Hlavní obsah

Nemluvte o nemocech, jezte pomalu a šaty dělaj člověka aneb Etiketa štědrovečerního stolování

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Vánoční svátky jsou chvíle, kdy se setkává rodina a nejbližší. A nejen u stromečku, ale často i u štědrovečerního stolu. A třebaže si na etiketu stolování jindy tolik nepotrpíte, štědrovečerní večeře je mimořádně sváteční událost, kde podle Ladislava Špačka platí jasná pravidla. Na co je vhodné pamatovat?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Štědrovečerní večeře je nejslavnostnější rodinná akce v roce. Má kořeny hluboko v minulosti a její tradice se zachovala dodnes. Nejde tedy o to, „zhltnout“ kapra s bramborovým salátem a hurá ke stromečku, byť by si to většina ratolestí přála. I ty je dobré vést odmalička k tomu, že tyto společné chvíle u stolu jsou něco výjimečného a slavnostního.

Pod talíř dejte mince nebo šupiny z kapra

Vše začíná správným prostřením stolu. „Ubrus má buď bílou, nebo jinou nevtíravou barvu, aby neodváděl pozornost od aranžmá pokrmů na talířích. Může být zdoben vánočními motivy. Na stole by neměla chybět svíčka, která vytváří slavnostní atmosféru,“ radí Ladislav Špaček. Uprostřed každého místa leží plochý talíř (odborně se mu říká masový, na kterém se podává hlavní chod). Na něm má své místo talíř polévkový. „Pod talíře podle starého zvyku tatínek nenápadně položí drobné mince nebo šupinu z kapra, to aby se nás držely peníze celý příští rok. Zvláště pro děti je to vždy velké překvapení, které umocňuje kouzelný zážitek ze slavnostní večeře,“ nabádá odborník.

Počet příborů je podle počtu chodů

Vlevo od hlavního talíře umístěte malý talířek na pečivo a vedle talířů položte příbory. Je jich tolik, kolik bude chodů. „Klademe je tak, abychom je odebírali postupně od vnější strany směrem k talíři. Příbor na moučník (malá vidlička a lžička) klademe nad talíře v pozici, v jaké si je pak přesuneme vedle talíře, tedy držadlo vidličky směřuje doleva, lžičky doprava,“ vysvětluje odborník na etiketu.

Svá místa mají i skleničky

Vpravo postavte sklenice na nápoje, nejlépe do řady, a to zprava v pořadí, v jakém je budete pít: nejprve sklenici na vodu, vedle pak číši na bílé víno k rybě, tedy hlavnímu chodu. Každý stolovník by měl mít ubrousek. „Máme-li látkový, položíme si ho během večeře na klín, papírový ubrousek se na klín nedává, leží na stole po celou dobu večeře. Složíme ho do trojúhelníku a položíme vlevo vedle talíře. I malé děti už mohou pomáhat aranžovat slavnostní tabuli, aby se naučily, jak ji uspořádat,“ tvrdí Ladislav Špaček.

Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Štědrovečerní večeře je nejslavnostnější rodinná událost v roce. A podle toho by také měl vypadat prostřený stůl i oděv stolovníkůFoto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Kdo přednese krátký proslov

Slavnostní večeři je vhodné zahájit krátkým proslovem nejváženější osoby u stolu, tradičně to je dědeček nebo otec, ale může to být samozřejmě babička či maminka. „Měli bychom vzpomenout na ty, kteří nemohou být u štědrovečerní večeře s námi, kteří nás během roku opustili nebo jsou v daleké cizině, a popřát si, abychom se příští rok opět u štědrovečerního stolu všichni společně sešli,“ doporučuje Ladislav Špaček.

Polévku nalévá maminka

Podle etikety by měla polévku nalévat maminka. A to nejdříve tatínkovi, pak teprve dětem – děvčeti, pak chlapci (nebo staršímu a pak mladšímu) – a nakonec nalévá sobě. Hostitelka dostává jídlo jako poslední. „Sedí-li s námi u stolu prarodiče, maminka obslouží nejdříve babičku, dědečka, pak tatínka a děti. Hospodyně by si měla servírování usnadnit tím, že má vše připraveno na stole nebo na příručním stolku, aby nemusela během večeře neustále odbíhat do kuchyně,“ upozorňuje odborník. Navíc podle lidové tradice by neměl nikdo štědrovečerní stůl opouštět.

Proč se nemá vstávat od štědrovečerního stolu

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstávat od stolu hospodyně, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, kdo jídlo připravoval. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok bude u štědrovečerní večeře chybět.

Nemluvte o nemocech

Večeři jezte pomalu, vyprávějte si, co vás v uplynulém roce potkalo a co vás čeká v tom příštím. „Nespěcháme, smyslem slavnostní večeře není se jen najíst jako ve všední den, ale prožít si ten pohádkový večer plný kouzelných zážitků,“ nabádá Ladislav Špaček.

Svá pravidla má i štědrovečerní konverzace. Mluvit by se nemělo o věcech, které by mohly rodinu rozesmutnět nebo vyvolat trapné pocity. Rozhodně nezačněte o špatném vysvědčení s tím, že v lednu bude určitě lepší, nebo o politice – ta ke slavnostní večeři nepatří. Vyhněte se také tragédiím či nemocem, které v uplynulém roce rodinu postihly.

Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka…

Ke štědrovečernímu stolu zvolte slavnostní oblečení. Zapomeňte na džíny s trikem, nebo dokonce tepláky s vytahanými koleny. „Tatínek by měl mít oblek nebo sako a kalhoty, v lepším případě i kravatu, maminka šaty nebo halenku a sukni. I děti vedeme k tomu, že ke slavnostní tabuli neusedají v tom, v čem chodí do školy nebo na hřiště. Bílá košile a kalhoty pro chlapce a halenka a sukně nebo sváteční šaty pro dívenku jsou tím nejlepším vkladem do jejich budoucího života v jejich vlastních rodinách,“ uzavírá odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Vše o Vánocích

Vrchol českých Vánoc připadá na Štědrý den 24. prosince, kterému předchází období adventu. V kruhu rodinném trávíme i prvnídruhý svátek vánoční. Máte vánoční dárky? Upečte si vánoční cukroví a připravte štědrovečerní večeři podle našich receptů. Víte, jak uplést vánočku?

Recepty na cukroví

Jak na štědrovečerní menu

Načítám