Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čím více šperků na uchu, tím lepší. Trend mnoha náušnic na jednom uchu stále trvá! Pokud přemýšlíte, že na jeho vlnu také naskočíte, období od podzimu do jara je na propíchnutí ucha nejlepší. Nízké teploty minimalizují riziko zanícení ranky - v létě je nebezpečí většího pocení a koupání v bazénu se během hojení nemůže.
Jak dlouho se bude ucho hojit a jaké náušnice si vybrat?
Když je jedna náušnice málo
Možností, jak ozdobit svoje ucho, je několik. Můžete se rozhodnout pro druhou a třetí dírku v řadě a zdobit je nejrůznějšími peckami nebo malými kroužky. V rámci ušního lalůčku se nemusíte zákroku příliš obávat - nová dírka se zahojí do 6 týdnů a není to příliš bolestivé.
Co očekávat, když toužíte po propíchnutí chrupavky? Tragus (chrupavka u zvukovodu) a helix (horní chrupavčitý okraj ucha) je mnohem citlivější díky vícero nervovým zakončením, takže počítejte i s větší bolestivostí.
„Doba hojení se většinou pohybuje kolem 6 až 12 měsíců při správné péči. Pro první vpich se používá většinou rovný šperk, který se až následně může vyměnit třeba za kroužek nebo takzvané činky,“ dodává Lukáš Sluka, ředitel šperkařské značky Olivie.
Správná péče po propíchnutí ucha
Dobře vybírejte salon, kde vám ucho propíchnou, a ohlídejte si i výběr náušnice: „Nový šperk by měl být z hypoalergenního materiálu, aby se minimalizovalo riziko infekce nebo alergické reakce. Náušnice by také neměla být příliš těžká, aby na čerstvou ránu nepůsobila nadměrný tlak,“ radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI.
Propíchnutí probíhá buď sterilní jehlou nebo se náušnice nastřelí speciální pistolí. Důležitá je i následná péče - novou ranku dvakrát denně čistěte solným roztokem nebo antibakteriálním mýdlem. „Ucha se dotýkejte jen čistýma rukama a náušnicí netočte, netahejte za ni a nevyměňujte ji dříve než po čtyřech až šesti týdnech. Tedy ve chvíli, kdy je ranka zcela zhojená,“ radí Dominika Šťovíčková. V místě vpichu se můžou objevovat nažloutlé stroupky, které jsou znakem hojení a nemusí vás znepokojovat. Pokud bude ale místo hodně zarudlé, nateklé a bude z něj vytékat hnis, raději navštivte lékaře.
- TIP: Bojíte se propichování? Pořiďte si pouze záušnici (earcuff), tedy nasazovací šperk, který umístíte doprostřed nebo na vrch ucha.
Náušnice, které jen tak neztratíte
Svět šperků nabízí velkou škálu náušnic. Při jejich výběru je důležité nejen to, jak vypadají, ale také jak dobře drží na svém místě. Zapínání na klapku nebo puzetu je nejčastější. Klapku si asi dokážete bezpečně představit - uzavírá se přímo za uchem. Puzeta je nejčastější u „pecek“ - jde o malou zarážku, kterou nasadíte na náušnici za uchem. Pokud náušnice neměníte příliš často nebo se potřebujete spolehnout, že je jen tak lehce neztratíte, vybírejte šperk na šroubek. To se hodí i v případě piercingových náušnic do chrupavek a je vhodný i pro první náušnice pro děti. „Zapínání musí být bezpečné, aby se samovolně neotevřelo. Pro nejmenší děti je nejvhodnější proto brizura, kdy se háček zasune do očka na přední straně náušnice. Další možností je zapínání na šroubek, díky němuž je obtížné náušnici ztratit,“ vysvětluje Lukáš Sluka.
- TIP: Pokud právě vybíráte první šperk pro své ratolesti, zaměřte se pouze na hypoalergenní kovy, tedy chirurgickou ocel, stříbro nebo zlato. Důležitý je také tvar a design, který by měl být hladký a bez ostřejších hran.