Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Chronické žilní onemocnění je velmi rozšířeným problémem, který postihuje velkou část populace, častěji ženy. Nemoc vzniká souběhem řady příčin, jako jsou dědičné faktory, nedostatek pohybu, ale i nadváha až obezita. Žilám také nesvědčí statické polohy nohou. Jestliže často sedíte nebo stojíte na místě, krev se začne městnat v žilách a nohy se zkrátka překrví.
„Právě tlak, který vytváří nahromaděná krev na žilní stěny, způsobuje nepříjemné pocity těžkých, bolavých a oteklých nohou,“ vysvětluje lékařka Júlia Černohorská, dermatoveneroložka z Mělníka. Dědičná dispozice k oslabení žilních stěn zase může za to, že žíla pod tlakem krve snáz povolí. Kromě zmíněných pocitů těžkých a oteklých nohou vznikají metličky a křečové žíly, další příznaky stejné choroby.
Žilní problémy je třeba léčit
Podle lékařů se nevyplácí žilní problémy přehlížet a čekat, zda se náhodou nevyřeší samy. Nevyřeší. Když se chronické žilní onemocnění neléčí, pomalu ale jistě se dále rozvíjí a zhoršuje. Časem se problémy začnou stupňovat a pak už nepomůže jen studený obklad nebo chladivý gel na otoky. Čím dříve se necháte vyšetřit a začnete s terapií, tím efektivněji zpomalíte progres onemocnění.
Navštivte ošetřujícího praktického lékaře, který vám může doporučit vyšetření u specialisty – flebologa, angiologa, dermatologa nebo cévního chirurga. „Základní pilíře léčby jsou tři, a to nepřetržité užívání venofarmak, což jsou léky na zpevnění žilních stěn a k zamezení tvorby žilního zánětu, nošení kompresních punčoch a režimová opatření,“ popisuje lékařka Júlia Černohorská.
Proč nosit kompresní punčochy
„Kompresní punčochy přinášejí úlevu od bolestí a otoků nohou, které mohou být projevem chronického žilního onemocnění i špatné funkce lymfatického systému. U žilního onemocnění jsou díky nim žíly podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky k srdci a nehromadila se v dolních končetinách. Právě proti městnání krve účinkuje kompresní terapie. Funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na dolní končetiny, zmírňuje otoky, pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče a celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním,“ popisují odborníci na portálu Žilníporadna.cz
Punčochy dále fungují jako prevence vzniku křečových žil a metliček, snižují riziko rozšiřování cév, při delším cestování nebo po operacích snižují riziko vzniku hluboké žilní trombózy a pomoci mohou i ženám v těhotenství, kdy dochází ke zvýšené zátěži cév.
S výběrem těch vhodných pomůže lékař
Kompresní terapie je ovšem jen jedním z pilířů léčby chronického žilního onemocnění. Mezi další patří užívání venofarmak, léků na zpevnění žilní stěny a proti tvorbě žilního zánětu. Díky těmto lékům je žilní stěna odolnější vůči tlaku hromadící se krve.
„Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, ale ne každá je vhodná pro každého. Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný. Vždy je proto potřeba začít konzultací u lékaře, který poradí, jaké přesně zvolit a jestli vůbec. Kompresní léčba je velmi prospěšná při žilním onemocnění, při lymfatických potížích a efekt má i při trombóze. Lidem s onemocněním tepen se naopak nedoporučuje,“ uvádí portál Žilníporadna.cz.
„Pacientům s již rozvinutými křečovými žilami se doporučuje vykonávat fyzické aktivity s kompresními zdravotními punčochami druhé kompresní třídy. Po odstranění problematických křečových žil se nošení kompresních punčoch doporučuje jen na dlouhé sezení a stání,“ vysvětluje MUDr. Schütz, primář Žilní kliniky.
Jak punčochy správně nosit
Mnoho lidí si bohužel kompresní punčochy stále spojuje se zastaralými, nevzhlednými až odpuzujícími modely. Dnes je ale již naštěstí všechno jinak. Moderní kompresní punčochy nejenže podporují zdraví vašich nohou, ale zároveň mohou být stylové, a dokonce velmi sexy. K sehnání jsou například i modely s krajkami nebo různými atraktivními vzory.
Nasazují se ideálně ráno, hned po probuzení, kdy nohy ještě nejsou nateklé. Výbornou službu vám udělají při delším cestování dopravními prostředky, při sedavém zaměstnání nebo pokud v zaměstnání často stojíte.
Dvakrát za rok příspěvek od pojišťovny
Kompresní prádlo kupujte ve specializovaných prodejnách či zdravotnických potřebách, kde vás důkladně změří, což je důležité, aby punčocha plně respektovala tvar vaší nohy. Kompresní punčochy musí přesně sedět, aby byly účinné.
Velikost se určuje podle obvodu nohy v několika bodech (např. kotník, lýtko, stehno) a někdy i podle délky nohy. S výběrem vám pomůže lékárník, specialista nebo návod od výrobce. Lékař vám doporučí správnou kompresní třídu punčoch – pro prevenci obvykle stačí první třída (mírná komprese), zatímco u vážnějších žilních problémů je potřeba komprese vyšší.
A výbornou zprávou je, že pokud máte lékařem potvrzené žilní onemocnění, dva páry ročně vám částečně hradí zdravotní pojišťovna. Poukaz vám vydá praktický lékař nebo specialista na cévní onemocnění.