Hlavní obsah

Vyléváte vodu po uvaření vajec? Velká chyba, díky ní budete mít pevná rajčata a bohaté květy růží

Foto: VH-studio, Shutterstock.com

Foto: VH-studio, Shutterstock.com

Možná i vaše babička vzpomínala na dobu, kdy se nic nevyhodilo a zužitkovalo se opravdu všechno – třeba i voda zbylá po uvaření vajíček. Na co je taková „skořápková“ voda dobrá a lze ji nějak využít i dnes?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Voda zbylá po uvaření vajec není bezvýznamná tekutina, kterou je třeba nalít do odpadu. Během vaření se do ní totiž z vaječné skořápky vylouhuje spousta výživných látek, jež prospějí rostlinám na zahradě i balkoně!

Co obsahuje voda z vajec?

Skořápky obsahují řadu cenných minerálů - hlavně uhličitan vápenatý, fosforečný a hořečnatý. Pokud je vyvaříte, pak je i voda bohatá vápník, fosfor, hořčík, železo, ale i jód, měď, zinek, křemík, kobalt, mangan a fosfor. Docela dobrý obsah užitečných živin, které by bylo škoda nevyužít, co myslíte?

Pokud ovšem chcete vodu po vaření vajec využít, nepřidávejte do ní sůl nebo ocet, což je běžný postup, aby vajíčka při vaření nepopraskala. Možná poškození skořápky opravdu zabrání, ale současně vodu znehodnotí pro další využití.

Nezapomeňte také dát tekutinu vždy vychladnout, abyste rostlinám neublížili, uvádí se, že je dobré ji použít do 24 hodin od vaření. Není tedy dobré čekat moc dlouho, protože tím se účinky „skořápkové“ vody oslabují.

Foto: Menno Schaefer, Shutterstock.com

Máte-li v úmyslu využít vodu po vaření vajec třeba jako hnojivo, pak rozhodně bez soli nebo octa a až po vychladnutíFoto: Menno Schaefer, Shutterstock.com

Použití vody z vajec na zahradě

Právě pro obsah cenných minerálů je voda z vajec skvělým hnojivem a můžete ji využít na zahradě, ale i při pěstování v truhlíku. Jakým rostlinám prospěje a jak?

  • Kořenový systém – vápník obecně prospívá tvorbě kořenového systému většiny rostlin, tedy i těch pokojových.
  • Semínka a sazenice – jestli si právě na okně chystáte sadbu na pozdější vysazování, můžete semínka i sazeničky občas touto vodou zalít. Svědčí jejich klíčení a růstu.
  • Rajčata – voda z vajec jako občasná zálivka pomůže nejen zpevnění plodů, ale i prevenci hniloby květů.
  • Květiny – letničky v truhlíku, ale třeba i trvalky na záhoně tuto zálivku ocení, jejich květenství bude bohatší, díky silnějším kořenům budou lépe přijímat vláhu a hnojivo a budou odolnější vůči chorobám. To platí například i pro růže (co udělat, aby co nejvíce kvetly?).
  • Papriky – zpevní plody a posílí růst.
  • Trávník – hlavně vápník je skvělou prevencí růstu mechu v trávníku.
  • Kompost – voda z vajec je skvělým zdrojem minerálů pro kompost, ve kterém pomůže aktivovat zdravé mikroorganismy a tím jeho zrání.

Na co pozor při použití vody z vajec v zahradě?

Když to nebudete přehánět a „skořápkovou“ vodu jako zálivku či hnojivo použijete občas a v malém množství, můžete ji aplikovat na všechny druhy rostlin. Pozor jen na to, že některé rostliny mohou na přemíru vápníku reagovat špatně. Velmi ho ale ocení například rododendrony, azalky a jiné kyselomilné druhy!

Kosmetické využití vody z vajec

Vodu z vajec, znovu opakujeme, že tu nesolenou a bez přidání například octa, prý využívaly naše babičky i jako domácí prostředek na posílení nehtů, výživný oplach vlasů nebo pleťovou vodu. I když se o takových metodách můžete občas na internetu dočíst, tak kromě lázně na ruce je třeba takový experiment zvážit – pokud máte nějaké osobní zkušenosti, tak je samozřejmě v redakci uvítáme!

Načítám