Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtyřčlenná rodina žila dlouhodobě ve Spojených státech. Po návratu do České republiky hledali ideální místo, kde by se usadili. Zkoušeli Brno i okolí Prahy, život v bytech i domech. Nakonec zakotvili na pražském Smíchově, kde na místě bývalého nákladového nádraží vyrostl komplex Smíchov City.
„Tento projekt nám připomněl kvalitu bydlení, na jakou jsme byli zvyklí z Kalifornie. Lokalita Smíchova je navíc okouzlující – milujeme Prahu a Smíchov nám nabízí život v centru města se vším komfortem, který potřebujeme,“ říká majitel bytu Martin.
Od kanceláří k bytu
Vyhlédli si čtyřpokojový byt s plochou cca 120 metrů čtverečních a terasou přístupnou ze všech ložnic. Protože z dřívějších dob znali práci architektky Radmily Peškové, která navrhovala kanceláře majitelovy firmy, oslovili s prosbou o návrh interiéru právě ji. Realizaci pak měla na starosti firma Szabo Interier.
„Práci paní inženýrky Peškové dobře znám a velmi mi vyhovuje její přístup. Cením si, že dokáže citlivě pracovat s materiály, inspiruje se během cest do zahraničí, a v jejích návrzích se odráží praktická elegance. Oceňuji, že vše, co navrhne, není jen estetické, ale i praktické – dá se v tom žít,“ pochvaluje si Martin.
Začalo se bouráním
Architektku oslovili až po uzavření klientských změn, takže nebylo možné zasahovat do dispozice a rozvržení místností. Domluvili se tedy, že byt od developera přeberou v dohodnutém standardu a změny provedou dodatečně. Začínalo se tedy tím, že z hotového díla udělali opět staveniště.
Kuchyň, která dává smysl
Největšími změnami prošel hlavní obytný prostor. V původním návrhu byla kuchyň zakreslená jako otevřená linka ve tvaru L a v prostoru vymezeném kuchyní byl umístěný jídelní stůl. „Toto řešení se ovšem nezamlouvalo ani mně, ani investorovi. Navrhla jsem tvar linky do U s varnou deskou uprostřed pultu. Pro toto řešení bylo ale nutné zajistit i odtah z digestoře nad ostrůvkem. To nám umožnil nový snížený sádrokartonový podhled,“ popisuje Radmila Pešková.
Strohý pravoúhlý půdorys oživili diagonální křivkou ve stropním podhledu a také pomocí další diagonály ve formě svítící LED linky v antracitové barvě. V kuchyni zaujme i panel před ostrůvkem, který má nejen estetický význam, ale navíc kuchyň opticky odděluje od zbytku místnosti. „Zvolený materiál nám také umožnil drobné vychytávky, třeba zakomponování stojanu na nože či vestavěného koše,“ dodává architektka.
Z tmavé chodby příjemný vstup
V původním návrhu byl také problém s nedostatkem úložných prostor, nebyla tu šatna ani skříně u vstupu. Vstupní chodba byla navíc poměrně úzká a tmavá. Následovalo tedy další zásadní rozhodnutí.
„Domluvili jsme se na odstranění části příčky z chodby směrem do hlavního obytného prostoru. V této příčce je osazené čiré sklo, které úzkou chodbu prosvětlilo a opticky zvětšilo hlavní obytný prostor,“ říká architektka a majitel ji doplňuje: „Výsledek stojí za to. Osvětlení má futuristický nádech, téměř jako z kosmické lodi.“
Ložnice s atmosférou lesa
Třetí větší změna se týkala výměny dveří z ložnice do koupelny za dveře se skrytou zárubní, kvůli čemuž museli vybourat část obkladů v koupelně. Povrch dveří opatřili tapetou a nechali je ve stěně elegantně „zmizet“. Majitelé se nadchli i pro dřevěné lamely pod stropem, na které plynule navazuje dřevěné obložení stěny.
Pokoje podle přání dětí
Dětem je 15 a 17 let, s architektkou už komunikovaly samy a pokoje vznikaly podle jejich přání. Každý má zcela jinou atmosféru. „Syn si přál interiér s výraznými dřevěnými prvky a LED osvětlením na různých plochách. Inspirací mu byla videohra Uncharted, a proto chtěl temnější, teplejší barvy. Výsledek podle něj dokonce předčil jeho očekávání a myslím, že ve svém pokoji tráví víc času, než bychom si přáli,“ říká majitel.
Dcera chtěla vyloženě dívčí pokoj s dostatkem růžové. Přála si speciální osvětlení včetně neonového nápisu na stěně a zároveň čistý a svěží design, aby se mohla dobře soustředit na učení. I ona je s výsledkem nesmírně spokojená a svůj prostor si zamilovala.
Odborníci vědí, co dělají
A nadšení jsou i majitelé – našli domov, o jakém dlouho snili. „Využít služeb paní Peškové bylo to nejlepší rozhodnutí. Obvykle mám tendenci do všeho mluvit, a tak musím přiznat, že materiály a barevné kombinace, které byly použity, bych sám asi nezvolil. Teď ale vidím, jak výborná volba to byla, a uvědomuju si, jak je důležité nechat odborníky dělat to, co umí nejlépe, a příliš jim do toho nezasahovat,“ uzavírá Martin.
Vizitka architektky
Ing. arch. Radmila Pešková vystudovala FA VUT Brno, pracovala pro projekční a architektonické kanceláře v Luhačovicích, Brně a Olomouci. Od roku 2005 pracuje samostatně na vlastních projektech a účastní se společných projektů ve spolupráci s dalšími projektanty a architekty. Více na www.architektka.cz a szabo-interier.cz.