Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jarní alergie se svými příznaky podobá nachlazení, na rozdíl od něj se objevuje pravidelně v určitém období roku. Je způsobena přehnanou reakcí imunitního systému na pyl rostlin. Jejich koncentrace ve vzduchu je právě na jaře obrovská. Naštěstí existují metody, jak problémy zmírnit, případně eliminovat.
1. Pomoc z rukou lékaře
„Alergie se projevují rýmou, ucpaným nosem, kýcháním, slzením a svěděním očí, mohou se objevit i kožní reakce a dýchací potíže,“ vyjmenovává farmaceutka Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU. Neobvyklý není ani suchý, dráždivý kašel, svědění v ústech a uších, ale i celková únava organismu z boje s alergeny.
Ke zmírnění potíží slouží léky na alergii, případně alergenová imunoterapie, během které se organismus vystavuje postupně se zvyšujícím dávkám alergenu, čímž se sníží jeho přehnaná reakce. Léčbu je ovšem ideální zahájit ještě před začátkem pylové sezony.
2. Minimalizujte kontakt s pyly
Je dobré znát svého nepřítele a vědět, které látky vyvolávají alergickou reakci právě u vás. „Víte-li, že jste alergik, ale netušíte, na co konkrétně, zajděte si na alergologické vyšetření,“ doporučuje lékařka Radka Šedivá z Ambulance alergologie a klinické imunologie SYNLAB. „Alergie se mohou rozvíjet po celý život, seznam vašich kritických alergenů se může postupem času měnit,“ doplňuje odbornice.
Nápovědou vám může být i sledování pylového zpravodajství. Může vám pomoci odhalit, které rostliny vám vyvolávají nejintenzivnější obtíže, a podle toho poté můžete plánovat aktivity a minimalizovat expozici alergenům.
3. Ven po dešti a doma fénovat
V obdobích vysoké koncentrace pylů omezte pobyt venku, zejména v ranních hodinách, kdy je množství pylů nejvyšší. Úlevnou procházku si naplánujte naopak po dešti a v bezvětří.
Po příchodu domů si převlékněte oblečení a osprchujte se, abyste odstranili pyl z pokožky. Nechcete-li si denně mýt vlasy, můžete je nasucho vyfénovat.
4. Nepusťte si pyly domů
Větrejte ideálně po dešti, kdy je koncentrace pylů nižší. Častěji vytírejte, prachu se zbavujte namokro, vysávání jen víří kontaminovaný prach. „Pomoci mohou také protipylové sítě do oken nebo čističky vzduchu, které dokážou ze vzduchu odfiltrovat pylová zrna,“ radí Lánová.

Čerstvý vzduch si pusťte domů poté, co zapršíFoto: mgequivalents, Shutterstock.com
5. Osprchujte nos
Odolné dýchací cesty se dokážou účinněji bránit před pylovými alergeny, dbejte tedy na to, ať nemáte nosní sliznici neustále přesušenou, oteklou a zanícenou. „Pečovat o ni můžete pomocí inhalátoru, nosních sprejů na bázi slané či minerální vody nebo pomůcek určených k vyplachování nosu,“ radí odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.
6. Posilte dýchací cesty
Stále se zkoumá vliv střevního mikrobiomu na alergie, některé studie ale naznačují, že pravidelná konzumace probiotik může zmírnit projevy alergií, zejména u dětí. „Léčbu můžete podpořit také doplňky stravy zaměřenými na prevenci zánětů, doporučují se například omega-3 mastné kyseliny či medicinální houba reishi,“ radí Michal Závacký.
Také některé bylinky mohou pomoci. Například kopřiva obsahuje látky, které pomáhají mírnit zánět a bránit rozvoji alergické reakce, rozmarýn má zas protizánětlivé vlastnosti a dokáže zmírnit otoky a podráždění.
7. Zkuste solnou jeskyni nebo akupunkturu
Jako doplňková terapie dobře funguje haloterapie neboli podpora dýchacích cest díky vdechování solných částic. Někteří alergici hlásí úlevu po akupunktuře. Také oxygenoterapie (léčba pomocí inhalace kyslíku) může být prospěšná u pacientů s těžkým alergickým astmatem, kteří mají sníženou saturaci kyslíkem kvůli opakovaným záchvatům dušnosti.
Připravit se na jarní alergii vyžaduje kombinaci preventivních opatření a včasné reakce na první příznaky. Dodržováním výše uvedených tipů můžete snížit dopad alergie na váš každodenní život. Předcházíte ale i vážnějším potížím. „Neléčená alergie oslabuje imunitní systém, postupně se rozšiřuje a vede až k chronickým zánětům. Může tak vzniknout např. chronická senná rýma či průduškové astma,“ varuje závěrem odbornice z Benu.