Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na způsob výroby syntetických vláken a spřádání polyamidové příze přišel Otto Wichterle už o několik let dříve. Po uzavření vysokých škol, kde působil jako docent, přijal začátkem roku 1940 práci v chemických dílnách obuvnického impéria Baťa v tamních laboratořích.
První vlaštovka již v roce 1941
Zaměřil se na prověření patentů o nylonu, z kterého se nedala spřádat vlákna. Jenže Wichterlemu se hned při jednom z prvních pokusů podařilo připravit makromolekulární polyamid, jehož tavenina se na rozdíl od nylonu na pevná vlákna táhnout dala. O rok později už vyvinul příze, z nichž se vyrobily první ponožky a punčochy.
Firma vynález tajila
Jenže v té době zuřila válka a firma Baťa nechtěla, aby vynález padl do rukou nacistů. Řešení bylo jednoduché. Objev poslala firma k ledu s tím, že se k němu po válce vrátí. Jenže pak přišel únor 1948 a o vynálezy slavného vědce neměli komunisté zájem. S výrobou silonu se tak začalo až v roce 1950 v Plané nad Lužnicí. Ze závodu Elite ve Varnsdorfu, kam se později výroba přesunula, pak Československo zásobovalo za socialismu celý bývalý východní blok silonkami.
Nosila je i paní Wichterlová
„Nosila jsem je velice hrdě, byla to úleva pro nás všechny ženy, které každý večer štupovaly punčochy,“ zavzpomínala na objev svého manžela v roce 2017 Linda Wichterlová. Zatímco v roce 1958 se vyrobilo prvních 593 tisíc párů, o necelých osm let později vyprodukovala firma z Vansdorfu už 5,8 milionu kusů ročně. Ke slovu se začaly hlásit bezešvé silonky se zesílenou špičkou a patou. K materiálu se postupně přidává lycra, která zvyšuje pružnost i odolnost silonek.
Dodnes se silonky vyrábí prakticky stejným způsobem, jen s tím rozdílem, že v osmdesátých letech nastoupila nová éra ve výrobní technologii a díky tomu se sortiment klasických silonek rozrostl o nové vzory i barvy.
Ženy se bez nich neobejdou ani dnes
A silonky nosí ženy dodnes. Některé rády, jiné třeba z nutnosti své profese. Pokud ženy pracují na pozici, kde se účastní obchodních jednání, obědů či večeří, jsou pro ně silonky de facto povinností. Dnes je na výběr z mnoha vzorů i barev. „Tělové silonky jsou klasika, vidíme je na všech akcích na nejvyšší úrovni,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček a dodává: „Silonky se nosí všude tam, kde pohled na odhalenou nohu působí nezvykle. Punčochy dodají nohám barvu, eleganci a zakryjí drobné nedostatky. Jsou proto nutné na byznys akce a slavnostní společenské příležitosti.“ Největším výrobcem silonek u nás je společnost Elite Varnsdorf, která v roce 2023 převedla výrobu do Schindlerových pletáren v nedaleké Krásné Lípě.
Historie punčoch
Počátky punčochového zboží sahají až do starého Egypta. Archeologové objevili první ponožky v několika místních hrobkách.
V roce 1598 reverend William Lee vynalezl úplně první stroj na pletení a v roce 1607 představil první punčochy vyrobené z čistého hedvábí.
Zmínka o prvních punčocháčích pochází z roku 1803. Ženy je používaly jako spodní prádlo.
V roce 1938 pod vedením Wallace Huma Carotherse vědci vytvořili nylon, který se stal prvním syntetickým vláknem. Od roku 1939 byly nylonky k dostání v amerických prodejních řetězcích.
Zdroj: www.elite-cz.cz, www.puncohace.cz