Hlavní obsah

Mrtvice může udeřit kdykoli! Bylo vám už 30? Naučte se odpočívat a měřte si krevní tlak

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Cévní mozková příhoda nebo také mozková mrtvice nepostihuje zdaleka jen seniory. Může se objevit v každém věku a dle lékařů zasahuje stále častěji i mladší ročníky. Mnoho lidí si vůbec nepřipouští, že by mohli být tímto problémem ohroženi, dokud jim nečekaně nezasáhne do života.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice je v Česku třetí nejčastější příčinou úmrtí a vůbec nejčastější příčinou invalidity lidí ve středním a vyšším věku. Ačkoli je obvykle spojována se staršími generacemi, může postihnout i mladší dospělé. A není nic výjimečného, když udeří ještě před 40. narozeninami.

Co je mozková mrtvice a příčiny

Cévní mozková příhoda (mrtvice) nastává, když v mozku propukne krvácení z prasklé cévy nebo je tam z důvodu vzniku krevní sraženiny odříznut přítok krve. Dojde k narušení průtoku krve do mozku, mozkové buňky pak rychle ztrácejí přísun kyslíku a odumírají.

  • Nejčastějšími příčinami tohoto závažného stavu jsou problémy s cévami jako například vysoký krevní tlak (hypertenze), který je stále častější i u mladých lidí. U nich je hůře kontrolovatelný, protože nepociťují žádné zdravotní obtíže a nedocházejí na preventivní lékařské prohlídky ani si sami krevní tlak nehlídají.
  • Některé rizikové faktory pro vznik mozkové mrtvice, jako je věk nebo genetická zátěž, nelze příliš změnit. Existují ale takové, které dokážete ovlivnit životním stylem a tím, jak pečujete o své celkové zdraví.

Naučte se odpočívat a myslete na sebe

Jste neustále v jednom kole, máte nabitý diář na několik měsíců dopředu, věčně něco nestíháte, po nocích namísto spánku doháníte pracovní resty? Trpíte pocitem, že musíte všechno zvládnout, a za nic na světě byste si neřekli o pomoc, protože přece nebudete nikoho „obtěžovat“? Chronický stres a déletrvající psychické i fyzické napětí zvyšují riziko nejrůznějších zdravotních potíží.

  • Zamyslete se, zda by občas nebylo fajn přehodnotit své priority a alespoň trochu zpomalit tempo. Začněte na sebe dávat pozor, neodsunujte vlastní zdraví na druhou kolej a s případnými varovnými zdravotními problémy se včas obraťte na praktického lékaře.
Foto: Elnur, Shutterstock.com

Chronický stres a déletrvající přílišné psychické i fyzické napětí mohou zvyšovat riziko mozkové mrtvice.Foto: Elnur, Shutterstock.com

Upravte každodenní návyky

Jídelníček ve stylu středomořské stravy, dostatek spánku a odpočinku, pravidelný pohyb, to vše jsou návyky, které vám pomohou držet se v dobré kondici. Nemusíte hned začít lámat rekordy v posilovně nebo se stát veganem, i drobné krůčky, které zařadíte do své každodenní rutiny, pomohou k lepšímu životnímu stylu a udělají se zdravím zázraky.

Snažte se vymyslet a najít způsoby, jak na to, třeba choďte do práce nebo doprovázejte děti do školky pěšky, cestou z práce vystupte z metra nebo z autobusu o dvě zastávky dříve a zbytek dojděte domů po svých, vyrážejte často na procházky. Možností je celá řada a počítá se přitom každý krok.

Kontrolujte si krevní tlak

Chodíte pravidelně k lékaři na preventivní prohlídky? Pokud ne, je nejvyšší čas se objednat, a to i v případě, že nepociťujete žádné zdravotní potíže.

  • Základem prevence mozkové mrtvice je znát své hodnoty krevního tlaku, cholesterolu a také cukru v krvi. Zvýšený krevní tlak a cholesterol jsou největšími rizikovými faktory pro vznik cévní mozkové příhody.

Zejména mladší lidé mají tendenci toto riziko podceňovat a důležité ukazatele svého zdravotního stavu vůbec neznají. Krevní tlak můžete mít pod kontrolou nepřetržitě, dnes běžně seženete elektronické tlakoměry pro domácí měření a jejich použití je velmi jednoduché.

Příznaky mrtvice a první pomoc

Mozková mrtvice může znenadání postihnout i mladé a zdravé jedince. Při každém podezření na cévní mozkovou příhodu je doslova životně jednat co možná nejrychleji: ihned zavolat záchrannou službu! Naučte se rozpoznat charakteristické příznaky cévní mozkové příhody:

Příznaky cévní mozkové příhody

Základní příznaky mozkové mrtvice

  • Ochrnutá polovina obličeje a typicky povislý koutek úst.
  • Oslabené končetiny na jedné straně těla. Lze otestovat tak, že necháte člověka předpažit – při postižení mrtvicí začne jedna ruka samovolně klesat.
  • Potíže s řečí. Člověk se nedovede vyjádřit, blekotá nebo zaměňuje slova.

Méně známé, ale časté příznaky mrtvice

  • Náhlá nesnesitelná bolest hlavy
  • Slabost a malátnost
  • Zmatení
  • Závratě a poruchy rovnováhy

Načítám