Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Najít si terapeuta a hned takového, který vám vyhovuje profesně i lidsky, to je výhra. Pokud se totiž už odhodláte a na terapii se objednáte, je zapotřebí, abyste si s odborníkem vybudovali vztah plný důvěry a respektu. Jenže co když se tento žádoucí pocit nedostaví, jak postupovat dál?
Rozdíl mezi psychiatrem, psychologem a terapeutem
Psychické problémy s vámi může řešit víc odborníků a je dobré vědět, jaký je mezi nimi rozdíl. >>>Psychiatr, psycholog, psychoterapeut: Kdy ke komu jít?
- Psychiatr: Kromě studia medicíny (titul MUDr.) musí projít povinnou 5letou praxí a složit atestační zkoušku. Může stanovit diagnózu a předepsat léky, může doporučit terapii jako součást léčby. Většinou ji neposkytuje, ovšem i psychiatři mívají terapeutický výcvik. Jděte k němu ve chvíli, kdy je třeba potíže řešit léky.
- Psycholog: Vystudoval psychologii, má titul Mgr. (případně i Ph.D.), může se specializovat třeba na školní děti a další skupiny. Nabízí psychologické poradenství a diagnostiku, může doporučit návštěvu psychiatra. Pokud má psychoterapeutický výcvik, může nabídnout i terapii.
- Psychoterapeut: Musí absolvovat minimálně pětiletý psychoterapeutický výcvik, který zahrnuje stovky hodin sebepoznávání a další stovky hodin teoretické, supervizní a nácvikové části. „Existuje mnoho směrů psychoterapeutického výcviku, v průměru každý zahrnuje přibližně 300 hodin sebezkušenostní části, 500 hodin teoretické části, dalších 150 hodin části supervizní, a nakonec i další stovky hodin vlastní praxe,“ říká Žaneta Krčilová z online psychoterapeutické platformy Hedepy. Terapeuty lze vyhledat při lehčí úzkosti, problémech se vztahem či traumaty a také třeba v případě, že chcete pomoci se seberozvojem.
Podle čeho poznat „svého“ terapeuta
Najít si terapeuta není snadné a neměli byste brát prvního jen proto, že má volno. Úspěch terapeutického procesu, a to prý až z poloviny, totiž záleží právě na tom, jak s ním budete spokojení. A jak poznáte, že jste pro sebe našli toho pravého?
- Cítíte k němu důvěru, takže se uvolníte a můžete mluvit i o velmi citlivých tématech. (Terapeuti jsou vázáni mlčenlivostí a nesmějí to, co jim řeknete, sdělovat nikomu dalšímu, pokud jim to výslovně nepovolíte. Musejí také uložit veškeré informace o vás tak, aby nemohly být zneužity.)
- Respektujete ho a on vás dovede motivovat.
- Cítíte, že se o vás zajímá upřímně, a ne jen z povinnosti. Nepleťte si ale tento vztah s kamarádstvím, musí být ryze profesionální.
- Dokážete se spolu dohodnout na cílech terapie a postupně je i plníte. Tyto cíle jsou reálné, neslibuje vám zázrak na počkání. Měli byste vědět i to, jaký druh terapie nabízí.
- Z terapie byste měli mít obecně dobrý pocit, i když řešíte těžká témata, necítíte se vždy dobře a terapeut vám občas řekne něco, co nechcete slyšet.
Co dělat, když si s terapeutem nerozumíte
Může se stát, že se s terapeutem necítíte dobře, nevyhovuje vám jeho přístup a nemáte potřebu mu o sobě říct víc. Je-li pocit intenzivní a trvalý, rozlučte se a hledejte někoho jiného. Je-li dojem z prvních sezení spíš neutrální, dejte tomu šanci. „Může se stát, že vám terapeut lidsky nesedí, aniž víte proč. Není to důvod zavrhnout terapii jako takovou. Místo toho zkuste jiného, jehož styl práce bude více odpovídat vašim potřebám,“ doporučuje psychoterapeutka, supervizorka a lektorka Ráchel Bícová.
Někdy je nutné „obejít“ víc terapeutů, než najdete „toho svého“, tím se ale nenechte odradit. Na druhou stranu buďte otevření a s pečlivostí výběru to nepřehánějte. To, že vám „nikdo není dost dobrý“, je samo o sobě zajímavé téma a můžete tím terapii zahájit.
Kolik stojí terapie?
Kolik vás bude stát terapie, to nelze dopředu říct. Každý odborník má svůj ceník. Průměrná cena za sezení s psychoterapeutem se pohybuje kolem 1 000 Kč, v případě psychiatra, který může rovněž předepisovat léky, zaplatíte za padesátiminutové sezení i 3 000 Kč. Často jde o soukromé odborníky, kteří nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Některé zdravotní pojišťovny sezení u psychologa proplácejí, proto je dobré se na tuto možnost ptát: pak to bývá příspěvek z programu prevence. Někdy terapii podporují příspěvkem i zaměstnavatelé.