Hlavní obsah

Moderní léčba křečových žil: Řešení během jednoho dne a bez narkózy. Můžete jít rovnou do práce!

Foto: Archiv MEDICOM Clinic

Foto: Archiv MEDICOM Clinic

Křečové žíly trápí nejčastěji ženy, ale nejsou výjimečné ani u mužů. Dispozice k nim jsou dědičné, ale „zaděláváme“ si na ně mnohdy i sami. Jak se křečové žíly mohou léčit, pokud už se objeví? Jestli se bojíte velké operace a následné dlouhé rekonvalescence, máme pro vás dobré zprávy.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Křečové žíly trápí především ženy, nejčastěji vlivem dědičnosti spolu s dlouhým stáním nebo vyšší fyzickou námahou. Těhotenství a nadváha pak mohou obtíže ještě zhoršit. Pokud vás křečové žíly trápí, nemusíte zoufat. Dnes už existují šetrné a účinné metody, jak je odstranit. Jaké, to vysvětlí MUDr. Radka Lainková, která se věnuje cévní chirurgii a léčbě cévních onemocnění na klinice Medicom Clinic v Praze.

Mnoho lidí se bojí, že když si dají křečové žíly operovat, vyřadí je to na delší dobu z práce a rekonvalescence pak ještě z běžného života. Je to tak?

Toho se bát nemusí. V léčbě křečových žil dnes jednoznačně vedou metody miniinvazivní chirurgie. Například u nás používáme endovenozní laserovou ablaci pro ošetření hlavních křečových žil. Výhodou tohoto zákroku je zejména jeho rychlost, minimální zátěž pro organismus, ale i to, že se provádí v lokální anestezii bez nutnosti hospitalizace.

Jak tento zákrok probíhá?

Základem je ultrazvukové vyšetření, které je samozřejmě bezbolestné. Díky němu určíme nejvhodnější metodu léčby. Samotné odstranění křečových žil trvá přibližně hodinu a kombinuje se při něm laserová ablace (EVLA) s miniflebektomií, tedy miniinvazivním chirurgickým odstraněním vedlejších křečových žil. Pro maximální bezpečnost průběh zákroku bedlivě sledujeme po celou dobu pomocí ultrazvuku.

Zákrok probíhá malým vpichem u kolene, kudy se zavede laserové vlákno. To následně pomocí paprsku spálí poškozenou žílu a uzavře ji. Chirurgické odstranění není potřeba. Miniflebektomií pak odstraníme zbylé nevzhledné vystouplé žíly, kdy je z malých řezů vyndáme a přerušíme. Po zákroku nezůstávají větší nevzhledné jizvy, rekonvalescence je minimální a brzy se můžete vrátit k běžnému životu. A co víc, klinické studie ukazují až 98% úspěšnost této metody.

Foto: Archiv MEDICOM Clinic

Křečové žíly nejsou jen estetický problém, jejich léčba je zásadní i pro zdraví, předejdete tím například tvorbě bércového vředuFoto: Archiv MEDICOM Clinic

Je operace křečových žil vhodná pro každého, nebo existují choroby či potíže, které ji vylučují, případně negativně ovlivňují její průběh či výsledek?

Operace varixů se dá provést téměř u každého. Jedinou kontraindikací může být těžká ischemická choroba dolních končetin, u které je vysoké riziko nehojení ran a vznik defektů po operačním výkonu. V případě, že má pacient smíšený defekt tepenného i žilního původu, musí operaci žil předcházet tepenná rekonstrukce.

Další faktor, který může ovlivnit výsledek či průběh operace varixů, jsou dědičné či získané trombofilie (vyšší srážlivost krve). Zde hrozí vyšší riziko vzniku hluboké žilní trombózy po operaci, nicméně nejedná se o kontraindikaci a pacienta zajistíme preventivně antikoagulací.

Po miniinvazivní operaci žil není třeba žádná pracovní neschopnost a klient je schopen okamžitého návratu do běžného života…

Kdy je ideální křečové žíly řešit?

Dá se říci, že varixy lze operovat téměř v jakémkoli věku. Čím dříve je operace indikována, tím samozřejmě lépe. Vyhneme se tak pokročilým známkám chronické žilní nedostatečnosti a jejím komplikacím.

Jaký je poměr žen a mužů, kteří se pro operaci rozhodnou?

Je to proměnlivé, ale žen je víc – i proto, že je křečové žíly trápí častěji. Také platí, že ženy většinou velké křečové žíly řeší dříve už jen proto, že jsou nevzhledné. U nás na klinice máme zhruba 20 % mužů, kteří se rozhodnou podstoupit operační řešení.

Je zákrok čistě estetickou záležitostí?

V případě, že je operace varixů již indikována, jedná se zcela jistě o zdravotní výkon, a ne pouze o kosmetický zákrok. Operací křečových žil předcházíme rozvoji pozdních komplikací žilní nedostatečnosti, zejména vzniku bércového vředu. Zároveň v případě otevřeného bércového defektu operační řešení výrazně urychluje zhojení defektu, který by se bez operace sám nikdy nevyhojil. V nižších stadiích rozvoje křečových žil operace přináší zejména kosmetický efekt, nicméně vždy s sebou nese i výrazné snížení rizika rozvoje pozdních stadií žilní nedostatečnosti.

Foto: Archiv MEDICOM Clinic

Ultrazvukové vyšetření, které předchází zákroku, pomůže určit nejvhodnější postupFoto: Archiv MEDICOM Clinic

Co klientovi přinese, když se rozhodne pro operaci křečových žil na klinice estetické medicíny, místo aby zamířil do klasické nemocnice?

Hlavní výhodou je rychlost výkonu, minimální zátěž a ambulantní výkon. Hodně lidem vyhovuje, že nemusí být hospitalizováni, což je vyřadí z práce. Dalším benefitem je i výrazné zkrácení rekonvalescence. Navíc při miniinvazivním zákroku nemáte v třísle ani u kolene žádnou jizvu, nepodstupujete celkovou anestezii a okamžitě po výkonu odcházíte domů. Zároveň je zákrok bezpečnější, protože je po celou dobu kontrolován ultrazvukem.

Znamená to tedy, že na operaci klient přijde a odejde ještě ten den „po svých“?

Ano, celý zákrok je zcela ambulantní, klient přijde a odejde ihned po zákroku. Největší benefit je víc než poloviční zkrácení rekonvalescence. Po klasické chirurgické operaci je rekonvalescence většinou kolem šesti až osmi týdnů a často je nutná pracovní neschopnost první dva týdny po zákroku. Po miniinvazivní operaci žil není třeba žádná pracovní neschopnost a klient je schopen okamžitého návratu do běžného života.

Jak dlouhá je rekonvalescence?

Jediným omezením jsou první dva týdny po zákroku, kdy se nedoporučuje velká fyzická námaha a je nutný pohyb jako prevence hluboké žilní trombózy. Pokud klient chce, může ještě ten samý den do práce, jen musí dodržet režim pohybu a vyhnout se dlouhému, několikahodinovému sezení. Zároveň se nedoporučuje první dva týdny sauna, bazén či vířivka a přímé slunění.

Je třeba nutné nosit kompresní punčochy?

Ano, ale doba nošení kompresních punčoch je výrazně zkrácena – po miniinvazivní operaci se nosí celkově tři týdny. První týden ve dne i v noci a pak dva týdny pouze přes den. Což je oproti klasické operaci velký rozdíl – tam je doba dvojnásobná a některými lékaři je doporučováno v prvních týdnech končetiny bandážovat klasickými obinadly.

Stejně jako křečové žíly trápí mnoho žen žilky v obličeji, které nejdou schovat oblečením. I s nimi dovedete pomoci?

Žilky v obličeji vznikají podobně jako metličky na nohou. Podstatou je křehká žilní stěna, na jejímž vzniku se podílí řada faktorů od genetických až po vnější vlivy. Tyto žilky se nedoporučuje sklerotizovat pro riziko nekrózy kůže či v nejhorším případě i oslepnutí, pokud jsou žilky v okolí očí. Nejlepším řešením je užití cévního laseru, který je zničí bez větších rizik. Toto ošetření na dermatologii naší kliniky běžně provádíme s hezkými výsledky.

Článek vznikl ve spolupráci s klinikou Medicom Clinic.

Načítám