Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Neustále ucpaný nos a s tím spojené ztížené dýchání, časté kýchání nebo zvýšená tvorba nosního sekretu jsou nejen obtěžující, ale mohou také způsobit další zdravotní komplikace, jako poruchy spánku či záněty dutin. „Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které trvá déle než tři měsíce. Období bez obtíží střídá období permanentního smrkání. Chronickou rýmou trpí asi 20 % dospělých a 10 % dětí,“ říká dětská lékařka Hana Rázgová z Galen Clinic.
Co způsobuje chronickou rýmu
Chronická rýma může mít různé příčiny, mezi které patří zejména alergie na pyly, roztoče, zvířecí srst a další alergeny, znečištěné ovzduší, příliš suchý vzduch. „Také opakované virové nebo bakteriální infekce mohou vést k trvalému zánětu nosní sliznice. Chronické obtíže mohou vyvolávat i anatomické abnormality – deviace nosní přepážky nebo polypy v nose,“ uvádí ORL lékařka a homeopatka Lucie Kozáková.
Nejčastější příčinou chronické rýmy je alergie. „Alergickou rýmu dělíme na sezonní a celoroční. Zatímco pro celoroční alergickou rýmu jsou typické chronické problémy v důsledku expozice celoročně se vyskytujícím alergenům, sezonní rýma je charakterizována obtížemi pouze v průběhu pylového období. K dalším spouštěčům chronické rýmy patří hormonální změny, vrozené vady, také ale třeba jícnový reflux a nesmíme zapomínat na zvětšenou nosní mandli,“ vysvětluje lékařka Hana Rázgová.
Typy chronické rýmy
- Idiopatická rýma: Hlavním projevem je nosní hyperreaktivita (vodnatá sekrece a ucpaný nos, kdy dochází k překrvení a otoku nosní sliznice, což omezuje průchodnost nosních cest) na nespecifické podněty. Mezi nejčastější spouštěče patří znečištěné ovzduší a látky dráždivé pro nosní sliznici (čisticí a prací prostředky, smog, tabákový kouř, výfukové plyny...). Problémem mohou být také výkyvy počasí, kdy dochází k rychlé změně teploty (rýmu spouští hlavně studený a suchý vzduch), potraviny (horká nebo kořeněná jídla), alkohol.
- Hormonální rýma: Nosní změny se mohou objevit u větších dětí s nástupem puberty, u dívek s počátkem menstruačního cyklu, u žen v těhotenství či u některých endokrinologických onemocnění, například při hypotyreóze, tedy snížené funkci štítné žlázy.
- Medikamentózní rýma: Je vyvolána užívanými léky (salicyláty, nesteroidní antirevmatika, některé léky pro snížení krevního tlaku) nebo též nadměrným užíváním vazokonstrikčních nosních kapek, které jsou volně prodejné.
- Iritační rýma: Předpokládá existenci určitého iritačního faktoru, obvykle vázaného na nějakou specifickou aktivitu. U dospělých je tento faktor nejčastěji spojen s pracovním prostředím (profesionální rýma), v případě dětí může být faktor identifikován ve školním prostředí, ale častěji se jedná o různé zájmové aktivity – chov zvířat, práce se dřevem, modelářství, sport apod.
Příznaky chronické rýmy
„Nejčastějším příznakem chronické rýmy je problematické dýchání nosem, které je způsobené otokem sliznice, kdy se ucpává jedna nebo druhá nosní dírka. Občas je přítomen výtok z nosu, krvácení z nosu, jelikož kvůli zvýšenému tlaku při smrkání praskají cévky, nutnost dýchání ústy, což narušuje spánek, bolest v oblasti obličeje, ztráta čichu a chuti, pálení v nose, bolest hlavy a tvorba krust v nose,“ vyjmenovává lékařka Hana Rázgová.
Kdy s chronickou rýmou k lékaři
Jestliže rýma trvá dva měsíce či déle, s největší pravděpodobností sama nezmizí a je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Léčba se vždy odvíjí od vyvolávající příčiny. Vyšetření začíná obvykle u praktického lékaře, kde spočívá v odběru anamnézy - lékař zjišťuje doprovodné příznaky, možné spouštěče z vnějšího prostředí, ptá se na léky, které pacient užívá, na alergie apod.
Pacient je dále vyšetřen fyzikálně – vyšetřuje se hlava, krk, dýchání, je změřena teplota, srdeční tep a saturace krve kyslíkem. Je možné provést i základní krevní odběry nebo výtěr z nosu. Ošetřující lékař pak rozhodne o eventuální potřebě důkladnějšího dovyšetření alergologem nebo ORL specialistou. V případě potřeby může být proveden rentgen, eventuálně počítačová tomografie (CT) nosních dutin.
Jak se léčí chronická rýma
„Při léčbě většinou pomůže kombinace léků a preventivních opatření. Mezi přípravky vhodné na léčbu chronické rýmy patří dlouhodobě používané solné roztoky nebo nosní spreje či kapky s obsahem kortikosteroidů (předepisuje lékař). Aplikují se každý den a léčba trvá několik týdnů. Doporučuje se také saunování, klimatoterapie, tedy pobyty na horách či u moře a otužování. Prevencí je vyhýbání se veškerým spouštěčům, které způsobují problémy. Ne vždy je to proveditelné, ale je dobré se o to alespoň pokusit,“ doporučuje Hana Rázgová.
„Všechny případy chronické rýmy si zasluhují pozornost. Platí zásada, že ani nekomplikovaná rýma by neměla být bez konzultace s lékařem léčena déle než týden. Volně prodejné přípravky sice umí dočasně nos ‚zprůchodnit‘, ale mechanismus účinku nosních sprejů je založen na omezení průtoku krve nosem a jejich dlouhodobé používání sliznici ničí,“ zdůrazňuje praktická lékařka Eva Kandrnalová z Galen Clinic.
Alergická rýma je většinou řešena antihistaminiky ve formě tablet a nosních sprejů. „K uvážení je též léčba hyposenzibilizační (dlouhodobým podáváním malé dávky alergenu učíme imunitní systém alergen tolerovat). V situacích, kdy je stav neměnný navzdory léčbě léky, je vhodné zvážit i léčbu chirurgickou. Zejména ve stavech, kdy je přirozená ventilace vzduchu nosem a vedlejšími dutinami zhoršována vybočenou nosní přepážkou, ztluštělou sliznicí nebo nosními polypy,“ říká lékařka Eva Kandrnalová.
Zánět nosních dutin jako komplikace chronické rýmy
Zánět z nosní dutiny často přechází, vzhledem k anatomickému uspořádání, do sousedních, tzv. „vedlejších nosních dutin,“ skulinek vyplněných vzduchem v naší lebce, sloužících primárně k jejímu odlehčení. Tyto dutiny jsou úzkými kanálky napojeny na nosní dutinu a za normálních okolností do nich a z nich proudí nadechovaný vzduch.
„Při zánětu zbytní jejich vnitřní výstelka a může dojít k tomu, že se spojovací kanálek ucpe. V dutinách tvořený hlen pak nemůže volně odtékat a v dutinách se hromadí, nemocný může mít vyšší teplotu, být unaven a mít bolesti a tlak v hlavě. Pak mluvíme o zánětu vedlejších nosních dutin, časté komplikaci chronické rýmy,“ vysvětluje lékařka Eva Kandrnalová.
Chronická rýma
- Popis – Zánět nosní sliznice, který charakterizuje výtok z nosu, horší průchodnost nosu a kýchání nebo svědění nosu, a tyto příznaky trvají nejméně osm týdnů nebo se akutní rýma opakuje minimálně 4× do roka.
- Příznaky – Neustálý pocit ucpaného nosu, který ztěžuje dýchání, zvýšená sekrece výtoku z nosu, časté kýchání, oslabení čichu, tlak či bolest v oblasti nosu a čela.
- Léčba – Zahrnuje identifikaci a odstranění spouštěcí příčiny, symptomatickou léčbu pomocí nosních sprejů, antihistaminik nebo kortikosteroidů, v případě potřeby chirurgické zákroky pro odstranění anatomických překážek.
- Smrtnost – Nemoc obvykle nepředstavuje přímé ohrožení života, ale může významně snížit jeho kvalitu a v některých případech vést k závažnějším komplikacím.
- Prevence – Spočívá v minimalizaci expozice alergenům a dráždivým látkám, udržování optimální vlhkosti vzduchu, správné hygieně nosu a včasné léčbě akutních infekcí či alergií.