Hlavní obsah

Nová Studna přichází! Bude David Švehlík dnes večer poněkud neklidný a dozvědí se diváci konečně pravdu?

Foto: Česká televize, TV Nova

Foto: Česká televize, TV Nova

Studna, nejslavnější díl z legendárního seriálu 30 případů majora Zemana, je takový horor ze socialistických dob. A příběh děsivé rodinné vraždy, k níž došlo ve vesnici kousek za Prahou, dnes znovu ožívá. Na televizní obrazovky totiž přichází nové zpracování s Davidem Švehlíkem v hlavní roli. Přečtěte si, v čem bude jiné, a zúčastněte se naší ankety.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Otec byl toho večera poněkud neklidný…“ Tato věta sice v seriálu nikdy nezazněla (podívejte se do kvízu), přesto se stala jeho symbolem a způsobí mrazení a husí kůži každému, kdo zná Studnu – tedy nejslavnější kus proslulého normalizačního televizního díla. Kdo tenhle díl, jehož děj se odehrává v roce 1969, viděl, asi už nikdy nevymaže z mysli pohled na starého Brůnu v podání Jaromíra Crhy, jak se zlověstně kývá se sekyrou v ruce.

Příběh děsivé rodinné vraždy dnes znovu vtrhne na obrazovky stanice Voyo, ovšem v naprosto novém pojetí. Bude David Švehlík stejně děsivý Brůna jako jeho první představitel? A v čem je nový seriál jiný než původní verze?

Studna v novém pojetí

David Švehlík jako starý Brůna (ve skutečnosti se jmenoval Standa Jelínek), Johana Matoušková jako jeho žena Máňa, Filip Červenka jako jejich už dospělý syn Slávek. Mániny rodiče si zahráli Jana Nagyová a Svatopluk Skopal, její mladší sestru Lidku Kristýna Ryška. Sousedy, s nimiž měli spory, pak ztvárnil Jakub Prachař, Alena Doláková, Hana Vagnerová a Marián Mitaš. Hvězdné obsazení ale samozřejmě není jediná novinka, která diváky čeká.

Zásadní je, že šestidílná série pokrývá výrazně delší časový úsek. Stará Studna se totiž zaměřila pouze na osudnou tragédii a následné vyšetřování. Zato režisérka Tereza Kopáčová se snaží proniknout do příběhu mnohem hlouběji. A tak osudy rodiny Jelínků (Brůnů) sleduje v podstatě od úplného začátku: od seznámení Standy a Máni přes jejich velkou lásku a narození vymodleného syna, který trpěl dětskou mozkovou obrnou. Mapuje i jejich spory se sousedy a netoleranci a krutost, s jakou okolí častovalo jejich nemocné dítě. A jestli myslíte, že děj končí dnem osudné tragédie, jste na omylu. Tvůrci nové Studny jdou ještě o dalších deset let dál.

Zjistit pravdu nebylo snadné

Jejich cílem je, aby divák hlavní aktéry děsivé tragédie poznal opravdu důkladně, a přípravy na natáčení byly tedy hodně detailní. „I po padesáti letech je příběh stále živý. Proto pro nás bylo důležité projít si všechny spisy a dostupné materiály o rodině, která velkou část společného života prožila v izolaci,“ vysvětluje scenárista Miro Šifra.

I on přiznává, že zjistit pravdu o skutečných aktérech případu není vůbec snadné: „Neseděli jsme s nimi u rodinného stolu, nebyli jsme svědky jejich běžných životních situací. Proto jsme vše konzultovali s psychology, vytvářeli jsme si profily jednotlivých postav, snažili jsme se do nich vcítit, zjistit, co se jim mohlo honit hlavou.“

Studna plná nejasností

Příběh původní Studny je v podstatě jednoduchý. Manželé Brůnovi (ve skutečnosti se jmenovali Jelínkovi) žili relativně poklidným rodinným životem, i když kvůli sporům se sousedy i poněkud izolovaným. Jednoho dne však jejich život ukončila obrovská tragédie – dům téměř lehl popelem a policisté tam našli dvě mrtvá těla.

Ohořelou matku, která ale zemřela ještě před požárem na bodná zranění, a otce ve studni s podřezanými žílami. Jejich dospělého syna pak objevili u strýce (ve skutečnosti ho našli asi dva kilometry od místa činu) – zraněného, mokrého, prochladlého, ale živého. Výsledek vyšetřování? Otec zešílel, zabil matku, pak se pokusil zabít syna a nakonec spáchal sebevraždu.

Jenže tahle filmová verze, byť vychází ze skutečných záznamů tehdejšího vyšetřování, budí řadu pochybností. Stále je dost lidí, kteří věří, že pachatelem nebyl Stanislav Jelínek starší, ale spíš jeho syn. Koneckonců – několikrát měnil výpověď, v jedné dokonce naznačoval, že vraždili sousedé.

Takhle to být nemohlo?

Mnohým nesedí ani tvrzení mladého Jelínka, že ho otec donutil skočit do studny, a když se z ní snažil vylézt, skočil za ním a pokusil se ho zabít. „Ocitli jsme se čelem proti sobě. Otec mi řekl: ,Ty ještě žiješ? Nezůstávej tady bez nás!‘ Chytil mě oběma rukama kolem krku. Jak se na mě pověsil, oba jsme se potopili. Byl to hrozný okamžik, dusil jsem se. Kolenem jsem ho odstrčil a pravou rukou chytil za ruce, kterýma mě držel kolem krku,“ citovaly výpověď Stanislava Jelínka mladšího Novinky. Jenže takhle to prý být nemohlo: Kdyby otec opravdu za synem do studny skočil, strhl by ho a prostor na rvačku v ní údajně nebyl.

Proč by ale vraždil Jelínek mladší? Tady už existuje hned několik, leckdy až konspiračních teorií: Podle nich měl mít syn s matkou incestní poměr, on i otec trpěli schizofrenií, za vraždou stojí Státní bezpečnost, která tak chtěla syna přinutit ke spolupráci, a podobně. Je-li na něčem z toho alespoň špetka pravdy, není dodnes jasné. Dozvíme se víc z nového seriálu?

Pravda je, že se z 30 případů majora Zemana, propagandistického normalizačního seriálu, stalo časem doslova kultovní dílo. A není v tom sám. Socialistický fenomén: televizní seriály 70. a 80. let

Anketa

Budete se dívat na novou Studnu?
Ano, moc se těším. Starou Studnu miluju a rád/a se nechám překvapit.
79,5 %
Ano, zajímá mě to. Starou Studnu vůbec neznám, ale na novou se těším.
4,5 %
Ne. Nechci si starou Studnu kazit moderní novinkou.
12,3 %
Ne. Neznám starou a ani nová Studna mě nezajímá.
3,7 %
Celkem hlasovalo 2669 čtenářů.

Načítám