Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jak zhubnout? Tato otázka trápí spoustu lidí, kteří touží po štíhlejší linii a zdravějším těle. Cesta k cíli ale není přímočará a k redukci kil existuje nespočet přístupů. Spojuje je však jedno, a tím je magická formulka - kalorický deficit. „Nadváha je většinou jen výsledkem nerovnováhy mezi příjmem a výdejem energie. Neexistují tudíž žádné zázračné diety. Kila půjdou dolů jen tehdy, pokud snížíte energetický příjem a zvýšíte výdej energie,“ říká na úvod Hana Málková, nutriční specialistka ze společnosti STOB (Stop obezitě).
Jaké otázky a odpovědi ohledně hubnutí byste měli znát?
1. Jaký je nejlepší způsob hubnutí?
Podtitulem tohoto bodu by mohlo být: „Jaká dieta je nejlepší?“ Odpověď zní - taková, která vám vyhovuje dlouhodobě a je určená vám na míru. Nejde tedy rozhodně o drastické diety, u kterých vynecháváte většinu potravin, ani o přehnané cvičební plány.
„Dělejte jen takové změny, u kterých nebudete mít pocit, že vyloženě trpíte,“ radí Hana Málková. „Nedávejte si předsevzetí, že se už nikdy nedotknete dortu. Stačí si říct, že si ho dáte výjimečně. Radikální diety vám nepřinesou do života nic jiného než stres a rozhodně je nebudete chtít dodržovat dlouhodobě.“
Vaše motivace pro změnu životního stylu by měla být laděna pozitivně. Soustřeďte se na to, že chcete zlepšit kondici a upravit jídelníček, abyste byly zdravější a třeba i nějaké to kilo zhubli. Takový přístup vás předurčuje k úspěchu. Klíčové je také změny zařadit do každodenního života, aby se z nich stal automatický návyk.
2. Jak zhubnout rychle?
Tato otázka by vás neměla vůbec napadnout! Pokud se pustíte do rychlého hubnutí, o to větší riziko jojo efektu vám hrozí. „Obecně platí, že je vhodné hubnout maximálně 1 kilo za týden, klidně to ale může být i méně,“ vysvětluje Hana Málková. Je pravda, že určité „detoxikační půsty“ vám pomohou rychle shodit pár kilo, ale většinou se jedná o zadrženou vodu a minimum tuků. Zkratky jednoduše nevedou ke štíhlé postavě, kterou si budete schopni udržet v dlouhodobém horizontu.
3. Lze zhubnout tuk z určité partie?
To bohužel nejde. Pokud budete dlouhodobě v kalorickém deficitu, budete hubnout tuk tak, jak to má vaše tělo nastaveno. Někdo má postavu tvaru hrušky, což znamená, že nejdřív se mu vyrýsuje střed těla a nejhůře se bude zbavovat tuku na hýždích a stehnech. U postavy typu jablko by to bylo naopak. Ukládání tuků tedy závisí na genetice a také hormonech – jinak se hubne mladé dívce a jinak šedesátileté ženě. Úbytek tuku z určitých partií nelze ovlivnit žádnou potravinou nebo typem cvičení. Tím můžete formovat pouze svaly.
4. Je nutné přidat pohyb?
Není nezbytné, aby se z vás stal vrcholový sportovec. Ale přidání pohybu do vašeho každodenního života vám pomůže nejen s hubnutím. Budete se cítit a také vypadat lépe. Pravidelný pohyb je zároveň prevencí celé řady onemocnění.
Pokud většinu dne prosedíte, zařaďte alespoň procházky a protahování. A právě tam můžete začít. Stanovte si denní počet kroků, který vám bude dodávat disciplínu, a uvidíte, že kila půjdou dolů snáz - přece jen, stále jde o kalorický deficit, a toho díky kombinaci sportu a vhodného jídelníčku docílíte snáz.
5. Můžu pít při hubnutí alkohol?
Ano, ale jen výjimečně a v malé míře. Alkoholické nápoje jsou jednoduše kalorickou bombou. Navíc zpomalují spalování tuků a také regeneraci svalů. „Najděte si jiné způsoby, jak se uvolnit po náročném dni. Hledejte také další možnosti, jak trávit čas s kamarády, než jen si chodit sednout na skleničku,“ radí Hana Málková.
6. Jak se vyhnout jojo efektu?
Nabrání shozených kil je při hubnutí noční můrou číslo jedna. Zabránit jojo efektu lze jen tak, že se vaše stávající „dieta“ stala vaším každodenním, přirozeným režimem, který jste schopni (s radostí) dlouhodobě dodržovat. Neřídíte se jídelníčkem otrocky, jste dostatečně flexibilní, zařazujete pravidelně pohyb a sem tam se zvážíte, abyste se udržovali v obraze. Je potřeba si to ujasnit už před samotným hubnutím, jít na to s rozumem a nepouštět se do žádných striktních diet.
Hlavní zásady redukčního režimu
● Snižte energetický příjem o cca 1500–2000 kJ (360–480 kcal) za den oproti vašemu stávajícímu jídelníčku
● Omezte příjem nevhodných tuků, ale zároveň se nevyhýbejte těm kvalitním (ořechy, avokádo, rostlinné oleje)
● Omezte příjem přidaného cukru – hlídejte si množství sladkostí, slazených nápojů a dalších slazených potravin
● V jídelníčku mějte dostatek bílkovin – zařazujte mléčné výrobky (nízkotučné či polotučné), maso, vejce, luštěniny i další rostlinné zdroje bílkovin
● Zařazujte dostatek zeleniny a ovoce
● Snižte příjem soli
● Dodržujte dostatečný pitný režim
● Stravujte se pravidelně a dbejte na pestrý jídelníček
● Nastavte si režim tak, aby vám to vyhovovalo a vydrželi jste u něj dlouhodobě