Hlavní obsah

Muži po rozchodu: Dělají, že jsou v pohodě, ale ve skutečnosti trpí mnohem déle než ženy

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Rozchod je zkušenost, jíž si minimálně jednou v životě projde většina lidí. Emoce spojené s koncem vztahu prožívá a zpracovává každý trochu jinak: někdo potřebuje plakat, jiný nadávat, další zaměstná hlavu anebo tělo… Přesto lze vysledovat zajímavé rozdíly ve zvládaní této náročné situace mezi ženami a muži.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Typická filmová rozchodová scéna vypadá zhruba tak, že si žena může oči vyplakat, s kamarádkou se opije a u toho se buď lituje, nebo nadává na celý svět, pár týdnů je jako tělo bez duše a nakonec jako Fénix vstane z popela. Muži zřejmě nejsou pro filmaře tak atraktivní: většinou si dají pár piv s kamarády a chvíli je jim smutno.

Opravdu se pánové oklepou tak rychle? Rozhodně ne, studie provedená univerzitou v Lancasteru prokázala, že se často trápí víc než dámy. „Muži mají na první pohled rozchod víc pod kontrolou, často nepůsobí tak rozrušeně. Jenže zatímco ženy si smutek intenzivně odžijí v prvních měsících, muži mnohdy potřebují delší čas na zpracování. Proto je běžné, že žena už plánuje nový život, zatímco muž si teprve začíná uvědomovat, co ztratil,“ potvrzuje vztahová koučka Jana Řehulková.

Ženy nahlas pláčou a muži si nasadí masku

Rozchod bolí, a to i když jde o správné řešení. Ale ženy mohou (pokud chtějí) své rozjitřené emoce ventilovat v podstatě veřejně. Kamarádky čekají, že se bude plakat na rameni, kolegyně se ptají, jak situaci zvládáte.

Pro pány to bývá většinou těžší. „Muži se musí vypořádat nejen se ztrátou vztahu, ale také se společenskými očekáváními, která jim brání naplno prožít bolest. Nejsou necitliví, ale mnozí od dětství slýchají, že ‚kluci přece nebrečí‘ a ‚chlapi se nevzdávají‘, a tak se uzavírají do sebe a nasazují masku klidu a vyrovnanosti,“ objasňuje expertka.

  • Jak konec vztahu prožívají ženy: Když vztah končí, mnohé dámy mají tendenci sáhnout po „léčebné kúře“ v podobě sdílení emocí. Sice se hroutí, ale současně se i hojí. A během pár měsíců mívají jasno, co si do dalšího vztahu odnesou.
  • Jak rozpad vztahu zvládají muži: Často zvolí opačnou strategii: uzavřou se, stáhnou do sebe a nasadí masku „zvládám to a nic mě nerozhází“. Ve chvíli, kdy je žena připravena jít dál, muž často teprve začíná chápat, že je skutečně konec. Mužská cesta k vyrovnání tak bývá obvykle tichá, klikatá a… pomalá.

„Můj klient Tomáš se po konci vztahu s přítelkyní, s níž chodil čtyři roky, rozhodl ‚zmizet‘. Přestal se vídat s přáteli, vrhl se do práce a utíkal k videohrám. Myslel si, že když se zaměstná, bolest zmizí. Po půlroce zjistil, že ho pocit ztráty a bolest stále dohání. Pomohlo vztah a rozchod probrat, svěřit se i kamarádovi a zjistit, že není slabost o svých pocitech mluvit. Po roce byl schopen rozchod uzavřít a začít znovu,“ zmiňuje Jana Řehulková jeden příklad ze své praxe.

Foto: YAKOBCHUK VIACHESLAV, Shutterstock.com

Všichni muži samozřejmě nejsou stejní, ale zdá se, že po rozchodu se častěji trápí déle než většina ženFoto: YAKOBCHUK VIACHESLAV, Shutterstock.com

Jak rozchod snášejí muži podle věku

Podle Jany Řehulkové prožívání rozchodu ovlivňuje i věk – záleží také na životní etapě, v níž se právě muži nacházejí.

  • Mladý muž (20–30 let) má pocit, že když vztah skončí, ztrácí nejen partnerku, ale i svou představu o dokonalém životě. Hlásí se na seznamku, „začíná nový život“ nebo se přehnaně zaměří na kariéru. Snaží se konec vztahu „přebít“.
  • Ve středním věku (30–50 let) muži často řeší, co všechno rozpad vztahu naruší: děti, majetek, práce. Jde nejen o emoční, ale i praktický chaos a oni se cítí často ztraceni – mají pocit, ze selhali jako partneři nebo otcové. Někteří začnou budovat svaly v posilovně, jiní hledají útěchu v náruči jiné ženy.
  • V pozdějším věku (50+) je nejčastější otázka: „A co teď?“ Rozchod neznamená jen konec vztahu, ale i konec jistoty, že je na koho se spolehnout. Muži se bojí samoty, zároveň si neumějí představit, že by začínali znovu. Pokud ale seberou odvahu a krok kupředu udělají, často překvapí sami sebe.

Jak zvládnout rozchod, rady pro muže

Univerzální rady samozřejmě neplatí pro každého, nicméně u mužů jde především o to, aby neskrývali emoce a nebáli se jich. „Je v pořádku cítit smutek, zklamání nebo vztek. Potlačováním těchto pocitů se nikam neposunete,“ radí Jana Řehulková. A dodává, že léčení po rozchodu není závod, ale proces, nová známost krátce po rozpadu vztahu obvykle není řešení a není třeba se bát ani odborné pomoci.

Načítám