Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Je to jedna ze základních lidských potřeb, a pokud není naplněna, riskujeme mnohé. Řeč je o kvalitním a dostatečném spánku. „Spánek hraje zásadní roli pro dobré zdraví a pohodu po celý život. To, jak se cítíte, když jste vzhůru, částečně závisí na tom, co se děje během spánku. Během spánku tělo pracuje na podpoře zdravého fungování mozku a udržování fyzického zdraví. U dětí a dospívajících spánek pomáhá podporovat růst a vývoj,“ dočtete se na stránkách National Institutes of Health, stejně jako to, že nedostatečný spánek může zvýšit riziko chronických zdravotních problémů a ovlivnit, jak dobře myslíte, reagujete, pracujete, jak se učíte a jak vycházíte s ostatními.
Zuzana Steigerwaldová, psychoterapeutka působící na online psychoterapeutické platformě Hedepy, říká, že spánek je jednou ze základních podmínek života: je klíčový pro vývoj a obnovu fyzického a duševního zdraví. „Nedostatek spánku může vést k problémům s koncentrací, pamětí, emocemi, a dokonce zvýšit riziko vzniku řady zdravotních problémů.“
Jak tedy na ten zdravý a kvalitní spánek?
Zásady pro zdravý a kvalitní spánek
Slyšíte dnes a denně, jak důležitý je kvalitní a dostatečný spánek, a nejste si jistí, jak jste na tom právě vy? Zkuste se nejdříve zamyslet nad realitou vašich dní. Zuzana Steigerwaldová radí, pokud se cítíte vyčerpaní a nemůžete spát, pokusit se vypátrat příčinu a z toho vyplývající řešení. „Často je to zřetelné. Obecně se dá říci, že na spokojený a zdravý spánek je potřeba se už od odpoledne připravovat.“ Co je tím myšleno?
- Dbejte na životosprávu: Jezte lehké jídlo, pijte pouze vodu, zařaďte fyzickou aktivitu a pobyt na čerstvém vzduchu.
- Odpojte se: Čas strávený online omezte, a to zejména ten večerní. Nadměrné vystavování modrému světlu z obrazovky potlačuje tvorbu melatoninu, hormonu odpovědného za spánek. Online prostor může způsobovat zvýšený stres a úzkost a propojení domácího a pracovního prostředí narušuje hranice, takže získáte pocit, že práce nikdy nekončí.
- Zklidněte se: Příjemná a účinná je večerní meditace a dechové cvičení, jež podpoří emoční i tělesné uvolnění. Večer směřujte mysl k příjemným myšlenkám, a pokud cítíte, že vám něco „nedá spát“, vědomě si řekněte že to budete řešit zítra. Teď je čas na váš spánek!
Dále pomáhá i pravidelný režim, což svědčí biologickým hodinám. Spěte ve tmě, v tichu a ve vyvětrané místnosti. Nepřehánějte to s alkoholem a kofeinem.
Spánek dětí ovlivňuje i rodiče
Děti spánek potřebují podle odborníků ještě víc – vyvíjí se jim mozek a během spánku se dokonce upevňují nově nabyté dovednosti a znalosti. Naopak mají-li spánku málo, má to vliv na jejich chování, koncentraci i paměť. A nespí-li děti, nespí ani dospělí, tak to zkrátka funguje. Pozitivním trendem je, že se dětskému spánku už věnují nejrůznější odborníci. Např. medicínská antropoložka Lenka Medvecová Tinková, která založila projekt Prosím, spinkej.
Kromě toho, že u dětí rozhodně pomáhá pravidelný spánkový režim, rituály, klid a bezpečí, stejně jako dostatek pohybu během dne, doporučuje odbornice na dětský spánek i další tipy (zejména pro děti ve věku 1-4 roky):
- Omezte sledování videí přes den (které se děje denně a déle než 40 minut v kuse), zejména u malých a hodně citlivých dětí: „Místo toho se obklopte omalovánkami, knihami, tvořivými hrami a skládačkami podle obliby a věku děťátka. Případně v čase, kdy dítě sledovalo televizi, vyrazte ven na procházku.“
- Podpořte přirozený biorytmus dítěte: „Cirkadiánní rytmus neboli naše vnitřní biologické hodiny jsou řízeny střídáním světla a tmy,“ vysvětluje na svém webu a doplňuje, že vliv na večerní usínání a spánek může mít sledování obrazovek, nadměrné večerní vystavování umělému světlu (např. při koupání) nebo zatemňování místnosti na denní spánek.
- Rituály ušijte dítěti na míru: U dětí platí, že každé je zcela jiné. Důkazem jsou naprosto odlišné povahy sourozenců apod. A každé děťátko potřebuje i jiní usínací rituály. Jedno se chce vyblbnout a vyskákat, druhé se chce mazlit, třetímu vyhovuje kombinace obojího. „Až se zbavíme očekávání, že musí každé usínat stejně, ve stejnou dobu nebo stejným způsobem, uleví se nám,“ říká medicínská antropoložka a dodává, že ani dospělí nemají jeden univerzální způsob.