční bohoslužbě na Zelený čtvrtek musela zastoupit královna Camilla. Karel III. sice léčbu podle posledních zpráv stále podstupuje, přesto se očekává, že se letos vše vrátí do zajetých kolejí.
Královské Velikonoce
Britská královská rodina tráví velikonoční svátky tradičně v rodinném kruhu na zámku Windsor nedaleko Londýna. Kate s Williamem obvykle odjíždějí s dětmi na velikonoční prázdniny na své venkovské sídlo Anmer Hall v Norfolku. Nejvýznamnějším dnem celých Velikonoc je neděle, kdy se rodina následníků trůnu připojí ke králi a všichni se vydají na bohoslužbu do kaple svatého Jiří. Poté se společně vyfotografují a odcházejí ke slavnostnímu obědu, při kterém se podává pečené jehněčí.
Nouze není ani o běžné zvyky. I děti z královské rodiny se už v minulých stoletích zapojovaly v neděli ráno do oblíbeného lovu vajíček (Easter egg hunt). V roce 1833 to zmínila v jednom ze svých dopisů tehdy 14letá princezna Victoria (budoucí královna Viktorie): „Maminka udělala pěkná malovaná a ozdobená vajíčka a hledali jsme je.“ Důkazem, že v této tradici pokračovala i se svým manželem princem Albertem, když se stali rodiči, je poznámka v jejím v deníku z roku 1869: „Po snídani děti jako obvykle v tento den hledaly velikonoční vajíčka,“ zapsala si královna Viktorie.
Královské obdarovávání
Až do roku 600 lze vystopovat jednu z nejstarších dochovaných tradic anglikánské církve zvanou Royal Maundy, při níž byli vždy na Zelený čtvrtek potřební obdarováni penězi i věcnými dary. Od 13. století je při tomto obřadu doložena i účast panovníků, ti chudým také omývali nohy. Myšlenka, že by se počet mincí i obdarovaných měl odvíjet od věku panovníka, vznikla už za vlády Jindřicha IV. v 15. století.
Letos tedy, kdy je Karlovi III. 76 let, bude rozdáno 76 ženám a 76 mužům 76 stříbrných mincí v bílém váčku a v červeném 5librová mince připomínající 125. výročí narození královny matky a 50pencové mince s připomínkou příběhů z druhé světové války. Dostávají je nejčastěji senioři, kteří obětavě slouží buď církvi (a to nejen anglikánské) nebo místní komunitě.
Pro zesnulou královnu Alžbětu II. měla ceremonie na Zelený čtvrtek ještě další symbolický význam. Byla totiž vůbec první veřejnou akcí, které se mladá královna v roce 1952 zúčastnila, když se po smrti svého otce krále Jiřího VI. ujala trůnu.
Děti tolerovány
Jak známo, královna Alžběta II. vždy velmi dbala na tradice, a tak se i velikonoční svátky nesly vždy v britské královské rodině ve stejném duchu. Po její smrti se podle expertky Ingrid Seward přece jen některé ustálené zvyky změnily, a to především díky princezně Kate, které vadilo, že by měla jíst bez svých dětí. Všechna velikonoční jídla se totiž vždy podávala v královnině soukromé jídelně, ale menší děti se hostiny nezúčastňovaly. „Královna vždy říkala, že dokud neumějí správně držet nůž a vidličku, nemohou jíst u stolu,“ vysvětlila Ingrid Seward pro The Sun.