Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tabu, která se běžně ve společnosti neotvírají, najdeme mnoho. Na seznam patří i ženská sexualita a sexuální fantazie žen. Přitom otevření těchto témat není „jen“ o sexu, jde především o poznání sebe samých a porozumění, o zvyšování sebevědomí a komunikaci svých potřeb, o spokojenost a zdravější přístup k životu.
O to víc si ceníme všech žen, které ženskou sexualitu řeší, podporují sdílení a boří mýty, například ten, že ženy touží po sexu méně než muži, nenavazují sexuální vztahy bez citů a podobně. Jednou z těchto žen je britská herečka Gillian Anderson, druhou pak novinářka Linda Bartošová.
Proč by ženská sexualita neměla být tabu?
Sex, sexuální potřeby, touhy a fantazie nejsou něco, co by se rozebíralo s rodiči během nedělního oběda. Možná se trochu uvolníte po pár sklenkách vína a svěříte se kamarádce, většinou jste schopné sdílet to s partnerem, i když možná ne v plné míře. Ale mluvit veřejně o tom, co chcete, jak a s kým? To se nenosí a po staletí jsou o tom ženy přesvědčovány: Jako by neměly právo zažívat rozkoš, sex byl pouhým nástrojem k reprodukci, a pokud to ojediněle ženy vnímaly jinak, byly za prostopášnice.
S rostoucí emancipací a feminismem se více mluví o tom, že i ženy mají své potřeby a práva - třeba na orgasmus či potrat. I s tím, jak se o ženské sexualitě pouze nešeptá, ale má svůj prostor, dostávají ženy možnost lépe porozumět svému tělu, vstupovat sebevědoměji do vztahů a přestávají se stydět.
Gillian Anderson říká: „Chci!“
Pamatujete si na rubriku v Mladém světě s názvem Milá Sally? Čtenářům v ní se vztahy radila psycholožka Jiřina Hanušová. Britská herečka Gillian Anderson má něco podobného – ženy z celého světa jí posílají, o čem sní a co je vzrušuje.
Tématem ženské sexuality se začala herečka zajímat nejprve ze studijních důvodů – připravovala se na roli sexuální terapeutky Jean Milburn v seriálu Sexuální výchova a mimo jiné si přečetla knihu Moje tajemná zahrada: Erotické fantazie žen od Nancy Friday z roku 1973, která se zabývá sexuálními fantaziemi žen. Zaujala ji natolik, že se jí následně inspirovala a vyzvala ženy, aby jí anonymně posílaly své sexuální fantazie a představy. Přišly jich skoro dva tisíce, ona vybrala 174 nejzajímavějších, přidala tu svoji a vše vydala i s komentáři v knize Chci.
Výsledek? Příběhy překvapivé, motivující, nestydaté i k zamyšlení. O sexu, ženství a mateřství, nevěře a zneužívání, souhlasu a respektu, spravedlnosti a rovnostářství, lásce a nenávisti, rozkoši a bolesti. Některé jsou o touze po doteku, jiné o vášnivém sexu nebo voyeurství, další jsou o sexu ženy s ženou či o sexu se zpěvákem Harrym Stylesem.
Co je slast a komu patří ženská touha?
V našich končinách se spustil poprask ohledně tématu ženské sexuality poměrně nedávno. To, když novinářka Linda Bartošová rozjela podcast Slast, v němž řeší ženskou svobodu, intimitu a touhy. „Ženy často na svoji slast nekladou takový důraz, protože k tomu nebyly nikým vedeny, nikdo jim neříkal, že uspokojení mezi lidmi je rovnocenné. Ono se může zdát, že je to jenom sexualita, ale sexualita je velice důležitá, protože se promítá do ostatních vrstev našeho života,“ řekla Linda v rozhovoru pro Elle.
A strhla se mela. Diskutuje se o tom, zda má mít ženská sexualita prostor ve veřejnoprávním médiu, když to nezajímá všechny. Ale kromě toho, že by to všechny zajímat mělo, si dovolíme podotknout, že podcast, který by svým tématem zajímal všechny, ještě nikdo nevymyslel. A je to v pořádku!
Na podcast a diskuse kolem něj reagovala mimo jiné i spisovatelka Radka Třeštíková. „O svůj orgasmus se má v sexu postarat každý sám, tzn. vědět, co vlastně chce, tzn. znát svoje tělo,“ řekla s tím, že podcast má právě teď v uších a osvěta je podle ní důležitá.