Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Přestávka od alkoholu může přinést řadu pozitivních změn. Kvalitnější spánek se projeví vyšší energií a lepší náladou, sníží se riziko vážných onemocnění, jako jsou rakovina či srdeční potíže, a posílí se obranyschopnost organismu. Navíc se může zlepšit fyzická kondice i sportovní výkony. U mnoha lidí vede omezení alkoholu také k úbytku váhy, protože alkoholické nápoje obsahují značné množství kalorií. I z pohledu hubnutí je tedy jeho omezení velmi často doporučováno, a to právem.
10 nejlepších rad na zhubnutí
Hubnutí, víc energie a nová chuť do života. 10 tipů, díky nimž začnete nový rok lépe. Inspirujte se našimi radami, které vám budeme přinášet od 6. do 15. ledna, a zaměřte se letos na váš osobní glow-up neboli výraznou změnu (nejen) vzhledu!
- Jak je důležitá snídaně?
- Proč byste měli sníst jedno jablko denně?
- Bílkoviny zahrňte do každého jídla
- Dejte sebe na první místo: ženský biohacking
- Zbavte se nafouklého břicha: přestávky mezi jídly
- Večerní víno vyměňte za bylinkový čaj nebo kombuchu
- Salát jako jedno jídlo dne
- Proč ujít 10 tisíc kroků denně?
Alkohol v hubnutí nepomáhá
Z hlediska dlouhodobých (nejen) hubnoucích cílů je lepší si nadměrnou konzumaci alkoholu odpustit. „Alkohol je významným sabotérem hubnutí a celkového zdraví. Je vysokoenergetický (7 kcal/g), ale nutričně neplnohodnotný, což znamená, že dodává energii, ale neposkytuje žádné vitaminy, minerály ani živiny,“ uvádí nutriční specialistka Markéta Gajdošová.
Kromě prázdných kalorií vám alkohol i zpomaluje metabolismus. „Tělo jej zpracovává jako toxin, což zpomaluje spalování tuků, protože veškerá energie je směrována na jeho odbourání. Alkohol také může narušit hormonální rovnováhu, regulaci hladu a sytosti a často vede ke zvýšené chuti na kaloricky bohaté potraviny, čímž dále zhoršuje výživový příjem. Dlouhodobá konzumace alkoholu pak přispívá ke zvýšenému riziku řady onemocnění, včetně srdečněcévních chorob, diabetu a jaterních problémů,“ vyjmenovává nutriční specialistka.
Víno versus bylinky a kombucha
Pokud alkohol pijete pravidelně, zkuste ho omezit. Pro představu - denní doporučená míra podle WHO jsou pro ženy dvě standardní jednotky denně (jedna sklenice vína), pro muže tři jednotky denně (dvě velká piva).
Alkohol doporučujeme spojovat jen s výjimečnými událostmi a večerní skleničku vína nahradit spíš bylinkovými čaji, které můžete pít i večer. Skvělou náhražkou může být i fermentovaný nápoj kombucha. Je perlivá, má osvěžující chuť a prospěje i vašemu trávení, protože obsahuje probiotické kultury.
- Pitný režim je v rámci hubnutí důležitý celkově, doplňujte tekutiny od rána, nejlépe v podobě čisté, neperlivé vody. Vhodné jsou i ovocné a bylinkové čaje, které neobsahují kofein.
Jde to i bez sklenky vína
Víc a víc lidí se zříkavá v současné době alkoholu úplně, mezi slavné abstinentky patří například herečka Anne Hathaway, Jennifer Lopez, Miley Cyrus nebo modelka Bella Hadid. Rádi byste se zařadili mezi jejich řady, ať už je to z jakýchkoli důvodů? Nejtěžší to bude pak ve společnosti, kdy si budete muset svoje nové stanovisko „obhájit“. V Česku je bohužel alkohol stále společenskou normou. „Z dlouhodobého hlediska je důležité stát si za svým rozhodnutím a nepodléhat pocitu, že musíte své volby ospravedlňovat. Zdraví a osobní cíle jsou dostatečně dobrým důvodem, který by měl každý respektovat,“ dodává Markéta Gajdošová.