Hlavní obsah

Důchody pod lupou: Jak na stáří získat co nejvíc? Jde totiž opravdu o hodně peněz, vysvětluje expertka

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Jak funguje důchodový systém v České republice a co byste o něm měli vědět? Osvětou na toto téma se zabývá Eva Nešverová. K důchodovému poradenství se dostala po padesátce a zjistila, že kromě vzorců je potřeba vyznat se i v měnících se pravidlech. A brzy začala pomáhat všem, kdo se v problematice ztrácejí.

Článek

Na jakých pilířích stojí český důchod? Eva Nešverová připomíná, že samotný výpočet se odvíjí od délky pojištěnívýše příjmů. Co se týká délky pojištění, započítávají se doby zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, ze které odvádíte sociální pojištění.

„Vedle toho je tady také takzvaná náhradní doba pojištění, kdy se například staráte o dítě do čtyř let nebo jste evidovaní na úřadu práce. Studium se pak započítává jen to do 18 let získané do konce roku 1995, a po 18. roce získané do roku 2009. Na dnešní mladé se tak už nedostane,“ upozorňuje odbornice. Pro přiznání důchodu musí doba pojištění trvat nejméně 35 let. Příjmy pak shrnuje takzvaný osobní vyměřovací základ, což je průměrná hrubá mzda za roky, kdy člověk pracoval.

Jak získat co nejvyšší důchod

Pro to, aby člověk dosáhl co nejvyššího důchodu, je podle Evy Nešverové stěžejní zejména správné načasování žádosti. Radí proto informovat se o vlastní situaci na České správě sociálního zabezpečení: „Jednou za rok můžete požádat o takzvaný informativní osobní list důchodového pojištění, kde jsou uvedené vaše doby pojištění i příjmy. Nejlepší je využít internetovou aplikaci ePortál, kam se přihlásíte bankovní identitou nebo přes datovou schránku.“

Vedle toho mohou lidé využít i informativní důchodovou aplikaci, která jim rovnou ukáže přibližnou výši důchodu. „Někdo chce ale do předčasného důchodu nebo několik let přesluhuje, a to už mu aplikace nespočítá,“ připomíná Eva Nešverová.

Foto: Proženy.cz

Pozvání Míši Rakové do podcastu O penězích se (ne)mluví přijala expertka na důchody Eva NešverováFoto: Proženy.cz

Důchody a ženy

Důchody žen v Česku jsou v současnosti statisticky o 16,9 % nižší než důchody mužů. Na vině není ani tolik důchodový systém, jako spíš samotná situace na pracovním trhu. „Když žena po mateřské nastoupí zpět do zaměstnání, je bohužel jinde než muži, kteří tam pracovali celou dobu, mají víc pracovních zkušeností a jsou jim častěji nabízené vedoucí pozice,“ shrnuje expertka s tím, že i to přispívá k prohlubování rozdílu v odměňování.

„Za rok 2022 byly platy žen o 17,74 % nižší, ale u vysokoškolsky vzdělaných lidí byl tento rozdíl dokonce 25 %. To mi připadá do nebe volající!“ říká. Částečnou kompenzaci v současnosti představuje takzvané výchovné - to by ale měla v současnosti projednávaná reforma zrušit. I přes neustále se měnící pravidla a složitost problematiky ale Eva Nešverová radí osvojení základních znalostí každému: „Přijde mi to hrozně důležité. Jde opravdu o hodně peněz!“

S kým jsme si povídali

Eva Nešverová radí lidem, jak správně načasovat odchod do důchodu a co dělat pro to, aby byl co nejvyšší. Důležité je informovat se o vlastní situaci a znát alespoň základní pilíře, na kterých český důchodový systém funguje. „Když si představíte, že důchod budete brát třeba 20 let, tak i stokorunový rozdíl udělá opravdu hodně,“ říká mimo jiné v podcastu.

O penězích se (ne)mluví

Podcast O penězích se (ne)mluví

Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na Proženy.cz. A mluvte o penězích!

  • Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.
  • V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství. Tento podcast není finančním poradenstvím, ale obsahem redakce.
Související témata:
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)

Načítám