Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na prvním rande se nerozhoduje o ničem více, než o tom, zda se už nikdy neuvidíte, nebo zda budete mít chuť ve vzájemném poznávání pokračovat. A klíčem k tomu, abyste udělali dobrý první dojem, je konverzace.
Měla by plynout hladce, přirozeně, bez trapných prodlev. Měla by být zábavná a neformální, ale ne zase moc důvěrná. Také byste se o sobě měli navzájem něco dozvědět, ale jak to udělat, aby to nepřipomínalo spíš pracovní pohovor nebo nedejbože policejní výslech?!
Vsaďte na osvědčené lamače ledů
Není nic horšího než trapné ticho. I když trvá jen pár vteřin, zdá se to jako věčnost. První pomoc představují osvědčené věty, které tyhle ledy prorazí. Nesnažte se vymyslet nic extra chytrého či vtipného, stačí úplně obyčejné jednoduché věci, které vás oba donutí začít trochu mluvit. V tuhle chvíli jednoduše není ostuda mluvit ani o počasí, a tak se nebojte ani následujících vět.
- Jaký jsi měl(a) den?
- Jaká byla doprava, taky jsi uvízl(a) v zácpě?
- Dneska strašně mrzne a já si zrovna zapomněl(a) rukavice
- To je moc hezká restaurace, nemyslíš?
Žádné „ano“ a „ne“ otázky
Jakmile za sebou máte tenhle možná trochu trapný začátek, je čas na „promyšlenější“ konverzaci. K ní samozřejmě patří nejrůznější otázky a odpovědi na ně. Tady si zapamatujte jedno základní pravidlo: pokládejte otázky, na něž nelze odpovědět jen ano, či ne, případně jiným jednoslovným způsobem. Protože pak to vlastně není rande, ale výslech – jeden se ptá, druhý stručně odpovídá.
Pokládejte otázky tak, abyste jimi vlastně otevřeli další a další dveře vaší společné konverzace. Žádné „máš sourozence?“, ale spíš „mě ti někdy tak štve můj bratr, ale stejně jsem ráda, že ho mám. Jak to máš se sourozenci ty?“

Nepokládejte otázky, na něž lze odpovědět pouze ano, nebo ne, protože pak konverzace připomíná spíš výslech.Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com
Respektujte osobní prostor
Každý jsme jiný, každý potřebujeme jiný osobní prostor, a co je pro jednoho už moc, je pro druhého normální. „Některé páry jsou otevřené hlubokým a intimním otázkám o svých minulých vztazích nebo společné budoucnosti, zatímco jiným jsou tyto typy diskuzí brzy nepříjemné,“ vysvětluje pro magazín Self Payal Patel, americká vztahová terapeutka s tím, že jak je na tom váš protějšek, prostě musíte vycítit.
I když jedna poučka, která vám to usnadní, existuje. „Ujistěte se, že se neptáte na nic, co by vám samotným bylo nepříjemné,“ radí Karyna Auletta, psychoterapeutka z Los Angeles.
Využijte toho, co má rád(a)
Možná se už trochu znáte, minimálně nějaké zásadní informace o sobě máte. A pokud ne, zkuste třeba s pomocí sociálních sítí, společných známých či jakkoli jinak zjistit, co má váš protějšek rád, co ho baví, jaká je jeho vášeň. A té pak využijte při konverzaci.
Víte, že Itálie je jeho láska? Povídejte si o cestování, o místech v Itálii, která mu přijdou nejhezčí, ale i o těch, která by ještě chtěl navštívit. Většina lidí totiž vlastně ráda mluví o sobě, obzvlášť pak o věcech, které milují, a v nichž se vyznají.
Umění poslouchat
V konverzaci nejde ale jen o to klást ty správné a vhodné otázky, případně odpovídat na ty, které směřují k vám. Součástí konverzace je i umění poslouchat, opravdu vnímat, co vám ten druhý říká.
Nejenže si tím vytváříte prostor pro další doplňující otázky a vaše reakce, které budou konverzaci posouvat dál a dál, ale samozřejmě získáváte informace o tom, s kým možná…třeba… strávíte zbytek života.
Většina lidí našlapuje na prvním rande opatrně, ale když jste hvězda první třídy, můžete si dovolit být odvážný. Jednou budu otcem tvých dětí, řekl na prvním rande Michael Douglas své ženě Catherine Zeta-Jones