Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
S příchodem nového roku se posilovny a tělocvičny, lekce spinningu, jógy i pilates pravidelně zaplňují nadšenými nováčky s velkými očekáváními, mnohdy ale také zároveň nereálnými plány a představami. Mnohdy mají pocit, že když už se rozhodli, musí cvičit v podstatě pořád a naplno. Jenže takové nezdravé odhodlání a zběsilé tempo zákonitě vydrží jen pár týdnů a se sportováním je konec. Proč? Jednoduše chtějí až příliš, a navíc nejlépe hned. Prozradíme, které další chyby obvykle zmaří dobré úmysly začít se pravidelně hýbat.
1. Netrpělivost a nereálná očekávání
Pokud se cvičením začínáte, opravdu pro vás není dobrým řešením naplánovat si intenzivní trénink každý den. Výsledkem bude jen znechucení, vyhoření a také svalová bolest, které na sebe nenechají dlouho čekat. Velmi rychle ztratíte motivaci a napácháte na svém těle více škody než užitku.
Trpělivost růže přináší, říká se, a toto rčení platí i v případě sportu, výsledky nemůžete čekat hned, pozitivní efekt pravidelného pohybu poznáte nejdříve po pár týdnech (Jak často a dlouho cvičit, abyste začali hubnout?). Pokud si chcete vytvořit fitness rutinu, kterou můžete udržet dlouhodobě, je lepší na začátku zpomalit. Pamatujte si, že nejde o sprint, ale spíše o maraton.
2. Trénink každý den
V době, kdy teprve začínáte, si cíleně naplánujte méně cvičebních dnů, než byste rádi zvládli, a to i v případě, že chcete cvičit intenzivněji. Zeptejte se sami sebe, jak často chcete sportovat – a pak si dejte polovinu z této frekvence. Máte v plánu cvičit třikrát týdně? Zkuste začít jen jedním tréninkem týdně, umožní vám to lépe si zvyknout na nový režim, aniž byste přetížili tělo.
Po měsíci si položte otázku, zda máte stále chuť cvičit. Máte dost času na ostatní věci v životě? Pokud ano, přidejte další tréninkový den. Postupné zvyšování je jednoduchým klíčem k úspěchu. Důležité je vytvořit si vztah k pohybu, který vás bude bavit a budete si ho užívat dlouhodobě, nejen v lednu.
3. „Vymakaní“ sportovci na sociálních sítích
Sledování fitness influencerů může být motivující, ale také hodně zrádné. Denně na sociálních sítích můžete vidět spoustu jedinců, kteří zvedají obrovské váhy, vstávají v pět ráno, aby stihli svou dávku tréninku, běhají maratony a vystavují na odiv svá bezchybně vypracovaná těla. Rychle se s nimi začnete porovnávat a pochybovat o sobě. Pamatujte si, že sociální sítě ukazují jen záblesky reality, mnohdy ještě významně upravené. Pokud vás tyto příspěvky cizích lidí demotivují, přestaňte je sledovat a soustřeďte se na svou vlastní cestu.
4. Odrazující bolesti svalů
Když začínáte s pravidelným tréninkem, je bolest svalů po cvičení zcela běžná, ale jakmile si tělo zvykne, přizpůsobí se a nepříjemné pocity se zmírní. V žádném případě to však neznamená, že necvičíte dostatečně efektivně. Měřítkem úspěchu není bolest, ale vaše pokroky a celkový pocit z pohybu. Pokud jste po každém cvičení extrémně unaveni nebo cítíte bolest, dost možná to přeháníte.
5. Podceňování odpočinku a regenerace
Důležitým pravidlem, kterým by se měl řídit každý sportovec, je, že odpočinek je stejně důležitý jako samotný trénink. Organismus potřebuje mít dostatek času na regeneraci, pokud jej budete přetěžovat, hrozí zranění, celkové vyčerpání a ztráta chuti ve cvičení pokračovat. Plánujte si minimálně tři odpočinkové dny týdně. A ano, můžete si je užít bez výčitek, žádné povinné „lehké aktivity“ nejsou potřeba.