Hlavní obsah

Zarudlé oči. Příčinou může být zánět, syndrom suchého oka, alergie, nebo dokonce i glaukom

Foto: My Ocean Production, Shutterstock.com

Foto: My Ocean Production, Shutterstock.com

Zarudlé oči jsou častým problémem, se kterým se potýká mnoho lidí. Zarudnutí může být způsobeno únavou, alergiemi, infekcemi nebo i vážnějšími chorobami. Ať už se jedná o krátkodobé podráždění očí nebo stav trvá déle, vždy je důležité zjistit příčinu a problém řešit vhodnou léčbou.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zarudnutí očí je poměrně běžným a rozšířeným problémem a může mít celou řadu příčin. Většinou se jedná o podráždění, které během pár dní samo odezní, může ovšem jít také o symptom vážnějšího onemocnění (nejen) oka, kdy je třeba co nejdříve navštívit lékaře.

Příčiny zarudnutí očí

Zarudnutí očí je způsobeno zvýšeným prokrvením cév oční spojivky, případně může být oko červené z důvodu prasknutí těchto cév. Příčinou je narušení povrchu spojivky nebo rohovky nejčastěji zánětem. Ten může být jak infekční, tedy zapříčiněný viry, bakteriemi či plísněmi, tak i neinfekční, například v důsledku alergie. Zarudnutí oka se mnohdy objevuje i při syndromu suchého oka, který je typický pro lidi pracující často na počítači. Častěji se s ním potýkají alergici, kuřáci, lidé pracující v klimatizovaných kancelářích nebo nositelé kontaktních čoček.

„Mezi další příčiny patří mechanické poškození oka při úrazech, podráždění očí kouřem, prachem nebo chemikáliemi. Červené oko je přítomné i při glaukomovém záchvatu, kdy je zvýšen nitrooční tlak. K prasknutí cévek spojivky může docházet u pacientů, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem nebo užívají léky na ředění krve. U lidí, již mají cévy náchylnější k prasknutí, mohou cévky popraskat i při silnějším zakašlání nebo kýchnutí. U dětí pak mohou být zarudlé oči projevem nekorigované nebo špatně korigované refrakční vady,“ vyjmenovává oční lékař Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Infekční zánět spojivek nebo rohovky

Infekční oční záněty jsou způsobené mikroorganismy. Původcem mohou být viry, bakterie nebo třeba plísně. Otok je v takovém případě červený, tvrdý a lokalita bývá na dotek teplá. Jestliže dojde k zánětu spojivek, zvětšuje se prokrvení cév v blízkosti víčka, v případě zánětu rohovky je překrvení rozsáhlejší a nafialovělé.

„Příčiny mohou být různé. Jednou z nich je nedostatečná hygiena. Zvláště obezřetní buďte v případě, že jste nositeli kontaktních čoček. Je zde nebezpečí, že mechanickým poškozením při manipulaci s kontaktní čočkou se uživatel škrábne do rohovky a do místa se zanese infekce, jež se v čočkách snadno usídlí. Následkem může být nejen zánět spojivek, ale i zánět rohovky, který může vyústit v rohovkový vřed. V létě se pak mohou záněty očí objevit i následkem koupání ve znečištěné vodě, zánět spojivek může vyvolat i chlorovaná voda v bazénech,“ uvádí docentka Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky Neovize Brno.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Zarudnutí oka se objevuje u syndromu suchého oka, který je typický pro lidi, již často pracují na počítačiFoto: fizkes, Shutterstock.com

Rudé oči mohou být příznakem vážné nemoci

Zčervenání očního bělma zpravidla samo odezní, v některých případech ale může doprovázet jiné, závažnější onemocnění. „Zarudnutí očí signalizuje problém samotného oka, nejčastěji zánět, který ale může být i projevem jiného onemocnění v organismu, například autoimunitního onemocnění (Jaké mohou být další varovné příznaky autoimunitních nemocí?), jako je revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba, lupus nebo onemocnění štítné žlázy. Dále může červené oko signalizovat zvýšení nitroočního tlaku u zeleného zákalu,“ popisuje Zuzana Koželová, lékařka oční kliniky Gemini.

Co dělat při zarudnutí očí a kdy k lékaři

Pouhé podráždění oka obvykle vymizí samovolně za jeden až dva dny. Jako první pomoc je možné aplikovat studený obklad nebo sáhnout po volně prodejných očních kapkách. „Pokud si je člověk vědom, že se mu do oka dostal prach či nečistoty, doporučuje se jej vypláchnout čistou vodou a kapat volně prodejné oční kapky proti zánětům. Pokud zarudnutí vzniklo bez zjevné příčiny, pak lze kapat protizánětlivé kapky do očí, případně umělé slzy. Pokud jsou přítomny další příznaky, je vhodné navštívit očního lékaře, který rozhodne o potřebné léčbě,“ uvádí lékař Pavel Stodůlka.

„Pokud trvají potíže krátce, pořádně se podívejte do zrcadla. Pokud jsou oči jen mírně zarudlé a je v nich vodnatý nebo hlenový sekret, většinou to nebývá nic vážného a často se dá situace zvládnout kapičkami dostupnými v lékárně bez předpisu. Jen malá část zánětů spojivek je bakteriálního původu. Ty se většinou projevují žlutým mazlavým sekretem. Pokud se tento sekret v očích objeví, je to rozhodně okamžik, kdy jít k lékaři, protože tento zánět se kapičkami z lékárny nevyléčí. Může se naopak rozšířit. Jakékoli neléčené záněty mohou mít i dlouhodobé důsledky,“ zdůrazňuje paní primářka Šárka Skorkovská.

Zarudlé oči a léčba

Léčba zarudlých či podrážděných očí závisí vždy na příčině problému.

  • Pokud jsou oči zarudlé důsledkem únavy nebo dlouhého sledování počítačového monitoru či obrazovky, pomůže dostatek spánku, pravidelné přestávky při práci a hydratace.
  • Podráždění suchých očí pomohou zklidnit a zvlhčit oční kapky, například umělé slzy.
  • V případě alergií uleví antialergické kapky s obsahem antihistaminik, která zmírňují svědění a zarudnutí.
  • Když je příčinou rudnutí očí infekční zánět, je nutná cílená léčba infekce.

Bakteriální infekce se léčí antibiotickými kapkami nebo mastmi, virové infekce obvykle ustoupí samy, ale léčbu lze podpořit zvlhčujícími kapkami. Plísňové nebo jiné méně běžné infekce vyžadují specializovanou léčbu podle doporučení lékaře.

Zarudlé oči

  • Popis – Zarudlé oči jsou stav, kdy oční bělmo získá načervenalý odstín v důsledku podráždění, únavy, rozšíření krevních cév nebo zánětu způsobeného různými faktory, jako jsou alergie či virové a bakteriální infekce.
  • Příznaky – Zarudnutí očního bělma, podráždění očí, svědění, pálení, slzení, pocit suchosti, citlivost na světlo a v některých případech i otok nebo bolest.
  • Léčba – Zahrnuje odpočinek, zvlhčující kapky, cílenou léčbu vyvolávající příčiny (antibiotika, antihistaminika), kterou musí nastavit lékař.
  • Prevence – Dostatečná hydratace, ochrana očí před dráždivými látkami a vlivy, pravidelné přestávky při práci na počítači, správná hygiena při nošení kontaktních čoček.

Načítám