Hlavní obsah

Úzkosti při menstruaci. Endorfiny, hořčík a další tipy, které vám pomohou cítit se lépe

Foto: Marjan Apostolovic, Shutterstock.com

Foto: Marjan Apostolovic, Shutterstock.com

Menstruace je pro mnoho žen spojena nejen s nepříjemnými fyzickými obtížemi v podobě křečí v břiše nebo nevolnosti, ale rovněž i s psychickými problémy, jako jsou časté výkyvy nálad a úzkosti. Proč to tak je a jak se s těmito obtěžujícími a každodenní život komplikujícími stavy vypořádat?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Fyzické i psychické potíže během menstruace mají své biologické příčiny, které souvisejí s výrazným kolísáním hormonálních hladin během menstruačního cyklu. Spousta žen pravidelně pociťuje, že se jejich nálada a duševní rozpoložení během jednoho jediného měsíce mění a v určitých fázích se objevují nervozita, únava, úzkost, nebo dokonce pocity paniky. Některé ženy tyto stavy popisují tak, že se z nich během menstruace (nebo již několik dní před jejím nástupem) stávají labilní, nervózní, podrážděné a roztřesené uzlíky nervů.

„Více než 60 % menstruujících žen pociťuje během tohoto období zvýšenou úzkost, což je biologická reakce jejich organismu na celou řadu fyziologických a neurochemických změn, včetně prudkého poklesu ženských pohlavních hormonů a neurotransmiterů, které ovlivňují náladu,“ uvedl Joshua Klein, reprodukční endokrinolog a spoluzakladatel společnosti Extend Fertility v New Yorku, pro magazín Self.

Za vším hledej hormony

Vyšší úzkostnost a emoční labilitu během menstruace způsobují, jak bylo již řečeno, rychlé hormonální výkyvy, především pokles hladiny hormonů estrogenuprogesteronu, které ovlivňují neurotransmitery, jako jsou dopaminserotonin, odpovědné za regulaci psychiky, nálady a míru zvládání stresu. Snížení hladiny těchto neurotransmiterů může vést k podrážděnosti, stavům úzkosti a pocitům deprese.

Změny hormonálních hladin mohou ovlivnit také hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA), neurotransmiteru, který zmírňuje nervové i svalové napětí, a když je ho v organismu méně, přispívá to k nárůstu úzkosti a stresu. Stavy úzkosti mohou být rovněž reakcí na fyzické bolesti břicha, hlavy nebo zad, na nevolnosti a celkové nepohodlí, které menstruace přináší, s čímž úzce souvisí taktéž narušení kvality spánku. Následná únava zhoršuje schopnost těla vyrovnávat se se stresem, což může vést ke vnímání problémů jako mnohem závažnějších, než ve skutečnosti jsou.

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Výkyvy hormonů, křeče, migrény i zhoršený spánek, to vše se podílí na vzniku tzv. menstruační úzkostiFoto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Co pomůže v boji proti menstruačním úzkostem

  • Zaveďte pravidelný relaxační režim. Z cíleného fyzického i duševního odpočinku si udělejte každodenní návyk a zařaďte čas jen sama pro sebe do každodenní rutiny. Samozřejmě je důležité najít takovou relaxační aktivitu, která konkrétně vám bude vyhovovat a dokáže vaše tělo i mysl zklidnit a potěšit. Pokud vám dělá dobře pohyb, ideální je jóga nebo chůze na čerstvém vzduchu, pokud potřebujete „vypnout mozek“, lehněte si a pusťte oblíbenou hudbu…
  • Snažte se hodně spát. Nedostatek spánku způsobuje úzkost a ta zase může naopak bránit spánku, čímž se dostanete do začarovaného kruhu. Zejména v týdnu před nástupem menstruace, kdy probíhají velké hormonální změny a vaše tělo potřebuje maximální odpočinek, uléhejte brzy a pokuste se spát alespoň osm hodin každou noc. Velmi pomůže také krátký odpolední spánek, pokud máte možnost.
  • Pohyb je lékem na všechno. Je to tak. Velkou pravdu prohlásila Reese Witherspoon jako Pravá blondýnka ve stejnojmenném slavném filmu: „Kdo cvičí, není nešťastný. Cvičení vám dává endorfiny. A endorfiny vás dělají šťastnými.“ Je vědecky dokázáno, že pravidelný pohyb a fyzická aktivita pomáhají ke snížení nepříjemných příznaků premenstruačního syndromu a potíží během menstruace.
  • Kombinovaná antikoncepce. Důvodem, proč se cítíte špatně, když se blíží menstruace, je pokles hladin hormonů progesteronu a estrogenu. Jedním ze způsobů, jak zajistit, aby hladiny těchto dvou důležitých hormonů nekolísaly příliš výrazně, je užívat kombinovanou hormonální antikoncepci, tedy takovou, která obsahuje jak estrogen, tak progestin. Kombinace těchto dvou hormonů v pilulce pomáhá zabránit ovulaci, čímž stabilizuje hormonální hladiny a výkyvy nálad.
  • Menstruační úzkosti pomůže zmírnit strava bohatá na vápník, hořčík a vitaminy skupiny B. Tyto živiny pozitivně ovlivňují nervový systém a stabilizují náladu. Zařaďte do jídelníčku zelenou listovou zeleninu, luštěniny, banány, ořechy a semínka, celozrnné obiloviny, sýry i další mléčné výrobky a ryby. Vhodné je omezit příjem kofeinu a cukru, ty mohou nervozitu naopak ještě zvyšovat.

Načítám