Hlavní obsah

Proč si ženy při budování kariéry tak málo věří? Obstát v mužském světě je stále náročné

Foto: insta_photos, Shutterstock.com

Foto: insta_photos, Shutterstock.com

Navzdory intenzivním snahám zrovnoprávnit podmínky v zaměstnání i na poli byznysu jsou ženy stále v nevýhodě. Nejen kvůli mateřství, ale i proto, že mívají nižší sebevědomí a nejsou tak průbojné.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Podle nejnovější zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2024 se Česká republika v genderové rovnosti propadá. Momentálně je s indexem rovnosti 68,4 % na 104. místě ze 146 států. V rámci Evropy je Česko dokonce předposlední, za ním je už pouze Turecko. Tato smutná čísla dokládá i průzkum společnosti ManpowerGroup, ve kterém 15 % zaměstnavatelů v ČR uvedlo, že k rovnosti mužů a žen mají ještě daleko. Plné rovnosti dosáhlo podle odpovědí 24 % organizací.

Platová propast

V Česku stále přetrvává také platová nerovnost, která je třetí nejvyšší v Evropské unii. Jak vyplývá z dat statistického úřadu Eurostat, muži mají oproti ženám v průměru o téměř 18 procent vyšší plat. To se pak odráží i na výši důchodů, které mají ženy o 30 % nižší. V praxi to znamená, že aby ženy dosáhly stejné roční odměny jako muži, musely by pracovat o cca 2,5 měsíce déle.

Proč si ženy nevěří?

Talentované, schopné, plné nápadů… A přesto mají ženy mnohdy problém obstát v zaměstnání či při budování vlastního podnikání. Důvodů, proč tomu tak je, existuje víc. „Nízké sebevědomí i nedostatek průbojnosti často vede k tomu, že ženy nejsou dostatečně slyšet. A prosazují své názory a nápady méně efektivně,“ říká Eva Primus Kovandová, prezidentka Business & Professional Women CR, veřejně prospěšné organizace, která podporuje ekonomickou nezávislost žen.

Další výzvou je podle zkušené byznysmenky nastavení rovnováhy mezi rodinou a profesním životem a v neposlední řadě nedostatek podpory ze strany rodiny i společnosti. I proto je tak důležité o tom mluvit,“ říká Eva Primus Kovandová, které se podílí na přípravě už 16.ročníku konference Equal Pay Day. Ta upozorňuje na rozdíly v platech mužů a žen a za cíl si klade především umožnit ženám navázání nových kontaktů i získání podpory od lidí, kteří řeší podobné problémy a výzvy jako ony.

Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Žena nebo muž? Pro mnoho zaměstnavatelů stále podstatný rozdílFoto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Co brání ženám podnikat?

Přesto, že se podle odborníků podmínky pro podnikání v České republice v posledních letech zlepšují, naráží ženy, které chtějí rozjet vlastní byznys, stále na mnoho nečekaných problémů. „Jedním z nich může být například složitější přístup k financování,“ upozorňuje Eva Primus Kovandová, která se v českém podnikatelském prostředí pohybuje už řadu let. „Banky a investoři mají stále tendenci upřednostňovat podnikatele-muže, což znamená, že ženy často musejí hledat alternativní způsoby financování, například crowdfunding (způsob financování, při kterém se větší počet lidí skládá po menších částkách na nějaký projekt, pozn. red.) nebo osobní úspory,“ vysvětluje Eva Primus Kovandová.

Vážnou překážkou je i fakt, že muži mají tradičně silnější podnikatelské sítě a vzájemnou podporu, zatímco ženy se mohou cítit osamocené. „Často se setkávají s tím, že jejich podnikatelské schopnosti jsou podceňovány nebo že se od nich očekává jiný přístup k vedení firmy než od mužů,“ doplňuje Eva Primus Kovandová. „Výzkumy přitom ukazují, že ženy přinášejí do managementu firem přidanou hodnotu díky vnímavějšímu přístupu, ale systém kariérního postupu je často nastaven tak, že preferuje typicky mužské charakteristiky,“ uzavírá Kovandová.

Co je Equal Pay Day?

Ve dnech 25. – 26. 3. 2025 proběhne v Clarion Congress Hotel Prague už 16. ročník konference Equal Pay Day, která upozorňuje na v české společnosti stále přetrvávající nerovnosti v odměňování mužů a žen. Akce se zúčastní stovky úspěšných osobností z řad managementu, podnikání a zástupců firem, které prosazují rovnost pohlaví a odměňování ve firmách. Vstupenky jsou v prodeji na webových stránkách.

Načítám