Hlavní obsah

Hemoroidy, krvácení, trhliny? Vyšetření u proktologa se nemusíte bát. Jak probíhá, vysvětlí lékař

Foto: Body Stock, Shutterstock.com

Foto: Body Stock, Shutterstock.com

Chodíte pravidelně k zubaři, očnímu lékaři nebo gynekologovi, ale představa proktologické prohlídky vás děsí? Obavy stranou, toto vyšetření je v případě potíží velmi důležité a může pomoci při včasném odhalení závažných zdravotních problémů. U proktologa se zdaleka neřeší jen hemoroidy. O tom, co vás čeká, jak to v ordinaci chodí a kdy tam zamířit, jsme si povídali s proktologem Martinem Koudou z Chimare clinic. 

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

K proktologovi se nechodí jen v případě, když vás trápí hemoroidy. Tento odborník řeší celou řadu dalších problémů v oblasti dolní části trávicího traktu a konečníku, jako jsou například záněty a infekce, bolestivé anální trhliny, potíže s inkontinencí stolice, polypy, déle trvající bolest v oblasti konečníku nebo přítomnost krve ve stolici.

Když se řekne proktologické vyšetření, většina lidí si jej nejspíš spojuje s hemoroidy. Ty jsou poměrně rozšířeným problémem, kdy s nimi tedy k lékaři?

O problémech s hemoroidy se příliš nemluví, přitom jimi podle studií trpí až 70 % populace. Někdy stačí upravit stravu, zapojit do každodenního režimu pohyb, změnit pár návyků a potíže se svěděním, krvácením nebo pálením konečníku samy zmizí. Pokud vás ale trápí příznaky rozšířených hemoroidů a už nevíte, co vyzkoušet, není na co čekat a je namístě objednat se na proktologické vyšetření.

Když pominu hemoroidy, s jakými dalšími obtížemi chodí lidé k proktologovi nejčastěji?

Vůbec nejčastějšími obtížemi, se kterými přicházejí pacienti do proktologické poradny, jsou viditelné krvácení při vyprazdňování a pocitově tlak, bolest, pálení, svědění a řezání uvnitř a kolem řitním otvoru. Příčinou těchto obtíží mohou být, kromě hemoroidálního onemocnění, trhliny a podráždění kůže kolem řitního otvoru (ekzematizace).

Je k tomuto vyšetření potřeba mít žádanku od praktického lékaře?

Doporučení od praktického lékaře není k proktologickému vyšetření nutné, objednat se ke specialistovi můžete přímo sami. Platí, že čím dříve se pacient odhodlá k návštěvě lékaře, tím lépe. Uvědomujeme si, jak choulostivý zdravotní problém zvětšené hemoroidy jsou. Proto se snažíme být při vyšetření co nejohleduplnější a pacienta předem informovat o tom, co ho čeká. (Osm jednoduchých a účinných způsobů, jak se zbavit hemoroidů)

Foto: zilniporadna.cz

Na otázky odpovídal proktolog Martin Kouda z Chimare clinicFoto: zilniporadna.cz

Když už tedy člověk sebere odvahu a přijde za proktologem, co jej v ordinaci čeká?

Pokud jste na první návštěvě, připravte se na to, že proktolog bude nejprve chtít zjistit víc o vašem celkovém zdravotním stavu i konkrétních obtížích souvisejících s rozšířenými hemoroidy. Není třeba mít strach, lékař vás postupně svými dotazy navede, aby si udělal představu, co přesně vás trápí. Dotazy se mohou týkat frekvence a podoby příznaků včetně bolesti, svědění, pálení, sekrece nebo krvácení při stolici.

Konzultace přitom slouží nejen k získání informací, ale také k navázání důvěry a zmírnění studu pacienta. Můžete si předem doma připravit „tahák“ a v klidu si sepsat vše, na co se chcete zeptat, jaké máte potíže a projevy a jak dlouho trvají.

O proktologickém vyšetření často koluje řada zvěstí, jak moc je bolestivé…

Vyšetření řitního otvoru a řitního kanálu je prováděno velmi šetrně a není bolestivé, možná mírně tlakově nepříjemné, podobně jako nucení na stolici. Je přirozené, že první proktologické vyšetření pro vás může být kvůli jeho intimní povaze dosti nepříjemné. Snažte se ale zůstat v klidu, lékař je odborník a snaží se vám pomoci. Při vyšetření zhluboka dýchejte a snažte se maximálně uvolnit.

Můžete popsat, jak konkrétně tedy vyšetření probíhá?

V rámci základní prohlídky lékař nejprve zhodnotí oblast řitního otvoru pohledem. Pokud usoudí, že je hemoroidální onemocnění zrovna v akutní fázi a konečník je rozbolavělý, další vyšetření odloží na později. Pravděpodobně vám předepíše venofarmaka, což jsou léky na zpevnění žilních a hemoroidálních pletení, a teprve až bude konečník zhojený, je možné pokračovat s dalším vyšetřením.

Foto: Svitlana Hulko, Shutterstock.com

Proktologické vyšetření nebolí, pacient může cítit jen trochu nepříjemný tlakFoto: Svitlana Hulko, Shutterstock.com

A co obnášejí tato další vyšetření?

Lékař musí posoudit stah svěrače a zjistit případné příčiny onemocnění v podobě trhlin nebo polypů. K tomu používá prst namazaný lubrikačním gelem. Třetím krokem je pak vyšetření za pomoci přístroje anoskopu (odtud název anoskopie), které umožňuje prozkoumat vnitřek konečníku a jeho dolní část. Anoskop je malá, dutá trubice vybavená světlem a vyšetření s jeho pomocí trvá několik desítek sekund a není nijak výrazně nepříjemné.

Podle výsledků pak proktolog navrhne další postup. Například s pacientem probere, jaký ambulantní zákrok by pro něj byl nejvhodnější a zda je vůbec nutný. Pokud ano, proktologie nabízí řadu moderních metod, při nichž ucítíte tlak, ale rozhodně nejsou tak nepříjemné nebo bolestivé jako samotné hemoroidální onemocnění.

Je i v proktologii možné při nepříjemných a potenciálně bolestivých zákrocích využít analgosedaci?

Některé nepříjemné vyšetřovací metody, jako je například kolonoskopie, se provádí v analgosedaci, a to buď nitrožilně podané, nebo inhalační. Ambulantní zákroky ke zmenšení hemoroidálních uzlů se provádí v místě uvnitř řitního otvoru, kde nejsou nervová zakončení pro vnímání bolesti. Zákroky jsou proto, stejně jako vyšetření, mírně tlakově nepříjemné, ale nejsou bolestivé.

Pokud se zákroky provádí v místě, kde je vnímána bolest (například odstraňování kožních řitních výčnělků, řešení trhlin čí řitních píštělí), provádí se v místní nebo celkové anestezii.

Načítám