Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Leden je období, kdy jsou mnozí lidé motivovaní a naplno se snaží plnit svá novoroční předsevzetí. Plán více se hýbat, jíst zdravěji a zbavit se přebytečných kil je každoročním evergreenem. Krabičkování může být dobré řešení i tehdy, pokud nemáte na vaření čas, chuť nebo podmínky. „Jestli se chcete dlouhodobě držet svých předsevzetí, je důležité si je nastavit reálně a postupně. Krabičková dieta je skvělý způsob, jak ušetřit čas, mít pod kontrolou kalorický příjem a zároveň si pochutnat,“ vysvětluje Karolína Beranová, nutriční terapeutka společnosti FitKitchen.
Proč jsou krabičky tak oblíbené
Většina lidí bojuje s časem. Náročná práce nebo péče o domácnost a rodinu (nebo obojí) často znamenají, že na zdravé vaření nezbývá prostor ani energie. Ovšem když si připravíte nutričně vyvážená jídla do krabiček předem, dáte si sice jednu delší směnu v kuchyni, ale pak máte na několik dní vystaráno.
- To pochopily i známé influencerky, jako třeba Dominika Šťovíčková alias Mama Domisha, Hany (Fit with Hany) či food influencerka Ivana Jindřichová (Cat&Cook), která dokonce vydala kuchařku speciálně pro krabičkové stravování.
Nejde ale jen o úsporu času. „Krabičky umožňují pravidelné stravování, což je klíčové pro udržení energie během dne. Kupovaná varianta často obsahuje čerstvé a kvalitní suroviny, díky kterým se můžete cítit lépe nejen fyzicky, ale i psychicky,“ doplňuje Karolína Beranová.
Jak začít s krabičkovou dietou: Co má být v krabičce?
Chystáte se krabičkovat? Důležité je správně vybrat typ jídelníčku. Každý člověk totiž potřebuje v různých životních obdobích jinou dávku kalorií. Když plánujete zhubnout, dostat se zpátky do kondice, udržet si zdravou váhu nebo nabrat svaly – pro každý plán je třeba jiné množství i složení stravy. Jestli se zpočátku rozhodnete pro kupované krabičky, pak mnohé firmy nabízejí nejen menu s masem, ale také vegetariánskou či flexitariánskou verzi, samozřejmé jsou i různé programy – ať chcete shazovat, nebo třeba jednoduše šetřit čas. >>>Jak si sami sestavíte dietní jídelníček
Správné složení i velikost porce
Velkým benefitem kupovaných krabiček je, že dostanete přesně takovou porci, jakou potřebujete. Jsou proto šikovné i pro úplné začátečníky, kteří si potřebují správně nastavit velikost porcí. A to i tehdy, pokud se výhledově chystáte vařit si sami. Při domácím vaření totiž většinou nelze tak přesně odhadnout množství – a když už je jídlo uvařené, tak ho přece nevyhodíte, no ne?
Tím se sice splňuje požadavek na kvalitu a vyváženost, ale jestliže sníte dvojnásobné množství (i když skvěle vyváženého) jídla, hubnutí se dostavit nemůže… U naporcovaných krabiček takové nástrahy přirozeně odpadnou – co nemáte doma, to nesníte. A navíc si lépe zvyknete na porce, které odpovídají vašim potřebám, a snáz se jim přizpůsobíte, až si budete vařit sami.
Kdo podlehl krabičkám
Obliba krabičkového stravování narůstá jak mezi „normálními“ lidmi, tak i u celebrit. Ty však častěji sahají po variantě, kterou jim pravidelně přiveze kurýr. Na krabičky nedají dopustit například zpěvačka Monika Bagárová, herec a zpěvák Adam Mišík (sáhl po dietě určené na podporu růstu svalů), herec Oskar Hes, modelka Denisa Ryndová nebo Betty Urban (Minaříková) – finalistka soutěže MasterChef 2022, která tak řeší stravu po porodu:
Najděte si svůj režim
Podle nutriční terapeutky je klíčem k úspěchu najít stravovací režim, který vás bude bavit a dokážete ho trvale udržet. Rychlohubnutí dlouhodobě nefunguje a trápit se hladem pro pár týdnů vysněné postavy, po nichž následuje prudký jojo efekt, je nejen zbytečné, ale především krajně nezdravé. Je třeba najít jídelníček, v kterém budete spokojení dlouhodobě. „Nemá smysl nutit se do něčeho, co vám nevyhovuje. Ať už jde o výběr jídla, nebo o pohyb, je důležité poslouchat své tělo a nastavit si režim, který odpovídá vašim potřebám a životnímu stylu,“ upozorňuje odbornice. >>>Krabičková dieta funguje! Jak si ji připravíte doma?
Krabičkování je dnes symbolem kvalitního a pohodlného stravování pro všechny: zaneprázdněné manažery, vyčerpané rodiče nebo lidi, kteří chtějí mít pod kontrolou každodenní stravování. Ale třeba i pro ty, kdo před sebou mají náročný měsíc a nechtějí ho strávit o večerním chlebu se salámem. „Krabičky, to není jen dieta. Jde také o pohodlí a zdravý životní styl, který si každý může přizpůsobit na míru,“ uzavírá specialista na stravování Maxim Semenčukov.
Krabičková dieta: Vzorový den
Snídaně
- Řecký jogurt s domácí granolou, čerstvé ovoce
- Vaječná omeleta, zelenina, celozrnný chléb
- Pohankové lívance, řecký jogurt, čerstvé ovoce
Oběd
Večeře
Svačiny
- Žitný chléb s pórkovou pomazánkou, zelenina
- Brownies z červené řepy, bez mouky
- Hrst ořechů (makadamiové, pekanové, mandle)