Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Leden a únor patří pro spoustu lidí k nejnáročnějším měsícům v roce. Nevlídné, chladné počasí, minimum slunečního svitu, stále ještě krátké dny, k tomu běžné každodenní starosti nebo sezonní nemoci… To vše může psychicky i fyzicky hodně vysilovat. Zima už mnohým může připadat dlouhá a ovlivňovat náladu i celkové psychické rozpoložení.
„Je velmi důležité nezapomínat v tomto zimním období na své psychické zdraví. Ideální je věnovat se aktivitám, které nás těší a povzbuzují. Ať už jde o setkání s rodinou nebo přáteli, či alespoň o telefonát, jenž nám přinese pocit spojení a sounáležitosti a může zlepšit náladu. Když se objeví sluneční paprsky, je dobré vyrazit na procházku. Pohyb na čerstvém vzduchu a kontakt s přírodou mohou výrazně zlepšit psychickou pohodu, protože zvyšují hladinu endorfinů i životní energie a zmírňují stres,“ říká psycholožka Simona Hřebíčková.
Pokud vás až podezřele často přepadá pocit, že byste si šli nejraději lehnout, nemáte do ničeho chuť a celkově se cítíte „pod psa“, je dobré zapátrat po příčině. Co vše může stát za neobvyklou únavou a pocity totální vyčerpanosti?
1. Tučné jídlo zhoršuje spánek
Nemůžete večer zabrat, v noci se každou chvíli budíte a po ránu se necítíte o moc odpočatěji, než když jste uléhali? Špatná kvalita spánku je velmi častým důsledkem příliš těžké stravy. Trávicí procesy totiž následně během noci tělo zatěžují, navíc mohou ovlivňovat produkci hormonů, které regulují spánek (melatonin, kortizol). Vyhýbejte se v podvečerních a večerních hodinách smaženým, tučným a příliš kořeněným jídlům, stejně tak konzumaci alkoholických nápojů.
Tučné potraviny zpomalují proces trávení, což vede k nepříjemným tlakovým bolestem v žaludku, pálení žáhy nebo jícnovému refluxu. V noci se pak tělo zaměřuje na metabolizaci potravy, namísto regeneračních procesů. Spánek totiž není jen časem odpočinku, ale především aktivním procesem, kdy tělo i mysl nabírají nové síly a připravují se na nový den.
2. Nedostatek vitaminu C
Vitamin C (kyselina askorbová) je důležitý pro fungování celého těla. Jeho deficit může negativně ovlivňovat fungování metabolismu (který zpomaluje) i imunitního systému. Pomáhá totiž v organismu při „výrobě“ bílých krvinek, které jsou nepostradatelné pro boj s infekcemi a nemocemi, zároveň je potřebný k lepšímu vstřebávání železa, jehož nedostatek může poměrně rychle vést k chudokrevnosti (anémii), která se obvykle projeví výraznou únavou a slabostí.
Snížená hladina vitaminu C dále znamená, že veškeré buňky a tkáně hůře regenerují, tělo tak k jejich obnově spotřebovává více energie, která pak již nezbývá jinde, a dostaví se chronické vyčerpání.

Nedostatek vitaminu C negativně ovlivní imunitu i metabolismusFoto: Danijela Maksimovic, Shutterstock.com
3. Tělo postrádá pohyb a leniví
Že na sportování nemáte v mrazivém pochmurném počasí ani pomyšlení? Děláte chybu, pravidelná pohybová aktivita je důležitým faktorem pro fyzické zdraví i udržení energie a vitality. Cvičení a jakákoli fyzická zátěž totiž podporují prokrvení a zvyšují hladinu kyslíku v těle, což napomáhá k tomu, abyste se cítili vitálněji.
Navíc pohyb stimuluje tvorbu endorfinů, takzvaných hormonů štěstí, které přirozeně zlepšují náladu, snižují stres a napětí, a také zlepšuje kvalitu spánku. Je to jednoduchá rovnice – čím více se hýbete, tím kvalitnější spánek máte a tím více energie se vám následně dostává.
4. Chybí vám vitamin D
Vitamin D, jehož hladina v těle během zimních měsíců významně klesá, plní v těle řadu důležitých funkcí, mimo jiné pomáhá vstřebávat vápník, hořčík a zajišťuje správné fungování imunitního systému. Vitamin D potřebuje člověk k udržení funkčnosti a dobré kondice pohybového aparátu, je nezbytný pro stavbu kostí i svalů, také ale posiluje nervový systém, může tedy přispívat k udržení dobrého psychického stavu. Pokud trpíte jeho nedostatkem, můžete pozorovat příznaky, jako je únava a vyčerpání, podrážděnost, bolesti kostí a svalů i časté výkyvy nálad.
„Pokud trávíte více času v uzavřených prostorech, vitaminu D je ve vašem těle nedostatek. Jedná se přitom o jednu ze základních stavebních jednotek metabolismu. Navíc slouží jako prevence řady onemocnění, například rakoviny, autoimunitních a srdečních onemocnění,“ uvádí lékař Milan Prokop, konzultant Vojenské zdravotní pojišťovny. Vitamin D najdete zejména v hovězích či tresčích játrech, tučných rybách (makrela, losos, sardinky), vaječných žloutcích a houbách.

I přes zimu se snažte odlehčit jídelníček, prospějete svým játrům Foto: Tatjana Baibakova, Shutterstock.com
5. Problém s játry
Nevysvětlitelná únava může být příznakem jiného onemocnění, například poruchy funkce jater. Když játra nefungují optimálně, hromadí se v těle toxiny a způsobují celkovou únavu a sníženou výkonnost.
„Játra jsou neustále vystavena zátěži v důsledku zpracovávání toxinů, jako jsou zplodiny metabolismu, toxiny z vnějšího prostředí, alkohol nebo nezdravá strava. Pokud je však tato zátěž příliš velká, může dojít k jejich poškození. Klinické projevy jaterního poškození jsou nespecifické a ve svém počátku nenápadné, jako například vyčerpanost nebo neurčité trávicí potíže,“ vysvětluje praktický lékař Michal Lazák.
Játra mají také vliv na regulaci hladiny cukru v krvi, a pokud nefungují optimálně, může docházet k velkým výkyvům hladiny glukózy v krvi, což přispívá k pocitům vyčerpání a únavy. Játra navíc zpracovávají tuky a bílkoviny, které jsou základními stavebními kameny pro tvorbu energie, a jakékoli narušení těchto metabolických procesů může mít negativní dopad na celkový energetický stav organismu.