Hlavní obsah

Zubní nit je šikovný pomocník, pokud se používá správně. Stomatolog poradí, jak si neublížit

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Víte, jak správně zacházet se zubní neboli dentální nití, jejíž pravidelné používání by mělo být rutinní součástí každodenní péče o chrup a dásně? Je potřeba trochu cviku, abyste předešli nepříjemným poraněním, říká stomatolog.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Většina lidí by byla mnohem raději kdekoli jinde než v zubařském křesle. Abyste své obavy z ošetření v ordinaci stomatologa alespoň částečně zmírnili, je důležité nepodceňovat každodenní dentální hygienu. Čištění zubů ráno a večer je pro většinu lidí samozřejmé, pro skutečně důslednou péči ovšem nestačí „jen“ obyčejný kartáček a pasta, zapomínat byste neměli ani na další pomůcky, jako jsou jednosvazkové (tzv. solo) i mezizubní kartáčky a dentální nitě. Jen s jejich pomocí dokážete ústa vyčistit skutečně kvalitně. Dosáhnou totiž i na místa, kam se s běžným zubním kartáčkem nedostanete, a postarají se také o zdravé dásně.

Bakterie zubního plaku způsobují kazy, zubní kámen i záněty dásní

Používání mezizubních kartáčků a zubních nití mnohé lidi odrazuje zejména tím, že netuší, jak s nimi zacházet, aby si spíše neuškodili. Péče o mezizubní prostory je důležitá, ale je třeba uvědomit si, že zubní nit (floss) může být potenciálně i nebezpečná, pokud se nepoužívá správně. Dalo by se říci, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Její používání vyžaduje zručnost a zkušenosti. Při zavádění nitě do mezizubního prostoru je totiž třeba překonat „bod kontaktu“. Tedy místo, kde jsou zuby těsně u sebe.

V tu chvíli je nutné zvýšit tlak, ale ten je třeba okamžitě poté povolit, aby nit nezasáhla mezizubní dásňovou papilu a neporanila ji. „To je bohužel vedle říznutí při protahování nitě mezizubním prostorem nejčastější úraz, který si můžete způsobit,“ varuje stomatolog Pavel Smažík, majitel společnosti Herbadent.

Proč zařadit do pravidelného rituálu čištění zubů právě i zubní nit? Jednoduše proto, že díky ní dokážete udržet čisté a zdravé prostory mezi jednotlivými zuby a také zabráníte onemocnění dásní, včetně parodontózy, která může vést až ke ztrátě chrupu. Právě v mezizubních prostorech se usazuje nejvíce bakterií, které obsahují zubní plak, často zde uvíznou zbytky jídla. To vše může způsobovat zubní kazy a kámen, záněty dásní a další problémy.

Jakou zubní nit vybrat?

Pokud tápete, který typ dentální nitě zvolit, nejlepším řešením je poradit se předem se svým stomatologem nebo dentálním hygienistou. Obecně lze říci, že záleží na tom, jak daleko máte zuby od sebe, tedy jak moc úzké jsou mezery mezi nimi. Nejčastějším typem jsou zubní nitě z nylonových vláken, které pořídíte v nevoskovaném nebo voskovaném provedení.

Voskované jsou ideální volbou pro jedince, kteří mají zuby hodně těsně u sebe, lépe totiž „vklouznou“ na potřebné místo. Dále jsou k dispozici nitě s teflonovým povlakem (méně se při používání třepí) nebo nitě uchycené v plastovém držátku, s nimiž se velmi jednoduše manipuluje. Seženete též dentální nitě s fluoridovou vrstvou na povrchu, různými příchutěmi nebo s chlorhexidinem, který má antibakteriální účinek.

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Zubní nit dokáže udržet čisté mezizubní prostory a zabránit problémům s dásněmi, její používání chce ovšem trochu cviku.Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Jak správně používat zubní nit

  1. Potřebujete asi 40 cm zubní nitě, jejíž konce omotáte kolem ukazováčků nebo prostředníčků na obou rukou (zvolte si prst, který pro vás bude nejkomfortnější).
  2. Citlivě a bez hrubého násilí (aby nedošlo k pořezání dásní) vsuňte dentální nit do prostoru mezi zuby tak, že ji budete jemně posouvat šikmo směrem dolů/nahoru.
  3. Mezi prsty držte napnutý čtyř až pěticentimetrový kousek nitě, kterým opatrně pohybujte nahoru a dolů – nejdříve po straně jednoho zubu, poté také toho sousedního (4× až 5× na obou stranách mezizubního prostoru).
  4. Pro každou mezizubní mezeru byste měli ideálně použít čistý kousek nitě (vždy nit na prstech o kousek posuňte), abyste si nezanesli případné nečistoty a bakterie po celých ústech. Nit vždy z mezizubního prostoru vyjměte opatrným pilkovitým pohybem.
  5. V závislosti na tom, v jakou denní dobu zubní nit používáte, a zda je to před nebo po jídle, si poté vyčistěte zuby běžným způsobem nebo vypláchněte ústa čistou či ústní vodou, abyste odstranili veškeré uvolněné nečistoty a zubní plak.

Mezi největší chyby, kterých se můžete dopustit, patří, že budete nití v prostoru mezi zuby pohybovat dopředu zezadu, namísto nahoru a dolů. Pozor si dejte také na příliš silný tlak.

Úplným nováčkům, pokud jde o čištění mezizubních prostor, bych doporučil spíše mezizubní kartáčky. Zubní nit je velmi populární dentální pomůckou zejména v Americe, evropští stomatologové jednoznačně doporučují spíše mezizubní kartáčky. U nich je jednak vyšší efektivita čištění, ale zároveň také výrazně nižší riziko poranění, tím spíše, když se použijí společně se speciálním mezizubním gelem,“ uvádí stomatolog Pavel Smažík.

Kdy je nejlepší čistit zuby nití

Před jídlem nebo až po něm? V tomto případě záleží čistě na vašich vlastních preferencích, co je vám osobně příjemnější. Pokud si budete čistit zuby dentální nití po snídani nebo po obědě, doporučují stomatologové poté vypláchnout ústa čistou nebo ústní vodou. Nezáleží na tom, zda budete nit používat ráno, v poledne nebo až večer, jde spíše o to, abyste tak činili pravidelně alespoň jednou denně.

Načítám