Hlavní obsah

Léky proti bolesti fungují jinak u žen a jinak u mužů. Ví o tom váš lékař?

Foto: Zigres, Shutterstock.com

Foto: Zigres, Shutterstock.com

Léky proti bolesti, po kterých čas od času sáhne snad každý a bez nichž se někteří v běžném životě dokonce vůbec neobejdou, mohou mít u žen a mužů odlišný účinek. Na co se vyplatí dávat při jejich užívání pozor, čím je ovlivněna jejich funkčnost a proč jsou některé výhradně na lékařský předpis?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Bolest je příznak, nikoli diagnóza. A právě tím je podle odborníků důležité se při užívání jakýchkoli léků řídit. „Bolest je důležitá reakce organismu. Popis jejího charakteru, intenzity a lokalizace je klíčový pro zjištění příčiny a stanovení léčby. Doporučení ohledně užívání léčivých přípravků vznikají v průběhu klinických studií a po uvedení léků na trh jsou dále sledovány a vyhodnocovány. Může proto i po letech dojít k přehodnocení či rozšíření původních doporučení. Je potřeba mít také na paměti, že účinek každého léku může být individuálně částečně odlišný, a to zejména v závislosti na fyzických a zdravotních parametrech jednotlivce,“ zdůrazňuje lékařka farmacie Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.

Bolesti hlavy či břicha trápí častěji ženy

Ženy trpí častěji než muži nejrůznějšími bolestmi, mnohdy chronickými (např. migréna, syndrom dráždivého tračníku, osteoartritida a další), kvůli čemuž mnohdy sahají po lécích proti bolestem, jako jsou analgetika či nesteroidní antiflogistika s ibuprofenem a dalšími látkami. Některé výzkumy ukazují, že tyto léky (volně prodejné i ty na lékařský předpis) jsou u nich méně účinné, než je tomu v případě mužů. A odborníci stále zcela nechápou, proč to tak je, i když teorií existuje několik.

„Před rokem 1993 nebyly ženy zahrnovány do klinických výzkumů, což vycházelo zejména z názoru, že menstruační cyklus žen by mohl zkreslit výsledky testů, a také z obav, že by mohlo dojít k nežádoucímu vlivu na případné těhotenství. Vědci automaticky předpokládali, že pokud je lék bezpečný a účinný u mužů, bude tomu stejně i u žen. Tato představa je však hodně daleko od pravdy. O biologii žen a jejím vztahu k vnímání bolesti toho nevíme zdaleka tolik, kolik bychom chtěli,“ uvedla neuroložka Elizabeth Losinová z Penn State University pro magazín National Geographic.

Foto: Photoroyalty, Shutterstock.com

Léky proti bolesti mohou u každého účinkovat trochu jinak, záleží třeba na věku nebo genetice.Foto: Photoroyalty, Shutterstock.com

Ženám funguje jinak metabolismus a imunita

„Většina teorií na téma, proč léky proti bolesti u spousty žen selhávají a neplní svůj účel, se dotýká působení ženských pohlavních hormonů. Estrogen zpomaluje proces trávení a zvyšuje poměr tělesného tuku, což podle výzkumů ovlivňuje způsob, jakým jsou léky, respektive jejich účinné látky, v organismu distribuovány, metabolizovány a odbourávány,“ říká Kiran Patel, ředitel oddělení léčby bolesti v nemocnici Lenox Hill Hospital Northwell Health v New Yorku pro National Geographic. Uvedl dále, že imunitní systém žen je oproti mužům aktivnější, v důsledku čehož se u nich častěji vyskytují různé zánětlivé procesy a nežádoucí reakce, což by též mohlo vysvětlovat, proč ženy mnohdy potřebují vyšší dávky léků proti bolesti.

Pozor na hormonální změny i nemoci jater či ledvin

„Účinnost léků proti bolesti se může u každého jedince do jisté míry lišit. Záleží na věku, pohlaví, celkovém zdravotním stavu, genetice, typu bolesti nebo předchozích zkušenostech s daným léčivem. Účinky analgetik mohou ovlivnit i chronická onemocnění, ale též jiné současně užívané léky nebo způsob jejich užívání. Negativní dopad, tentokrát na zvýšení rizika nežádoucích účinků nejen analgetik, mohou mít i onemocnění ledvin nebo jater.

U žen může mít vliv také menstruační cyklus. Během menstruace nebo při hormonálních změnách může být citlivost na bolest vyšší, a tím se může měnit i vnímání účinnosti samotného analgetika. Proto mohou být teoreticky některá analgetika u žen v závislosti na menstruačním cyklu více či méně účinná,“ popisuje Ondřej Šimandl, lékárník a odborný konzultant EUC lékáren.

Volně prodejné versus léky na předpis

„Rozdíl mezi léky proti bolesti na lékařský předpis a bez předpisu může být v podávané dávce. Zpravidla je to ale rozdíl v léčivých látkách jako takových. Některé je třeba podávat pod dohledem lékaře, protože mohou být více návykové nebo vykazovat nežádoucí interakce s jinými současně podávanými léky,“ vysvětluje farmaceutka Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lékáren.

„Analgetika na předpis lékaře jsou určena pro silnější nebo chronické bolesti. Zpravidla obsahují větší množství účinné látky a vzhledem k jejich specifickému použití, nutnosti individuálního nastavení dávkování a vyššímu riziku vedlejších účinků vyžadují užívání pod vedením lékaře,“ doplňuje Viktor Jakubík, praktický lékař z ambulance Synlab.

Načítám