Hlavní obsah

Sedm varovných signálů v přátelství! Red flags nesledujte jen u partnera, ale i u kamarádů

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

O tom, na co si dát pozor u životního partnera, se píše a mluví poměrně dost. Ale to přece nejsou jediné dlouholeté vztahy, které máte. Co ty přátelské? I u těch jsou důvěra a vzájemný respekt důležité. Jestli máte pochybnosti, zda jsou vaše vztahy s kamarády nastavené dobře a nesvítí tam výstražné red flags (v překladu červené vlajky), zkontrolujte si je podle našeho seznamu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Najít životního partnera, se kterým chcete zestárnout, je zcela jistě věc důležitá. Ale najít kamarády, s nimiž projdete všemi životními etapami, kteří vás vždy podpoří, kryjí vám záda a jsou tu pro vás v dobrém i ve zlém? To je snad ještě důležitější.

A tak jako se musí pečovat o vztah milostný, svoji péči si zaslouží i ten kamarádský. „I v přátelských vztazích je třeba vybudovat pevné pilíře, upřímnost, důvěru, respekt, pochopení a rovnováhu. Opravdoví přátelé nás podporují, inspirují a pomáhají nám růst. A je důležité dávat si pozor na vztahy, které se jako přátelství jen tváří,“ vysvětluje vztahová koučka Jana Řehulková.

A jak tedy poznáme, že přátelství není rovnocenné a zdravé? „Někdy se ve vztahu objeví varovné signály, tzv. red flags (červené vlajky), kdy nás vztah víc vysává, než naplňuje. A ignorovat je může mít vážné důsledky pro duševní zdraví, sebeúctu a sebevědomí,“ varuje a vyjmenovává 9 nejzásadnějších varovných signálů.

1. Soupeření, žárlivost a ponižování

Sdílíte s přítelem svoji radost z čehokoli a místo podpory přijde kritika či zlehčování? Jako by se váš kamarád stavěl do pozice rivala. Podle Jany Řehulkové je to red flag pramenící z nejistoty. „Když se svěříte kamarádce, že vás v práci povýšili, a místo gratulace slyšíte, že ‚s vašimi kontakty se to dalo čekat‘, začnete se možná cítit za svůj úspěch až provinile,“ říká Řehulková a vysvětluje, že kamarádka takto podkopává vaši sebeúctu, i když by vám měla blahopřát.

2. Pomluvy a přetvářka

Že holky občas podrbou a kluci sem tam někoho proberou? To je asi v pohodě. Ale pokud váš přítel neustále pomlouvá ostatní a vykládá vám i věci, které se dozvěděl důvěrně, není to důkaz, že vám věří - s jinými zase probírá vás. Za red flag považuje Jana Řehulková např. přehnaný zájem o vaše chyby a problémy. „Sledujte, jestli váš přítel ‚pustí ven‘ informace, které jste s důvěrou svěřili jen jemu, jestli před ostatními rádoby vtipně upozorňuje na vaše chyby a zesměšňuje vás,“ radí koučka.

3. Energetický upír

Navalí na vás všechny problémy, využívá vás jako terapii zdarma, ale když se chcete svěřit vy, ohluchne nebo zcela zmizí? Podle Jany Řehulkové máte tu čest s energetickým upírem, jehož zájem o vás končí u jeho potřeb. „Tito lidé mají tendenci zaměřovat konverzace na sebe a znehodnocovat vaše problémy. Ozvou se často jen tehdy, když něco sami potřebují,“ popisuje Řehulková a varuje, že tito upíři vás vysají emocionálně.

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Energetičtí upíři mají tendenci mluvit hlavně o soběFoto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

4. Manipulace a citové vydírání

Výčitky, manipulace a vyvolávání pocitu viny? Přítel vás nemůže ovlivňovat, abyste jednali proti svým zájmům, a citově vás vydírat. Typickým příkladem je podle Řehulkové to, když chtějí, abyste zanedbávali jiné vztahy nebo zájmy a obhajovali své činy nebo rozhodnutí. „Přítel vás nutí volit mezi ním a ostatními, trestá vás významným odmlčením se, když nemá pozornost? Ve vztahu se nemáte cítit viněni z problémů, které nejsou vaše,“ varuje Jana Řehulková.

5. Nespolehlivost

Je jasné, že se každý někdy zpozdí, zruší na poslední chvíli plány nebo neodepíše hned na zprávy, ale pokud se to opakuje a vy máte pocit, že tu přítel pro vás nikdy není, tak je to red flag. „Nespolehlivost v přátelství může být jedním z nejškodlivějších faktorů, protože podrývá základní pilíř každého vztahu – důvěru. Přátelé by měli být naším opěrným bodem, na který se můžeme spolehnout ve chvílích radosti, i když přijde krize,“ říká jasně Jana Řehulková.

6. Konstantní negativita

Přítel je tu v dobrém i ve zlém, ale pokud váš kamarád do vztahu neustále vnáší negativitu, je to, jako by z vás odčerpával štěstí. Není možné, abyste plnili roli roztleskávače. „Je to, jako kdyby vám teklo do kbelíku se štěstím. Zdravé přátelství by mělo být zdrojem pozitivity a emocionální podpory. Pokud jsou váhy neustále vychýleny směrem k negativitě, je to varovný signál,“ říkají odborníci z webu Uncover Mental Health Counseling.

7. Neschopnost omluvit se

I v tom nejzdravějším přátelství se můžete někdy pohádat nebo dojde k nedorozumění. A důležité pak je, abyste spolu o situaci mluvili a uznali, že jste něco pokazili. „V přátelství je v pořádku dělat chyby, zvlášť když se znáte opravdu dlouho,“ řekla pro magazín Self terapeutka Gabrielle Applebury. „Ale pokud se váš přítel nedokáže omluvit a nést odpovědnost za své chování, je to signál, že se soustředí jen na své pocity.“

Co jsou to red flags?

Termín se používá především v souvislosti se vztahy (ať partnerskými či přátelskými) a označuje varování, varovné znamení či výstražné signály, které byste měli u druhého vnímat a nepodceňovat. Pokud je budete ignorovat, můžete se brzo dostat do pasti toxického vztahu.

Načítám