Hlavní obsah

Vzdušný byteček plný nerostů: Majitel si pěstuje krystaly v originálním lustru na míru

Foto: Archiv architekta

Foto: Archiv architekta

Sběratel nerostů si přál útulný a světlý interiér s dostatkem prostoru pro svou kolekci. V novém bytě 2+kk tak vzniklo několik originálních míst, kde mají jednotlivé kousky z majitelovy sbírky své zvláštní místo: například ve svítidlech.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Byt v novostavbě v pražských Stodůlkách si vyhlédl muž, jehož největší vášní jsou nerosty, krystaly, polodrahokamy, zkrátka krásné přírodniny a artefakty, které tu měly získat svůj speciální prostor a ozdobit interiér.

Majitel si byt přebíral prázdný, jen s dveřmi, podlahami a koupelnou, o vše ostatní se postaral architekt Tibor Csukás. Klientské změny už se ale neřešily. Cílem bylo vytvořit světlý útulný interiér s výstavními prostory pro sbírkové nerosty a s velkoformátovým obrazem jednoho z nich.

Menší, ale dobře řešený

Byt má dispozici 2+kk a velikost 55 metrů čtverečních, tvoří ho obývací pokoj s kuchyní, ložnice, předsíň a koupelna s toaletou. Nábytku tu mělo být spíše méně, úložné prostory tak do značné míry vyřešila velká a ryze funkční skříň v předsíni.

„Hlavní obytný prostor není nikterak velkorysý, jak to u developerských projektů často bývá. Členitá místnost vymezuje jednotlivé funkční zóny, dispozici nábytku proto bylo nutné dobře promyslet a jednotlivé prvky vybírat s rozvahou,“ říká k tomu architekt.

Výstavka v originálních policích i světlech

„Pro výstavku nerostů jsem vytvořil šestiúhelníkové poličky, kde jednotlivé kousky krásně vyniknou. Úplnou specialitou jsou pak závěsná světla, jež umožňují vystavit umělé krystaly, které si chce majitel sám vypěstovat přímo pod světelným zdrojem ve skleněném stínítku. Částečně jsou už nyní vidět u světla nad konferenčním stolkem,“ popisuje Tibor Csukás.

Šestiúhelníkové police navrhoval sám architekt a vymyslel je tak, aby nebyly vidět spoje, a neviditelný je také systém uchycení na zeď. Problém nastal při hledání dodavatele: „První nabídky byly zcela mimo cenový rámec. Nakonec nám je vytvořili v jedné truhlářské dílně ve středních Čechách, vyrobené jsou z lakovaného masivu.“

Ze dvou lustrů jeden

Tak jako majitel kladl důraz na výstavku svých nerostů, tak architekt klade ve svých návrzích důraz na osvětlení. Tady se soustředil především na hlavní světlo v obývacím pokoji: „Vytvořil jsem si představu kulatého svítidla, které bude v místnosti dělat rozptýlené světlo, což je vždy příjemnější. Chtěl jsem ale zároveň zvýraznit plochu konferenčního stolku zavěšenými bodovkami.“

Jelikož takový model nebyl na trhu k dispozici, vytvořil ho kombinací dvou různých svítidel. Ke kulatému prstenci přidal doprostřed tři zavěšená světla, která korespondují se světly nad jídelním stolem. Dekorace vložené do skleněných tubusů je navíc možné čas od času vyměnit, takže se na výsluní mohou dostat majitelovy nové oblíbené kousky nebo je lze načas nahradit třeba květinami.

Ložnice s pracovnou a vysněným obrazem

Kuchyňská linka včetně pracovní desky je z lamina, doplňuje ji praktický skleněný obklad. Z lamina je vyrobená také stěna v ložnici, kde je do šatní skříně zakomponovaný pracovní kout se stolem. Jeho osvětlení tvoří dotykový LED pásek, u kterého je možné měnit intenzitu světla. V ložnici nad postelí pak našel místo velký obraz zvětšeniny polodrahokamu z majitelovy sbírky, který pro něj nafotil sám Tibor Csukás.

Vizitka architekta

Tibor Csukás vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze, obor architektura a urbanismus. Od roku 2012 vede vlastní architektonické a designové studio. Navrhuje kultivované domy v souladu s krajinou, vytváří stylové interiéry s důrazem na praktičnost, eleganci a nápaditost. Více na www.csukas.com.

Načítám