Článek
Řešit nájmy sám, nebo přes prostředníka? To záleží na povaze i preferencích investora. „Jestli by vám vadilo lidi prověřovat a neradi se dostáváte do možných konfliktních situací, svěřte raději nemovitost do rukou správce,“ radí realitní investorka, lektorka a mentorka Ivana Birtová s tím, že tak odpadá třeba i ostych zvedat nájem spolehlivým klientům.
„Lidé často nechají spolehlivé klienty bydlet za stejných podmínek klidně tři, pět nebo deset let. Tržní nájemné se ale v čase zvyšuje a postupem se může od toho našeho oddělit i o několik tisíc,“ vysvětluje. Pokud chce člověk nemovitost spravovat sám, je to podle Ivany Birtové možné i u stálého zaměstnání: „Já sama jsem se starala o 13 nemovitostí i při plném úvazku - neměla jsem problém řešit věci kolem po večerech i o víkendech.“
Nejčastější chyby pronajímatelů
Právě strach srovnávat nájem s tržními podmínkami je podle investorky jednou z nejčastějších chyb pronajímatelů. Mezi další patří také ostych z kontrol bytu, na které má majitel ze zákona nárok: „Samozřejmě nedává smysl, abyste tam chodili třikrát týdně, ale jednou za čas je to namístě. Přece jen jste svůj majetek v hodnotě milionů korun dali k užívání cizímu člověku a máte právo zjistit, jestli se k němu chová tak, jak jste se v nájemní smlouvě dohodli.“
Stejně tak je podle ní vhodné kontrolovat spotřebu tepla nebo vody, zda odpovídá nastaveným zálohám, nebo prověřovat nejen možné exekuce zájemců o bydlení, ale třeba i trvalé bydliště. „Pokud ho někdo má na městském úřadě, je to přinejmenším varovný signál,“ říká.
Jak Ivana Birtová dodává, důležité je vzdělávat se nejen na realitním trhu, ale i v dalších oblastech, které jsou s pronajímáním nemovitostí spojené - například v daňové. „Většina pronajímatelů ví, že může uplatnit paušální výdaje, ale pokud máme byt pořízený na hypotéku, dá se do výdajů přesunout daleko víc položek,“ uvádí jeden z příkladů. „Také radím se ve vhodné chvíli dívat po jiných investicích, než jsou nemovitosti, protože dává smysl rodinný investiční majetek stavět na více nohou. Myslete zkrátka na zadní kolečka – ale nebojte se ani peníze užít,“ uzavírá.
S kým jsme si povídali
Ivana Birtová v projektu Realitní shaker pomáhá s investováním do nemovitostí i jejich následným pronajímáním. Důležité je podle ní nájemníky dostatečně kontrolovat, a to nejen před sepsáním smlouvy, ale i v dalších letech. „Jakmile se vyskytnou jakékoliv problémy, radím s lidmi komunikovat, snažit se zjistit důvody komplikací a hledat s nimi nějaké řešení,“ říká mimo jiné v podcastu O penězích se (ne)mluví.
O penězích se (ne)mluví
Podcast O penězích se (ne)mluví
Seriál pro ženy o financích. Svěží rozhovory se ženami o penězích. Moderátorka Míša Raková se svými hosty probírá rozmanitá finanční témata – od rodinného rozpočtu přes majetek v manželství až po investice. Poslouchejte praktické tipy, jak lépe zvládat peníze, na Proženy.cz. A mluvte o penězích!
- Podcast vychází každé úterý a můžete si ho poslechnout také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete O penězích se (ne)mluví i odebírat.
- V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství. Tento podcast není finančním poradenstvím, ale obsahem redakce.