Hlavní obsah

Mistrovství světa v hokeji žen poprvé v Česku! Proč mají české hráčky čtyřikrát těžší puk

Foto: Fortuna

Foto: Fortuna

Ve středu 9. dubna 2025 začíná v Českých Budějovicích mistrovství světa v ledním hokeji žen. Poprvé zavítá do České republiky, a to není to jediné, čím je tato velká událost unikátní.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kromě kvalitní hry a napínavých utkání si letošní Mistrovství světa v hokeji žen dalo za cíl upozornit na stereotypy v tomto sportu, podpořit jeho zviditelnění a vytvořit lepší podmínky pro jeho rozvoj. Symbolickým prvkem této snahy je speciální puk, který reflektuje předsudky a zároveň odráží odhodlání hráček bojovat a vítězit.

Lepší podmínky pro hokejistky

Ženský hokej stále naráží na řadu předsudků. Mnoho lidí je přesvědčeno, že hokej je mužský sport a v ženském podání není dostatečně dynamický ani atraktivní. A tento postoj se odráží i v nízké viditelnosti ve sdělovacích prostředcích: na ženský hokej připadá pouze desetina mediálního pokrytí! Což znamená nejen méně fanoušků, ale také horší přístup ke sponzoringu a finanční podpoře.

I z těchto důvodů až 86 % českých hráček odchází za lepšími podmínkami do zahraničí, zatímco v mužské hře zůstává v domácí soutěži 40 % hokejistů. Drtivá většina z nich se navíc sportem živí, ale pouze minimum hokejistek si může dovolit věnovat se svému sportu profesionálně. Ekonomická nerovnost je ještě výraznější: průměrný hráč NHL vydělá 65krát víc než hráčka profesionální ženské ligy PWHL.

Aktivně proti předsudkům

Situace se ale mění. Český hokej vytváří pro hráčky lepší podmínky, poskytuje jim servis, investuje do mládežnických programů a uzavírá nová strategická partnerství. Jedním z nich je dlouhodobá smlouva se společností Fortuna, která se zavázala podporovat nejenom mužský, ale také ženský hokej.

Projekt Puck-Off Předsudkům

Hokej je i pro holky! V rámci spolupráce Českého hokeje a společnosti Fortuna vznikl projekt Puck-Off předsudkům, který bojuje proti stereotypům a podporuje větší mediální zájem o ženský hokej.

  • Speciální puk váží 4,6krát víc než běžný hokejový puk, což odráží skutečnost, že v Česku je 4,6krát víc registrovaných hokejistů než hokejistek. Tímto symbolem chce kampaň podpořit větší viditelnost ženského hokeje v tuzemsku, aby se dostal na stejnou úroveň jako v Severní Americe.

Ženský hokej se dočká celovečerního filmu

Popularizaci ženského hokeje podpoří také unikátní dokumentární film Holky na led!, jehož prostřednictvím získají fanoušci možnost nahlédnout nejen do zákulisí národního týmu během jeho cesty na domácí mistrovství, ale také porozumět prostředí českého ženského hokeje a poznat příběhy jednotlivých hráček. Premiéra je plánovaná na květen, po skončení šampionátu.

„Roste nám tu skvělá generace mladých hokejistek, která má možnost sledovat současné reprezentantky běžně v televizi. Před pěti lety byl zájem o ženský hokej minimální, teď se o nás točí celovečerní film,“ má radost Tereza Sadilová, generální manažerka ženských národních týmů.

Prostřednictvím filmu Holky na led! budou mít diváci možnost nahlédnout do zákulisí národního týmu žen během jeho cesty na domácí mistrovství.Video: NOCHI film

Co může dokument změnit

Těší se z toho i kanadská trenérka české ženské reprezentace Carla MacLeod: „Fanoušci uvidí, jak silné hráčky jsou. Je mi ctí být součástí, bude to hodně autentické.“ A kapitánka Aneta Tejralová dodává, že natáčení hráčky bavilo a činnost tvůrčího týmu přitom nijak nezasahovala do přípravy: „Vlastně jsme o nich skoro nevěděly, stali se naší přirozenou součástí. Na film se moc těším, ukáže to spoustu věcí. Od našeho mládí, kdy jsme musely soupeřit s kluky, až po současnost, ve které jsme také někdy vnímané trochu pozadu. Doufám, že právě tohle film změní.“

Načítám