Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Když v únoru 2022 vypukla válka na Ukrajině, vyvolala u nás obrovskou vlnu solidarity a snahy pomáhat všem lidem zasaženým ruskou agresí. Na pozadí jedné takové velké sbírky vznikla Dobrodějna, centrum pomoci, které díky obětavé práci dobrovolníků funguje dodnes. Každý týden pomůže více než 500 potřebným – a to nejen uprchlíkům, ale všem, kdo se ocitnou ve složité životní situaci, například seniorům nebo matkám samoživitelkám.
Prostá snaha pomoci
„Bylo to takové revoluční období. Báli jsme se a proti tomuto strachu jsme se rozhodli bojovat tím, že pomůžeme,“ vysvětluje Lenka Helena Koenigsmark, která za vznikem Dobrodějny stojí. „Lidé nosili obrovské množství věcí, na ulici nám nabízeli odvoz auty, během jednoho dne jsme dodali první kamion na Ukrajinu a slavili video, které nám řidiči poslali,“ vzpomíná na chvíle před dvěma lety.
Je těžké, když musíme dělit balení toaletních papírů na kusy, abychom obsloužili co nejvíce potřebných…
Po skončení sbírky přiliv pomoci neustal a bylo nutné řešit, co s věcmi. Tak se zrodil nápad vytvořit trvalejší prostor, kde by se pomoc neposílala na Ukrajinu, ale sloužila lidem, kteří našli azyl v České republice. „Jeden kamarád přišel s tím, že by měl prostor, druhá kamarádka se zkušeností z nadace zase s nápady, jak podobné místo provozovat, třetí vymyslela jméno, a tak postupně krok za krokem vznikla Dobrodějna,“ vzpomíná Lenka Helena Koenigsmark. Už dávno ale neslouží jen uprchlíkům z Ukrajiny, ale stále častěji sem přicházejí i matky samoživitelky, lidé v nouzi, senioři.
Lidem chybí jídlo i hygienické potřeby
„Co potřebujeme nejvíc, je jídlo a běžné věci denní potřeby,“ říká Miluše Jarošová, která se stará o zabezpečení chodu Dobrodějny. „Je těžké, když musíme dělit balení toaletních papírů na kusy, abychom obsloužili co nejvíce potřebných. Často to musíme dělat i s dámskými hygienickými potřebami,“ přibližuje nelehké chvíle své práce v nadaci.
„Každý den, kdy máme otevřeno, se venku tvoří dlouhá fronta. Trhá to srdce, když si uvědomíte, kolik lidí cestuje přes Prahu pro pytlík mouky, těstovin nebo pečiva zdarma,“ dodává Lenka Helena Koenigsmark.
Tam, kde se dobro děje
„Chceš-li být šťastný celý život, pomáhej,“ říká jedno staré čínské přísloví. Dobrovolnice, které za Dobrodějnou stojí, si jej vzaly za své. A rozhodly se ji přeměnit na místo, kde se dobro opravdu děje. Lenka Helena Koenigsmark k tomu říká: „Jsem pyšná, když vidím, co nakonec vyhrálo. Lidskost. Pomoc ostatním. Laskavost. A navíc i recyklace. Všechny kolem ta situace vlastně donutila třídit věci, dávat je dál ‚do oběhu‘, přemýšlet nad tím, co koupí a zda někdo nemá nouzi.“
Za projekt Dobrodějna obdržela Lenka Helena Koenigsmark v prosinci Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Bere jej především jako ocenění pro ženy, které zde neúnavně a zcela bez nároku na odměnu pomáhají:„Dobrodějna je spolek, který nevydělává žádné peníze, nedostává žádné dotace, nikomu, kdo u nás pomáhá, neplatíme žádné peníze. Ani jedna z nás, kdo se podílí na chodu, z toho finančně nic nemá.“
- Cílem spolku je snaha o podporu a pomoc lidem v tíživých životních situacích a poskytnout jim jídlo, oblečení a další nezbytné věci, jako je drogerie, oblečení, boty, hračky, textil, nádobí, spotřebiče, někdy nábytek či léky.
Pomoct můžete i vy
- Chcete pomoct Dobrodějně i vy? Pak můžete přispět jakoukoli částkou na transparentní účet 3230267003/5500. Do poznámky uveďte: DAR.
- Dále pak můžete přinést cokoli, co už vám doma dosloužilo, případně nakoupit jídlo či drogerii. Otevřeno: pondělí, středa, pátek odpoledne. A adresa je Milady Horákové 99, Praha 6.