Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Naší životní realitou je nadměrný stres. Lidé jsou mnohdy vyčerpaní z nepřetržitého spěchu a nestíhání. Ze všech stran je na ně vyvíjen tlak, aby se neustále zlepšovali, o něco usilovali, posouvali se a rostli, což logicky vede k přepracovanosti, únavě a syndromu vyhoření. V Japonsku se lidé snaží mít svůj život vyváženější, více se zajímají o to, co a jak dělat, aby žili dobře, spokojeně a v rovnováze,“ říká Shizu Okusa pro americký magazín InStyle.
Japonsko je země prastarých tradic spojených se spiritualitou a silou přírody. Důležitou součástí životního stylu Japonců je pohoda a rovnováha, duševní i fyzická, kterou dokážou začlenit do každodenního života. Shizu Okusa, odbornice na byliny a přírodní medicínu, představuje několik ozdravných wellness praktik vycházejících z tradiční japonské filozofie, které je možné poměrně jednoduše zakomponovat do všednodenní rutiny, a načerpat tak díky nim novou energii, lepší náladu a životní pohodu.
1. Vsaďte na sílu bylin
Tradiční japonská medicína využívá pozitivní účinky rostlin k léčbě nejrůznějších zdravotních neduhů a pro obnovení fyzické i duševní rovnováhy v organismu. „Na rozdíl například od léků proti bolesti, které jsou rychlým řešením akutních nepříjemných pocitů a slouží ke zmírnění příznaků, bylinná medicína se soustředí na odstranění příčiny problémů,“ uvádí Shizu Okusa.
Ideální je podle ní začít s bylinnými kapkami a tinkturami, které jsou šetrnou přírodní alternativou. O vhodnosti jejich použití je namístě poradit se s odborníkem, tedy lékařem, specialistou na přírodní medicínu, homeopatem nebo farmaceutem v lékárně.

Bylinné kapky a tinktury jsou šetrnou přírodní alternativou, jejich užívání konzultujte s odborníkemFoto: ronstik, Shutterstock.com
2. Naučte se mindfulness
Nedílnou součástí života a kultury v Japonsku je zen, tedy jeden z hlavních filozofických směrů budhismu, a mindfulness, techniky, které se zaměřují na plně vědomé prožívání přítomného okamžiku a maximální soustředění své mysli a pozornosti na vlastní myšlenky, emoce i tělesné pocity. Mindfulness znamená vnímavost či bdělost, schopnost žít právě probíhajícím okamžikem a věnovat mu plnou pozornost, což platí i pro ty nejobyčejnější věci.
Základem zenu je meditace, kdy člověk sedí v tichu a soustředí se výhradně jen na svou mysl, což vede ke zklidnění emocí, celkovému zpomalení a pomáhá dosáhnout stavu hluboké vnitřní vyrovnanosti. Japonci ovšem praktikují spíše tzv. aktivní meditaci, třeba při chůzi, jídle nebo úklidu, což právě souvisí s mindfulness technikami. Zkuste se věnovat meditaci klidně jen pár minut denně, kdy si uděláte čas jen sami pro sebe.
3. Ranní čajový rituál
Čajové obřady mají v Japonsku dlouhou tradici. Čajový ceremoniál zvaný chanoyu se točí kolem přípravy zeleného čaje matcha a zaměřuje se nejen na samotnou přípravu, ale klade důraz na uvědomělé prožívání celého procesu krok za krokem. Není to tak snadné, jako zmáčknout tlačítko na kávovaru a nechat si do hrnku natéct hotovou kávu. A právě v tom je to kouzlo.
Začněte svůj den tak, že si připravíte šálek čaje matcha, který nejenže dodá energii, ale zároveň přinese duševní zklidnění a nastartuje soustředění. Matcha je zdravější alternativou kávy, obsahuje méně kofeinu a aminokyselina L-theanin snižuje stres a podporuje kognitivní funkce. V klidu si pak vychutnejte každý doušek a vnímejte chuť i vůni čaje.

Čajový rituál zklidní mysl a pomůže k lepšímu soustředěníFoto: V1ktoria, Shutterstock.com
4. Přijměte své chyby a nedostatky
Japonská kultura je typická svým respektem k nedokonalosti a schopností přijímat nedostatky. „Hezkým příkladem může být třeba umění kintsugi, což je způsob opravy a renovace rozbitého porcelánu či keramiky za použití zlata, kdy jsou nedokonalosti zdůrazňovány. Tímto způsobem můžeme přistupovat i k vlastním životním zkušenostem nebo omylům,“ říká Shizu Okusa.
Věří, že když člověk vědomě přijme své chyby, křivdy a dávná zranění či potlačované bolístky, může díky tomu vyrůst a stát se mnohem silnějším, odolnějším, sebevědomějším a emočně vyrovnanějším.